Red Bull se rozhodl stát nezávislým výrobcem motorů bez ohledu na možný návrat Hondy

Pohonná jednotka Honda RA621H
Pohonná jednotka Honda RA621H, foto: Honda Racing F1
Petr Hlawiczka 10. ledna 2023 06:00
Sdílej:

Red Bull se chce zcela rozejít s Hondou a vyrábět si od roku 2026 vlastní pohonné jednotky. Jeho rozhodnutí už podle Christiana Hornera neovlivní ani možný návrat japonské automobilky do Formule 1.

Honda po své neúspěšném vstupu do F1 s McLarenem v roce 2019 přešla k Red Bullu, pro který dala konečně dohromady konkurenceschopný motor. Na konci sezóny 2021 však oznámila, že se chce více soustředit na vývoj elektromotorů, proto svět F1 pustí. Stále však poskytuje technickou podporu rakouské stáji a dceřiné AlphaTauri.

Red Bull nicméně v roce 2021 získal titul mezi jezdci s Maxem Verstappenem. Holanďan jej loni obhájil, k tomu tým přidal také titul mezi konstruktéry. Tyto úspěchy vedly Hondu k tomu, že se rozhodla prodloužit svou technickou podporu až do roku 2025 (původně měla na konci roku 2023).

Japonci nyní přemýšlejí o tom, že by se do F1 vrátili v sezóně 2026, kdy začnou platit nová pravidla pro motory. Ty budou jednodušší - přijdou o motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H), MGU-K přitom bude silnější.

Plány Red Bullu na stavbu vlastní pohonné jednotky to však již neovlivní: "Honda se samozřejmě zavázala až do roku 2025, což je skvělé. Zkoumali jsme možnosti po tomto roce, ale skutečnost je taková, že vše bude muset být pod jednou střechou," potvrzuje Christian Horner.

"Investujeme, v rámci Red Bull Powertrains jsme učinili závazky a nabrali specialisty. Naše cesta výrobce pohonných jednotek a nezávislé motorárny se s možností návratu Hondy zpět do sportu v roce 2026 nemění!" zdůrazňuje šéf stáje sídlící v Milton Keynes.

"Určili jsme si svou cestu, odhodlali jsme se, investujeme a z dlouhodobého pohledu jde o absolutně správné rozhodnutí, protože nám to dává kontrolu nad svým vlastním osudem," vysvětluje 49letý britský manažer, jenž v letech 1997 a 1998 také závodil ve Formuli 3000.

"Nebude nás nikdo brzdit, ať už se výrobce stáhne nebo zůstane. A umožní nám to integrovat inženýry pro šasi s inženýry pro motor, kdy ž budou sedět vedle sebe ve stejné budově," pochvaluje si vyhlídky Red Bullu.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.