Po Velké ceně Bahrajnu se vzedmula velká vlna kritiky na adresu Formule 1, resp. na zábavu, kterou v nové sezóně po zákazu tankování nabídla. Čím to je a jak z toho ven?
V nedělním závodě se toho vskutku moc nedělo, ale co se zábavy týče, nikterak podle mě nevybočoval z loňského průměru (nezábavnosti). Mnoho lidí to však vidí jinak - takovou nudu údajně neviděli. Část z těchto lidí to připisuje na vrub zákazu tankování.
Jenže loni tankování povoleno bylo a přesto Velké ceny neoplývaly předjížděcími manévry. Kořen problému je totiž někde jinde - v aerodynamice a v mechanické přilnavosti. Pneumatiky v F1 mají totiž o cca 2/3 větší přilnavost než pneumatiky v jiných závodních sériích.
Aerodynamika dnešních monopostů způsobuje, že vozy nemohou jezdit těsně za sebou - v zatáčkách chybí přítlak a nepomáhá ani nastavitelné přední křídlo, na rovinkách se zase přehřívají. V tomto nezbývá než spoléhat na Pracovní skupinu pro předjíždění (Overtaking Working Group), jejíž snahy byly v loňském roce částečně torpédovány povolením dvojitých difuzorů.
Ty budou od sezóny 2011 zakázány, věci by se dle mě mohli o trochu zlepšit. Ale ne moc. Loni si piloti Toyoty stěžovali, že nejtěžší bylo následovat Renaulty - které ovšem dvojitý difuzor neměly.
Příčinou nudných závodů spočívá dle Franka Dernieho - jednoho z nejzkušenějších aerodynamiků F1 (Hesketh, Williams, Lotus, Benetton, Ligier, Arrows, Lola, Toyota), průkopníka aktivního zavěšení a praktického využití aero tunelů - někde jinde než v aerodynamice: v mechanické přilnavosti a v nedostatku chyb při řazení, kterých se piloti s poloautomatickými převodovkami pochopitelně nemohou dopustit.
"Žáden z dokladů za posledních 30 let nepodporuje teorii, že zvýšení přilnavosti pneumatik a snížení aerodynamického přítlaku usnadní předjíždění. Pokud by snížení přítlaku bylo řešením, projevilo by se to jasně v roce 1983, kdy byla díky pravidlům snížena efektivita aerodynamiky o 80 %. Předjížděcích manévrů ale nepřibylo!" uvádí z vlastních zkušeností Dernie.
"Zde je důkaz - pokud by přítlak bránil předjíždění, tak by se nejmíň předjíždělo za mokra, kdy všichni jedou s maximálním přítlakem. Proč si pořád všichni myslí, že redukce aerodynamiky je řešením, když tady máme důkazy, to pro mě zůstává záhadou i zklamáním," dodává smutným tónem 60letý profík.
"Příliš velké rozdíly mezi přilnavostí v závodní stopě a mimo ní jsou způsobeny zejména velkou přilnavostí pneumatik - mají příliš mnoho mechanického gripu. Brzdné vzdálenosti do pomalých zatáček jsou díky lepícím pneumatikám příliš krátké."
"Dalším důvodem, proč je obtížné někoho v současné F1 předjet je fakt, že nejrychlejší vozy jsou vpředu a nejpomalejší vzadu, není tedy důvod očekávat nějaké předjížděcí manévry, pokud se někdo nedopustí chyby."
"Za těchto okolností se dá předjíždět jen díky chybám, kterých se piloti se super přilnavými pneumatikami, velkými únikovými zónami a poloautomatickými převodovkami dopouštějí zřídka."
Co by podle tohoto zkušeného aerodynamika tedy pomohlo? Vyzdvihl dva body:
- jedna sada pneumatik na celý závod (Micheliny dle něj pro tento účel byly vhodnější)- jediné kvalifikační kolo (rychlejší vozy by častěji startovali z horších pozic - nebylo to ovšem nikdy populární, protože to není zcela fér).
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.