Po druhém místě v Silverstone a v Maďarsku dosáhl Lando Norris v Belgii sotva na sedmou příčku. Oscar Piastri přitom ve sprintu o den dříve vedl a dojel také druhý. Co stojí za výkyvy McLarenu, z nichž jsou jeho fanoušci trochu zmateni?
"Nemyslím si, že jsme měli optimální nastavení křídla," vysvětluje po víkendu ve Spa-Francorchamps jednoduše Norris. McLaren totiž už v Rakousku na jeho voze nasadil velký balík vylepšení, který je posunul o obrovský kus dopředu - v Silverstone i na Hungaroringu byli najednou rychlejší než Mercedesy i Ferrari.
V Belgii po slibném začátku ale přišel v závodě propad - Piastriho natlačil do zdi v první zatáčce Carlos Sainz s Ferrari a Norris se v něm postupně propadal až na samé dno - jednu chvíli byl dokonce předposlední. To bylo překvapení i pro oranžovou stáj.
"Sotva jsem mohl zařadit osmičku, tak pomalí jsme byli na rovinkách. Zkrátka jsem se nemohl bránit, nemohl jsem útočit. Předjíždění bylo nemožné - na rovince jsem nepředjel nikoho, byli jsme příliš pomalí. Předjel jsem dva nebo tři lidi v zatáčkách. Bylo to velmi bolestivé.
Všichni mě předjížděli ještě před DRS zónou. Když jsem se chystal předjet Alexe [Albona], měl jsem nové pneumatiky, on staré. A na konci rovinky mi poodjel o tři či čtyři délky auta. Přitom jsem měl DRS, použil jsem tlačítko pro předjetí. Bolelo to. Na rovinkách jsem zkrátka nemohl předjíždět, bez ohledu na to, jak byl dobrý můj výjezd ze zatáčky. Nastavili jsme auto špatně, myslím, že jsme to už přiznali," říká Norris.
"Zkrátka jsme se nedokázali soustředit na to, na co jsme chtěli, protože jsme přivezli úplně nové auto. A veškerá naše pozornost byla upřena na něj, což je správné, protože existují asi jen tři či čtyři závody, kde potřebujete tak nízký přítlak," pokračuje britský pilot McLarenu.
"Veškerá naše pozornost byla upřena k tomu, abychom zkrátka dali dohromady nové auto, které jsme představili před několika týdny a s kterým jsme to dotáhli dvakrát na pódium. To je pro mě lepší - zažít s ním pár špatných víkendů než být neustále pomalý," říká Norris, jenž raději akceptuje výkyvy s novým vozem než jezdit uprostřed pole s pomalu a bez rizika vyvíjeným autem.
"Jsem rád, že jsme zažili dobré víkendy, stále však nejsme tam, kde bychom potřebovali. Nezávodíme s Mercedesem - jsou očividně pořád o krok před námi," uznává 23letý jezdec, byť Stříbrné šípy v předchozích dvou podnicích zaslouženě porazil díky vlastní rychlosti.
Jak to bude po letní přestávce, kdy týmy postupně upínají svou pozornost spíše k monopostům pro příští rok? Lewis Hamilton i po ní očekává vyrovnanou bitvu mezi těmito dvěma týmy: "Nevím, kolik toho budou lidé vyvíjet ve druhé části sezóny, ale podle mě tam bude nějaký pohyb."
"Jsem si však jistý, že McLaren bude ve druhé části silný, Ferrari a my jsme velmi, velmi vyrovnaní. Jsem si jistý tím, že v závislosti na okruhu se pozice náš všech budou měnit. Doufám, že budeme moci závodit o něco lépe a více vpředu," přeje si pilot Mercedesu, který se ve Spa znovu potýkal s poskakováním svého vozu W14 po nasazení velkého balíku vylepšení.
Valtteri Bottas opět usedl do kokpitu formule 1, když se zúčastnil testování s týmem McLaren. Po přestávce se tak vrátil do kokpitu F1, což by mohlo naznačovat možný návrat k závodní kariéře.
Po dvou závodech v roce 2025, včetně jednoho sprintu, už Williams vyrovnal svůj bodový zisk za celý loňský rok. I přesto, že tým dosáhl pozitivních výsledků, šéf James Vowles zůstává opatrný a varuje před přehnaným optimismem.
Liam Lawson dostal minimální čas na adaptaci na monopost Red Bullu, a po pouhých dvou závodech musel uvolnit místo Yukimu Tsundovi. Giedo van der Garde tento krok označuje za nespravedlivý, přičemž srovnává situaci s šikanou.
Red Bull se stále snaží najít ideálního týmového kolegu pro Maxe Verstappena, ale žádný jezdec zatím dlouhodobě neobstál pod tlakem ani nedosáhl jeho úrovně. Nyní do svých služeb povolal Yukiho Tsunodu. Je to dobrá strategie?
Yuki Tsunoda dostal životní šanci! Red Bull potvrdil, že japonský jezdec nahradí Sergia Péreze a dokončí sezónu 2025 po boku Maxe Verstappena.
Red Bull provedl nečekanou změnu ve své jezdecké sestavě – Liam Lawson byl po dvou závodech odsunut do týmu Racing Bulls, zatímco Yuki Tsunoda získal místo vedle Maxe Verstappena pro Velkou cenu Japonska F1.
Šéf Mercedesu Toto Wolff naznačuje, že Red Bull by mohl urychlit přechod na motory V10, pokud má obavy ohledně nadcházejících změn. Varuje však, že by bylo pro F1 nevhodné a trapné předčasně zrušit pravidla pro rok 2026, což by poškodilo důvěru mezi výrobci.
Po pouhých dvou závodech byl Liam Lawson z Red Bullu odvolán, ale nyní se mu naskýtá příležitost znovu nastartovat svou kariéru v prostředí, které dobře zná a kde může znovu ukázat svůj potenciál.
Další změna v týmu Red Bull, když po neúspěchu svého předchůdce musí opustit tým další Verstappenův kolega. Na jeho místo přichází Júki Cunoda, který vzbuzuje velká očekávání, ale zůstává otázkou, zda má dostatek schopností, aby se vyrovnal vysokým nárokům a stal se skutečným konkurentem na vrcholu světového motorsportu.
Red Bull oficiálně potvrdil, že od nadcházející Velké ceny Japonska dojde k výměně mezi Liamem Lawsonem a Júkim Cunodou. Tým zdůraznil, že rozhodnutí má za cíl nejen posílit Cunodovy šance před domácím publikem, ale především zajistit další rozvoj a ochranu Lawsona v rámci dlouhodobé strategie.
Red Bull je známý svou nekompromisní politikou vůči jezdcům a častými změnami už během sezóny. S dalším možným přeskupením na obzoru stojí za to připomenout si, jak podobné kroky v minulosti ovlivnily tým i samotné závodníky.
Šéf Ferrari Fred Vasseur hodnotí začlenění Lewise Hamiltona do týmu jako postupný proces s viditelnými změnami, avšak bez zásadního odklonu od jeho závodního stylu.