V neděli 14. března se Velkou cenou Bahrajnu roztočí další sezóna Formule 1 na mezinárodním okruhu v Sakhiru. Pojede se zde již posedmé, tentokrát ovšem na prodloužené verzi okruhu.
O víkendu zde budou debutovat rovněž tři zcela nové týmy: HRT, Lotus a Virgin. Po dlouhé době se do F1 vrací také Mercedes, který převzal loňské šampióny (Brawn GP), reformace proběhla i u BMW Sauberu, jehož se německá automobilka nakonec vzdala ve prospěch původního majitele Petera Saubera. Na oficiální startovní listině ovšem stále figurují pod jménem BMW Sauber.
Ostatně stuttgartská automobilka není jedinou, která po loňské sezóně opustila Formuli 1 - krom Toyoty také nenápadně odešel Renault - z jeho závodního týmu zbylo již téměř pouze jméno a motory, kterými bude letos francouzská automobilka zásobovat i Red Bull.
Krom nových týmů okoření letošní sezónu také noví piloti: Nico Hülkenberg (Williams), Karun Chandkoh (HRT), Bruno Senna (HRT), Lucas di Grassi (Virgin) a první Rus v F1 - Vitalij Petrov (Renault). Magnetem sezóny 2010 je i návrat krále - Michaela Schumachera.
Z novinek v pravidlech jenom stručně připomenu, že v závodě nebude dovoleno tankování a že v platnost vstupuje rovněž nový bodovací systém (25-18-15-12-10-8-6-4-2-1).
Po přestavení některých novinek se pojďme podívat na některé technické údaje o okruhu. Jeho charakteristickým rysem jsou obrovské únikové zóny, které se občas paradoxně staly terčem kritiky pro to, že nepotrestají chybujícího řidiče. Proto patří k nejbezpečnějším tratím na světě vůbec.
Délka nové prodloužené verze činí 6 299 m, v závodě čeká jezdce 49 kol, vítěz tedy urazí celkem 308,405 km. Obsahuje 23 zatáček (13 pravotočivých, 10 levotočivých), čtyři rovinky, z nichž nejdelší měří 1 090 m, z toho boxová ulička 420 m. Ztráta za její průjezd se promítne ve výsledném čase zpomalením o 18,6 vteřiny.
V jednom kole piloti překonají 18 m převýšení - sklon stoupání dosahuje 3,6 %, klesání 5,6 %. Očekává se, že monoposty se budou prohánět průměrnou rychlostí 210 km/hod, maximální rychlost na cílové rovince bude pohybovat kolem 305 km/hod. Na jedno kolo vozy spotřebují kolem 2,99 kg paliva. Toto množství zde zpomaluje vozy o 0,087 sec/kolo. Teoreticky (nepočítám degradaci pneumatik, úbytek výkonu motoru atd.) by měly být po 20 kolech díky spotřebovanému benzínu o 1,74 vteřiny/kolo rychlejší.
Mark Webber popisuje průjezd okruhem na simulátoru Red Bullu
Vítězové zde kvůli nestříkají tradičním šampaňským, i když v Bahrajnu alkohol zakázán není (na rozdíl od Kataru či Saudské Arábie). Místo toho jsou odměňování nealkoholickým nápojem zvaným Waardem, údajně vyráběným z růží.
Paddock
Loni vyhrál Jenson Button, jenž nyní bude nastupovat za McLaren s Lewisem Hamiltonem. Úspěšnější zde jsou Fernando Alonso, jenž v Bahrajnu triumfoval v roce 2005 a 2006, a Felipe Massa, který zvítězil v roce 2007 a 2008. První závod v roce 2004 se nesl v režii Michaela Schumachera. Všichni tito vítězové se spolu opět sejdou.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.