Mezinárodní automobilová federace (FIA) zveřejnila nová pravidla, která budou platit od sezóny 2026 dále. Vozy budou agilnější, v závodech jim bude pomáhat aktivní aerodynamika.
Formuli 1 čekají za 2 roky velké změny, kromě nových pohonných jednotek spoléhající více na elektrickou energii a 100% udržitelná paliva se v ní představí také monoposty s přepracovanou aerodynamikou.
Hlavní změny u monopostů v roce 2026- auta budou o 30 kg lehčí a tedy i agilnější- aktivní aerodynamika ve formě pohyblivého předního a zadního křídla umožní těsnější souboje- zlepšení možností pro předjíždění díky novému systému, který pilotům dodá více výkonu z baterií, pokud nebudou ztrácet více než sekundu na vůz před sebou- zlepšení bezpečností pomocí pevnějších struktur a přísnějších testů- šest výrobců (Audi, Ferrari, Ford s Red Bullem, Honda, Mercedes, Renault) pohonných jednotek, o jejichž výkon se budou rovným dílem starat baterie a motor s vnitřním spalováním
Nová pravidla budou plně představena v Montrealu před velkou cenou Kanady. Poté budou muset být být ještě schválena Světovou radou motorsportu na jejím zasedání 28. června.
"S touto sadou pravidel se FIA snažila vyvinout novou generaci vozů, které budou plně odpovídat DNA Formule 1 - auta, která jsou lehká, ohromně rychlá a agilní, ale která také zůstávají na špici technologií. Abychom toho dosáhli, tak naše pracovali směrem ke konceptu, který jsme nazvali 'mrštným vozem,'" popisuje Nikolas Tombazis, šéf FIA pro monoposty.
"Uprostřed této vize je přepracovaná pohonná jednotka s rovnoměrnějším rozdělením výkonu ze strany motoru s vnitřním spalováním a z elektromotoru. U šasi se nám podařilo snížit rozměry a hmotnost auta o 30 kg, což vede k větší dynamice auta.
Navíc představujeme vzrušující nové rysy pro zlepšení závodění: aktivní aerodynamiku pro dosažení velmi nízkého odporu na rovinkách a manuální odblokovací systém, který pilotům poskytne na požádání větší dávku výkonu z baterií, pokud budou blízko vozu před sebou," pokračuje Tombazis.
Byť výkon hybridní jednotky klesne na 400 kW, tak se výkon elektormotoru zvýší ze 120 na 350 kW - téměř o 200 %! Množství energie, kterou atua budou moci při brzdění rekuperovat, stoupne na 8,5 MJ na kolo.
-30kg, -10cm width, -20cm wheel base, the 2026 Formula 1 car will be lighter, smaller and more nimble than its predecessor! 🏎️Go more in depth into the 2026 FIA Formula 1 Technical Regulation on FIA YouTube channel ➡️ https://t.co/v8lwl0CRwN#FIA @F1 pic.twitter.com/QsoVappCAp
— FIA (@fia) June 6, 2024Rozvor monopostů bude o 200 mm nižší (klesne na 3400 mm) a zúžení dosáhne 100 mm - celková šířka nepřesáhne 1900 mm. Minimální hmotnost byla stanovena na 768 kg (o 30 kg méně než loni).
Aerodynamický přítlak klesne 30 %, odpor o 55 %. Vozy bude možné přepínat mezi dvěma konfiguracemi buď pro snížení spotřeby paliva nebo pro zvýšení výkonností v zatáčkách.
Zcela nový systém aktivní aerodynamiky díky pohyblivým předním a zadním křídlům umožní projíždět zatáčky vyšší rychlostí při vyšším úhlu náběhu křídel, při tom nižším budou vozy moci dosahovat vyšších rychlostí na rovinkách. Nový systém budou piloti moci využívat v zónách podobných nynějším DRS zónám.
Pneumatiky Pirelli budou i nadále 18", vpředu však budou o 25 mm užší a vzadu o 30 mm užší než nyní.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.