FIA po posledních incidentech upravuje startovní rošt, Masi se v Austrálii vrací do padoku

Startovní rošt ve Spielbergu
Startovní rošt ve Spielbergu, foto: Petr Hlawiczka / F1NEWS.cz / INCORP images
Petr Hlawiczka 30. března 2023 07:00
Sdílej:

Mezinárodní automobilová federace zjednoduší pilotům nájezd do správného místa na roštu, aby se vyhnula zbytečným penalizacím na startu závodu. V Melbourne se zároveň v zákulisí po delší přestávce opět objevil Michael Masi.

Se správným umístěním monopostu na roštu měl v Bahrajnu problémy Esteban Ocon ze stáje Alpine a v Saúdské Arábii také Fernando Alonso z překvapivě konkurenceschopného Aston Martinu.

Oba piloti za to byli také potrestáni pětisekundovou penalizací, což je dost naštvalo, protože podle nich svým postavením nic nezískali - jejich vůz přečníval do boku, nikoliv dopředu.

FIA na to reaguje a v Melbourne proto budou startovní boxy o 20 centimetrů širší. Oproti Džiddě, kde byla celková šířka 2,5 metru, se jedná už o druhou úpravu, neboť v sezóně 2022 měl startovní slot 2,3 metru.

FIA rovněž vyzkouší nové centrální barevné značení "vodicí čáry" - povede středem některých slotů na rovince okruhu v Albert Parku. Jezdci ji budou moci vyzkoušet během tréninkových startů, tradičně uzavírajících tréninkové jízdy. 

Ocon prozradil, že s FIA hovořil o svém prohřešku ve snaze objasnit důvody pro svou penalizaci. Podle něj jdou čáry u současné generace monopostů s většími koly zkrátka špatně vidět.

"Byl jsem v podstatě příliš vpravo, proto to bylo matoucí - šlo o to, že jsem moc přesahoval doprava za čáru. Žel v těchto autech moc dobře nevidíte, obzvlášť když jste takto na roštu. Vidíte žlutou čáru jako referenci, je však na mě, abych to srovnal," popisuje francouzský pilot.

Alonso po závodě v Saúdské Arábii přiznal pochybení: "Byla to moje chyba, musím tomu věnovat větší pozornost. Nicméně je trochu zvláštní, že ve dvou závodech po sobě mám já a Esteban stejný problém. Může to být problém ve voze, se systémem Halo, cokoliv související s tím, jak auto nasměrujeme. Ale stejně to je moje chyba."

Trest za toto provinění se nezdá i jiným pilotům, například George Russell se postavil za Alonsa: "Chápu, proč takové pravidlo existuje, musíme se držet pokynů, ale trocha zdravého rozumu by neškodila. Ano, Alonso byl trochu víc vlevo, že ano? Ale nic tím nezískal, takže v tomto případě je pětivteřinová penalizace příliš vysoká."

Masi je zpět

Poprvé od kontroverzní Velké ceny Abú Zabí 2021, kdy se na poslední chvíli rozhodlo o prvním titulu pro Maxe Verstappena, se v padoku objevil bývalý závodní ředitel Formule 1 Michael Masi.

V Melbourne totiž bude působit v nové roli jako nezávislý komisař série Supercars, která bude doprovodnou sérií závodního víkendu v Austrálii. Kromě toho byl také jmenován členem správní rady australského motokárového závodění, kde bude dohlížet na podniky série CIK-FIA.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.