Z přátel se během noci stali nepřátelé. Zklamaný Ross Brawn po oznámení přestupu svého pilota Jensona Buttona do McLarenu oznámil, že nečekanou návštěvou McLarenu porušil platnou smlouvu, kterou má uzavřenou s týmem BrawnGP.
Přičinou přestupu dle Brawna navíc nejsou peníze - těch mu nabídli více, než v McLarenu, konkrétně 12 mil. liber (kolem 330 mil. Kč) ročně, z čehož 2/3 měl tvořit základní plat a zbytek bonusy. Současný zaměstnavatel mistra světa je velmi zklamán způsobem, jakým Jenson opustil tým, který mu pomohl k titulu.
Jak jsme vás informovali uprostřed týdne, Button uzavřel s McLarenem tříletý kontrakt, který mu zaručuje roční příjem ve výši 6 mil. liber (165 mil. Kč), tedy polovinu toho, s čím nyní vyrukoval Ross Brawn. Do té doby se mělo za to, že Jensonu nabízel maximálně 4 mil. liber.
Dle Daily Express se vztah mezi Buttonem a Brawnem natolik zhoršil, že svou nabídku na 12 mil. liber stáhli ještě před tím, než došlo k podpisu smlouvy s týmem z Wokingu, sotva spolu komunikují a tým Jensona do konce roku neuvolní k žádným aktivitám s McLarenem.
Dle The Times nezvedal Button ani jeho management déle než týden telefony Mercedesu poté, co se rozhodl odkoupit 75% majetku BrawnuGP.
Dailly Mirror cituje slova Nicka Frye: "Nabídli jsme mu věrnost a věřili jsme - asi naivně - že nám ji vrátí. Byla to odvaha či hloupost? To poznáme až příští rok. Jensonovi jsme učinili dobrou nabídku, podstatně vyšší než McLaren. Nerozumíme jeho rozhodnutí. Myslíme si, že dal na špatnou radu a nablýskaná centrála McLarenu mu zamotala hlavu."
Norbert Haug, viceprezident Mercedesu, novopečeného majitele Brawnu, už také kope za druhou stranu: "Učinili jsme mu poctivou nabídku, ale bez něj můžeme začít s čistým štítem. Přejeme mu všechno nejlepší." Norbie musí holt musí být trochu diplomatičtější, svazky s McLarenem nejsou ještě zpřetrhány (nehledě na to, že by stejně ve svém týmu raději viděl piloty německé než britské). Holt je pravdivé to, co se říká o Formuli 1 - totiž že to je prostředí, kde buď zažíváte bolest, nebo ji působíte.
Co vedlo Jensona k překvapivému rozhodnutí? Tuší, že éra automobilek je pryč a obává se fungování a výkonnosti Brawnu po vstupu Mercedesu? Je to možné. Za svou kariéru má bohaté zkušenosti s působením v týmech s velkou automobilkou za zády, ale největšího úspěchu dosáhl v soukromém týmu. Takovým teď bude McLaren bez Mercedesu. Uvnitř vedení německé automobilky navíc nepanuje jednoznačná podpora vstupu do nové stáje. Někteří členové správní rady takové rozšiřování aktivit považují za zbytečné mrhání penězi v době, kdy je třeba šetřit.
Ve Wokingu na něj možná zapůsobilo prostředí, lidé, atmosféra i vřelé přijetí. Tým je postaven kolem Hamiltona a Jenson bude dobrou týmovou dvojkou - sám musí přece kdesi v nitru cítit, že Lewis je lepším pilotem, zvláště poté, co po zisku titulu letos předváděl s vozem, který rozhodně nebyl třetím nejrychlejším. A pokud nezvolí cestu odporu jako Fernando Alonso a přijme tento fakt, bude spokojený. Jinak vlezl do jámy lvové, jak řekl Jackie Stewart.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.