Šéf italské stáje z Maranella Frederic Vasseur označil loňskou penalizaci Red Bullu za překročení rozpočtového stropu za vtip. Podle něj může mít navíc dalekosáhlé důsledky pro Formuli 1.
Úřadující šampioni byli loni potrestáni za překročení tehdejšího rozpočtového stropu (145 mil. dolarů) pokutou ve výšil 7 mil. dolarů (155 mil. Kč) a snížením času pro aerodynamické testování o 10 procent. Podle soupeřů šlo nicméně o velmi mírný trest, k jeho hodnocení se nyní přidal Vasseur.
"Taková penalizace opravdu není tvrdá. Pokud by k tomu došlo znovu, měl by být takový trest mnohem tvrdší. Nesmíte zapomenout na to, že technická výhoda se přetaví ve výhodu sportovní. Proto by penalizace také měla být sportovní, a ne pokuta," popisuje.
Na výkonnosti Red Bullu trest není nikterak znát, stáj letošnímu šampionátu dominuje a překonává jeden historický rekord za druhým, zatímco soupeři se jí snaží marně dohnat. Do letní přestávky nasbírala už 503 bodů, druhý Mercedes jich má na kontě sotva polovinu (247), třetí Aston Martin 196 a čtvrté Ferrari 191.
"Když ve fotbale zahrajete rukou, následuje penalta... nedají vám žádnou mimosportovní penalizaci. Snížení času v aerodynamickém tunelu o 10 procent je velkým vtipem. Většinu práce už do té doby zvládli," pokračuje Vasseur.
"Pětiprocentní porušení není drobnost, je to velká věc. Když máte rozpočet 135 mil. dolarů, 80 mil. dolarů z něj jde na personál, 20 mil. dolarů na závodní náklady, materiál, brzdy atd. Postavit čtyři šasi na počátku sezóny stojí 20 mil. dolarů. To už jste na přibližně 120 - 125 mil. dolarů, což platí pro všechny zhruba stejně. Na vývoj vám tedy zůstává 10 mil. dolarů," vypočítává šéf Ferrari.
"Když svůj rozpočet překročíte o několik milionů, pak byste se neměli dívat na celkových 135 mil. dolarů, jak už bylo řečeno. Neměli bychom to kolektivně zametat pod koberec, protože potom riskujete, že se o tom bude u stolu hovořit," varuje 55letý Francouz.
Poté se tvrdě pouští do Red Bullu, který pravidla porušil záměrně: "Mezi nevinnou chybou a volbou je velký rozdíl. Něco jako když někdo udělá chybu ve svém daňovém přiznání versus společnost, která něco zařídí tak, aby se vyhnula placení daní v daňovém ráji."
"Musíme být tvrdí: tohle je o budoucnosti rozpočtových stropů! Jinak všichni budou dělat totéž. Pak si uděláte místo v rozpočtu pro zaplacení pokuty a řeknete amen. Velcí konstruktéři si to všechno mohou dovolit," varuje Vasseur.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.