Šéf vývoje motorů Renault Bruno Famin popisuje přechod na koncept Mercedesu, který jim pomohl zvýšit výkonnost pohonné jednotky E-Tech22 v průběhu letošní sezóny, kdy nakonec mezi konstruktéry porazili McLaren a obsadili čtvrtou příčku.
Francouzský výrobce motorů během poslední hybridní éry F1 zaostával za svými soupeři v podobě Ferrari, Mercedesu a Hondy. Díky změně konceptu však letos své manko dokázali stáhnout, byť občas bojovali se spolehlivostí, což vedlo k frustracím Fernanda Alonsa.
Klíčový bylo rozhodnutí přejít na řešení Mercedesu, který již od roku 2014 nastupoval do závodů s rozděleným turbem a kompresorem, přičemž obě části byly mezi válci propojeny společnou hřídelí. To vedlo k dalším ziskům v oblasti aerodynamiky.
"V roce 2022 jsme měli zcela novou pohonnou jednotku s velkými změnami v uspořádání. Nejdůležitější v této oblasti bylo rozdělení turba, což vylepšilo aerodynamickou výkonnost vozu, což je dokladem toho, jakým způsobem spolupracujeme s Enstone," popisuje Famin dobré fungování mezi továrnou ve Francii a ve Velké Británii.
"Nepracovali jsme pouze na samotné pohonné jednotce, pracovali jsme na výkonnosti auta. Samozřejmě, že výkonnost pohonné jednotky je velmi důležitá, pokud však můžeme dosáhnout zisku v oblasti aerodynamiky či šasi pomocí nějakých kompromisů na straně pohonné jednotky, pak to uděláme. Hodně jsme na tom pracovali," pokračuje šéf motorů Renault.
"Pokud jde o integraci, hmotnost a chlazení, tak se nejedná jen o změnu technické filozofie, ale o změnu globální práce s Enstone. Z pohledu výkonnosti šlo o pozitivní sezónu a opravdu jsme ztrátu stáhli. Mezi nejlepší a nejhorší pohonnou jednotkou na roštu už nejsou výraznější rozdíly," potvrzuje Famin.
Alpine ale musí před sezónou 2023 vylepšit spolehlivost svých motorů, kvůli kterým piloti často nemohli dokončit závod: "Docela hodně jsme riskovali při co nejpozdějším vývoji motorů a riskovali jsme i v tom, že jsme nepodstoupili celý validační proces."
"Normálně bychom jej zvládli, ale opravdu jsme to chtěli oddálit na ten poslední možný okamžik, někdy trochu moc pozdě, protože jsme měli určité potíže, vážně jsme ale chtěli v oblasti vývoje získat maximum," popisuje Famin.
"Naše strategie byla jasná a díky tomu, že jsme se s pohonnou jednotkou dostali zpět do hry, jsme ji splnili. Vzhledem ke zmrazenému vývoji na 4 roky bylo základem strategie provést něco s výkonností a mít možnost řešit problémy se spolehlivostí později," dodává Famin, který je před příští ročníkem F1 docela optimistický, pokud jde o vyřešení spolehlivosti.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.