Zklamaný Brawn: Button porušil smlouvu!

Button - Brawn
Button - Brawn, foto: Honda Racing F1
Petr Hlawiczka 20. listopadu 2009 07:00
Sdílej:

Z přátel se během noci stali nepřátelé. Zklamaný Ross Brawn po oznámení přestupu svého pilota Jensona Buttona do McLarenu oznámil, že nečekanou návštěvou McLarenu porušil platnou smlouvu, kterou má uzavřenou s týmem BrawnGP.

Přičinou přestupu dle Brawna navíc nejsou peníze - těch mu nabídli více, než v McLarenu, konkrétně 12 mil. liber (kolem 330 mil. Kč) ročně, z čehož 2/3 měl tvořit základní plat a zbytek  bonusy. Současný zaměstnavatel mistra světa je velmi zklamán způsobem, jakým Jenson opustil tým, který mu pomohl k titulu.

Jak jsme vás informovali uprostřed týdne, Button uzavřel s McLarenem tříletý kontrakt, který mu zaručuje roční příjem ve výši 6 mil. liber (165 mil. Kč), tedy polovinu toho, s čím nyní vyrukoval Ross Brawn. Do té doby se mělo za to, že Jensonu nabízel maximálně 4 mil. liber.

Dle Daily Express se vztah mezi Buttonem a Brawnem natolik zhoršil, že svou nabídku na 12 mil. liber stáhli ještě před tím, než došlo k podpisu smlouvy s týmem z Wokingu, sotva spolu komunikují a tým Jensona do konce roku neuvolní k žádným aktivitám s McLarenem.

Dle The Times nezvedal Button ani jeho management déle než týden telefony Mercedesu poté, co se rozhodl odkoupit 75% majetku BrawnuGP.

Dailly Mirror cituje slova Nicka Frye: "Nabídli jsme mu věrnost a věřili jsme - asi naivně - že nám ji vrátí. Byla to odvaha či hloupost? To poznáme až příští rok. Jensonovi jsme učinili dobrou nabídku, podstatně vyšší než McLaren. Nerozumíme jeho rozhodnutí. Myslíme si, že dal na špatnou radu a nablýskaná centrála McLarenu mu zamotala hlavu."

Norbert Haug, viceprezident Mercedesu, novopečeného majitele Brawnu, už také kope za druhou stranu: "Učinili jsme mu poctivou nabídku, ale bez něj můžeme začít s čistým štítem. Přejeme mu všechno nejlepší." Norbie musí holt musí být trochu diplomatičtější, svazky s McLarenem nejsou ještě zpřetrhány (nehledě na to, že by stejně ve svém týmu raději viděl piloty německé než britské). Holt je pravdivé to, co se říká o Formuli 1 - totiž že to je prostředí, kde buď zažíváte bolest, nebo ji působíte.

Co vedlo Jensona k překvapivému rozhodnutí? Tuší, že éra automobilek je pryč a obává se fungování a výkonnosti Brawnu po vstupu Mercedesu? Je to možné. Za svou kariéru má bohaté zkušenosti s působením v týmech s velkou automobilkou za zády, ale největšího úspěchu dosáhl v soukromém týmu. Takovým teď bude McLaren bez Mercedesu. Uvnitř vedení německé automobilky navíc nepanuje jednoznačná podpora vstupu do nové stáje. Někteří členové správní rady takové rozšiřování aktivit považují za zbytečné mrhání penězi v době, kdy je třeba šetřit.

Ve Wokingu na něj možná zapůsobilo prostředí, lidé, atmosféra i vřelé přijetí. Tým je postaven kolem Hamiltona a Jenson bude dobrou týmovou dvojkou - sám musí přece kdesi v nitru cítit, že Lewis je lepším pilotem, zvláště poté, co po zisku titulu letos předváděl  s vozem, který rozhodně nebyl třetím nejrychlejším. A pokud nezvolí cestu odporu jako Fernando Alonso a přijme tento fakt, bude spokojený. Jinak vlezl do jámy lvové, jak řekl Jackie Stewart.

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.

Novinky
Max Verstappen

Damon Hill upozorňuje na riziko strategického zneužívání systému ADUO

Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.

Novinky
FIA

FIA potvrzuje zásadní změnu motorových pravidel od roku 2027

FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.