Během týdne se objevila zpráva o zpřísnění pravidel parc fermé, Red Bull nyní v Austinu přiznal, že předmětem šetření FIA se stal on kvůli chytrému systému nastavování přední části podlahy. Podle McLarenu však nešlo o inovaci, ale o porušování pravidel.
Mezinárodní automobilová federace (FIA) před závodem v Austinu potvrzuje, že se nyní zaměřuje na výšku přední části podlahy nad vozovkou a na to, zda týmy náhodou nemají zařízení, která by ji umožnila zvednout mezi kvalifikací a závodem kvůli zvýšení výkonnosti.
I když se o tom v padoku již pár dní hovoří, až nyní Red Bull přiznal, že právě on je tím týmem, na který se soustředí její pozornost: "Ano, to zařízení existuje, je však nepřístupné, jakmile je auto plně postaveno a připraveno k jízdě."
"V početné korespondenci, kterou jsme vedli s FIA, tato část přišla na přetřes a dohodli jsme se na dalším postupu," potvrzuje mluvčí Red Bullu, na který již v Singapuru ukázal prstem jeden ze soupeřů kvůli podezření na nelegální trik, který by v režimu parc fermé umožnil změnit nastavení výšky přední části podlahy a získání výkonnostní výhody.
FIA neuvedla název týmy, který byl v podezření, nicméně potvrdila, že se soustředí na tuto oblast auta. Zvýšení přední části podlahy umožňuje provozovat monopost níže nad zemí v kvalifikaci a v závodě s plnou nádrží se pak vyhnout nadměrnému opotřebení kluzné desky.
"Jakákoliv úprava světlé výšky přední části podlahy je v režimu parc fermé přísně zakázána pravidly. I když jsme neobdrželi žádné informace o tom, že by někdo takový systém použil, FIA zůstává ostražitá ve své pokračujícím úsilí o zlepšení dohledu nad tímto sportem," popisuje její mluvčí.
"Kvůli tomu jsme zavedli úpravu procedur, abychom zajistili, že výška přední části podlahy nebude možné snadno přenastavit. V určitých případech to může zahrnovat použití plomby zaručující další záruku dodržování pravidel," vysvětluje dále.
Takové zařízení samo o sobě není nelegální, používá ho mnoho týmů. Jeho snadné využití v režimu parc fermé, kdy se mezi kvalifikací a závodem nesmí nikterak měnit nastavení vozu, už ale nelegální je. Žádné tresty vůči nikomu nebudou zpětně udělovány, zavedení pečetí má ale zajistit, aby k tomu v budoucnu již nemohlo docházet.
McLaren má však jasno v tom, že jeho soupeř toto zařízení nelegálně využíval. Jeho pilot Oscar Piastri k tomu včera večer uvedl: "Nevěděl jsem, že se k tomu Red Bull přiznal. Není na mě, abych se do toho míchal. Opravdu o tom moc nevím. Všichni posouváme hranice technických pravidel. Všichni, to je to, co dělá F1 F1."
"Z toho, co jsem slyšel a co mi bylo řečeno, tohle ale posouvání hranic není. Je to jejich jasné narušení. Nezaslechl jsem, jestli o čí auto se jedná nebo jestli to je na nějakém autě, očividně se o tom píše. Ale pokud to je něco, co se používalo, pak rozhodně nejde o posouvání hranic. Je to mimo šedou zónu, je to v černé zóně!" komentuje pilot McLarenu.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.