V neděli 14. března se Velkou cenou Bahrajnu roztočí další sezóna Formule 1 na mezinárodním okruhu v Sakhiru. Pojede se zde již posedmé, tentokrát ovšem na prodloužené verzi okruhu.
O víkendu zde budou debutovat rovněž tři zcela nové týmy: HRT, Lotus a Virgin. Po dlouhé době se do F1 vrací také Mercedes, který převzal loňské šampióny (Brawn GP), reformace proběhla i u BMW Sauberu, jehož se německá automobilka nakonec vzdala ve prospěch původního majitele Petera Saubera. Na oficiální startovní listině ovšem stále figurují pod jménem BMW Sauber.
Ostatně stuttgartská automobilka není jedinou, která po loňské sezóně opustila Formuli 1 - krom Toyoty také nenápadně odešel Renault - z jeho závodního týmu zbylo již téměř pouze jméno a motory, kterými bude letos francouzská automobilka zásobovat i Red Bull.
Krom nových týmů okoření letošní sezónu také noví piloti: Nico Hülkenberg (Williams), Karun Chandkoh (HRT), Bruno Senna (HRT), Lucas di Grassi (Virgin) a první Rus v F1 - Vitalij Petrov (Renault). Magnetem sezóny 2010 je i návrat krále - Michaela Schumachera.
Z novinek v pravidlech jenom stručně připomenu, že v závodě nebude dovoleno tankování a že v platnost vstupuje rovněž nový bodovací systém (25-18-15-12-10-8-6-4-2-1).
Po přestavení některých novinek se pojďme podívat na některé technické údaje o okruhu. Jeho charakteristickým rysem jsou obrovské únikové zóny, které se občas paradoxně staly terčem kritiky pro to, že nepotrestají chybujícího řidiče. Proto patří k nejbezpečnějším tratím na světě vůbec.
Délka nové prodloužené verze činí 6 299 m, v závodě čeká jezdce 49 kol, vítěz tedy urazí celkem 308,405 km. Obsahuje 23 zatáček (13 pravotočivých, 10 levotočivých), čtyři rovinky, z nichž nejdelší měří 1 090 m, z toho boxová ulička 420 m. Ztráta za její průjezd se promítne ve výsledném čase zpomalením o 18,6 vteřiny.
V jednom kole piloti překonají 18 m převýšení - sklon stoupání dosahuje 3,6 %, klesání 5,6 %. Očekává se, že monoposty se budou prohánět průměrnou rychlostí 210 km/hod, maximální rychlost na cílové rovince bude pohybovat kolem 305 km/hod. Na jedno kolo vozy spotřebují kolem 2,99 kg paliva. Toto množství zde zpomaluje vozy o 0,087 sec/kolo. Teoreticky (nepočítám degradaci pneumatik, úbytek výkonu motoru atd.) by měly být po 20 kolech díky spotřebovanému benzínu o 1,74 vteřiny/kolo rychlejší.
Mark Webber popisuje průjezd okruhem na simulátoru Red Bullu
Vítězové zde kvůli nestříkají tradičním šampaňským, i když v Bahrajnu alkohol zakázán není (na rozdíl od Kataru či Saudské Arábie). Místo toho jsou odměňování nealkoholickým nápojem zvaným Waardem, údajně vyráběným z růží.
Paddock
Loni vyhrál Jenson Button, jenž nyní bude nastupovat za McLaren s Lewisem Hamiltonem. Úspěšnější zde jsou Fernando Alonso, jenž v Bahrajnu triumfoval v roce 2005 a 2006, a Felipe Massa, který zvítězil v roce 2007 a 2008. První závod v roce 2004 se nesl v režii Michaela Schumachera. Všichni tito vítězové se spolu opět sejdou.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.