Mezinárodní automobilová federace zjednoduší pilotům nájezd do správného místa na roštu, aby se vyhnula zbytečným penalizacím na startu závodu. V Melbourne se zároveň v zákulisí po delší přestávce opět objevil Michael Masi.
Se správným umístěním monopostu na roštu měl v Bahrajnu problémy Esteban Ocon ze stáje Alpine a v Saúdské Arábii také Fernando Alonso z překvapivě konkurenceschopného Aston Martinu.
Oba piloti za to byli také potrestáni pětisekundovou penalizací, což je dost naštvalo, protože podle nich svým postavením nic nezískali - jejich vůz přečníval do boku, nikoliv dopředu.
FIA na to reaguje a v Melbourne proto budou startovní boxy o 20 centimetrů širší. Oproti Džiddě, kde byla celková šířka 2,5 metru, se jedná už o druhou úpravu, neboť v sezóně 2022 měl startovní slot 2,3 metru.
FIA rovněž vyzkouší nové centrální barevné značení "vodicí čáry" - povede středem některých slotů na rovince okruhu v Albert Parku. Jezdci ji budou moci vyzkoušet během tréninkových startů, tradičně uzavírajících tréninkové jízdy.
Ocon prozradil, že s FIA hovořil o svém prohřešku ve snaze objasnit důvody pro svou penalizaci. Podle něj jdou čáry u současné generace monopostů s většími koly zkrátka špatně vidět.
"Byl jsem v podstatě příliš vpravo, proto to bylo matoucí - šlo o to, že jsem moc přesahoval doprava za čáru. Žel v těchto autech moc dobře nevidíte, obzvlášť když jste takto na roštu. Vidíte žlutou čáru jako referenci, je však na mě, abych to srovnal," popisuje francouzský pilot.
Alonso po závodě v Saúdské Arábii přiznal pochybení: "Byla to moje chyba, musím tomu věnovat větší pozornost. Nicméně je trochu zvláštní, že ve dvou závodech po sobě mám já a Esteban stejný problém. Může to být problém ve voze, se systémem Halo, cokoliv související s tím, jak auto nasměrujeme. Ale stejně to je moje chyba."
Trest za toto provinění se nezdá i jiným pilotům, například George Russell se postavil za Alonsa: "Chápu, proč takové pravidlo existuje, musíme se držet pokynů, ale trocha zdravého rozumu by neškodila. Ano, Alonso byl trochu víc vlevo, že ano? Ale nic tím nezískal, takže v tomto případě je pětivteřinová penalizace příliš vysoká."
Masi je zpětPoprvé od kontroverzní Velké ceny Abú Zabí 2021, kdy se na poslední chvíli rozhodlo o prvním titulu pro Maxe Verstappena, se v padoku objevil bývalý závodní ředitel Formule 1 Michael Masi.
V Melbourne totiž bude působit v nové roli jako nezávislý komisař série Supercars, která bude doprovodnou sérií závodního víkendu v Austrálii. Kromě toho byl také jmenován členem správní rady australského motokárového závodění, kde bude dohlížet na podniky série CIK-FIA.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.