Nové díly, které Mercedes v současné době nasazuje na svůj monopost W14, cílí na oblasti, které potřebuje lépe pochopit. A soupeři očekávají, že v příští sezóně bude v podstatně lepší formě.
Stříbrné šípy navíc v letošním šampionátu bojují o 2. příčku s Ferrari, které ztrácí jen 20 bodů. Na monopostu se objevují už takové díly, ze kterých bude těžit i nástupce W15, který by měl být podstatně konkurenceschopnější.
"Novinky dělají obojí: doufáme, že přidávají výkonnost a auto zrychlují, ale také cílí na oblasti, jimž musíme lépe porozumět. Věci, které se letos naučíme při jejich testování půjdou přímo do vývoje W15," říká šéfka strategií Rosie Waitová.
"Nesmíme přitom ztrácet ze zřetele to že jsme v těsném souboji o 2. místo s Ferrari. Tato pozice v šampionátu je pro nás opravdu důležitá. Proto ve vývoji máme vylepšení a budeme je i nadále nasazovat na auto," ujišťuje dále Waitová.
I když jejich letošní vůz prošel velkou proměnou - v Monaku přešel z ultra-úzkých bočnic na ty klasické - tak i jeho nástupce se má od W14 výrazně lišit.
"Pro příští rok ho celkem výrazně měníme. Jestli dokážeme všechny potíže s ovladatelností vyřešit nebo ne, to záleží na tom, jestli vyjde několik projektů, kterým se věnujeme. Nejsou dokončené, ale máme několik dobrých směrů k vyzkoušení, a ty by měly pomoci," vysvětluje Andrew Shovlin.
"Když jsme vyjížděli s našimi nejlepšími vozy v letech 2015 - 2019, tak jsme při jejich vývoji nevěděli, že to budou skvělá auta. Zkrátka pracujete co nejtvrději a snažíte se najít co nejvíce výkonnosti," pokračuje šéfinženýr Mercedesu.
"U spousty z těch aut jsme v oblasti výkonnosti docela dost nesplnili cíle. Víme však, že když si nedáváte moc ambiciózní cíle, tak nejsou dostatečné. Neupíráme se na žádný z konceptů, který jsme měli dříve. Máme velmi otevřenou mysl. Posledních pár let nás vytrestalo. Jsme týmem, který velmi tvrdě pracuje na tom, aby se dostal zpět dopředu," prozrazuje Shovlin.
A podle šéfa McLarenu Andrea Stelly by se jim to mohlo povést: "Myslím, že si uvědomují, na čem musí pracovat. A očekávám, že vyskočí zpět v docela silné formě. Neexistují v tuto chvíli fakta, díky kterým byste mohli tvrdit, že příští rok bude pořadí stejné. Podle mě se věci mohou vyvinout."
"My jsme momentálně velmi povzbuzení vývojem, který vidíme u příštího vozu. Ale odhaduji, že totéž platí zároveň pro všechny, jelikož momentálně začínají být v padoku některé koncepty docela jasné," dodává Stella.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.