Hlavní inženýr Mercedesu Andrew Shovlin popisuje letošní aerodynamický vývoj vozu W13 a vysvětluje, proč se nezabývali možností okopírovat řešení konkurence ve snaze vyřešit své potíže s poskakováním v první části sezóny.
"Pro nás bylo vždy cílem snažit se to pochopit sami, poznat to a najít svou vlastní cestu, protože když chcete vyhrávat, a vy chcete vyhrávat závody a mistrovské tituly, tak se k tomu nedostanete tím, že kopírujete řešení všech ostatních," popisuje Shovlin po sezóně, do níž sice vstoupili s novým konceptem ultra-úzkých bočnic, na vítěznou šňůru s ním však nenavázali.
"Všechna naše ostatní auta měla na sobě průkopnické rysy, chytré nápady. Snažili jsme se vést díky technologie a i nadále v tom budeme pokračovat," pokračuje šéfinženýr Mercedesu, jenž letos dosáhl až na třetí příčku mezi konstruktéry. Chvíli mu totiž trvalo, než zkrotil poskakování, které způsoboval přísavný efekt podlahy nové generace vozů.
Další slabou stránkou byly nízké maximální rychlosti na rovinkách, což se v průběhu sezóny podařilo také zlepšit. "Na začátku roku jsme museli jezdit s velmi vysokým přítlakem, což nám z tohoto pohledu určitě nepomáhalo," uznává Shovlin.
"Když se ale podíváte na Brazílii, neměli jsme sice nejrychlejší auto, ale Red Bull jsme dokázali předjet a obsadit první a druhé místo. Naší prioritou tedy není, aby auto bylo rychlé na rovinkách. A jedním z nejrychlejších na rovinkách je Williams. Takže to neurčuje vaši výkonnostní úroveň," vysvětluje 49letý britský inženýr.
"Když jste si na tom ale velmi podobně, tak jde o příjemnou výhodu. Proto jde o něco, co bychom rádi napravili. Jen prioritou zkrátka bude základní výkonnost auta a to, abychom jej dostali do toho správného mísa," pokračuje.
I když se díky zimnímu vývoji týmům podaří navýšit přítlak, tak poskakování díky novým pravidlům (zvýšení okrajů podlahy) již nebude takovým problémem jako letos.
"Čím více zatěžujete podlahu, tím častěji můžete narazit na tyto problémy. My jsme na rovinkách dosáhli velmi slušného pokroku. V Imole, Džiddě, v Bahrajnu, ve všech těch úvodních závodech naše auto divoce poskakovalo ve vysokých rychlostech. A podařilo se nám opravdu dobře zvládnout," ohlíží se Shovlin.
"Stále se objevovaly potíže, když auto vtrhlo do rychlé zatáčky a podlaha se dostala do bodu, kdy došlo k doteku s vozovkou, což může vést k nestabilitě, ale změny pravidel pro příští rok tomu pomohou... Pro týmy to bude o něco jednodušší. My věříme, že práce, kterou jsme v úvodní části vynaložili na pochopení toho nám pomůže vyvinout přinejmenším dobrý základ pro příští rok," dodává.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.