Sergio Pérez včera v souboji s Charlesem Leclercem prohrál boj o druhou příčku v šampionátu. I když se jeho strategie lišila od svého soupeře z Ferrari, tak podle svého šéfa Christiana Hornera ji zvolili správně.
Mexičan se jako první z pilotů jezdících vpředu objevil v boxech již v 15. kole, kdy přezouval ze středně-tvrdé (C4) směsi na tvrdou poté, co se na něj začal Leclerc za třetí pozice dotahovat. V polovině závodu, kdy začínala vlna 2. zastávek, dostal pokyn, aby udělal opak toho, co Pérez. Ten v 33. kole zamířil k mechanikům podruhé, rudý vůz zůstal kroužit na trati.
Pilotovi Red Bullu se však ani díky čerstvějším pneumatikám nepodařilo stáhnout svou ztrátu, nakonec mu scházelo pouze 1,3 sekundy. Leclerc díky tomu nasbíral v šampionátu o 3 body více a mohl slavit celkové stříbro. Horner nicméně odmítl kritiku svých stratégů, kteří měli přispět k tomu, že se Pérez v závodě o jednu pozici propadl.
"Mohli jste ho slyšet, jak v rádiu poukazuje na mrtvou přední část, a my jsme mohli pozorovat, jak se Ferrari chystá na podseknutí. U Checa v tu chvíli strategický problém spočíval v tom, že by šlo o velmi, velmi dlouhou jednozastávku. Leclerc mohl zajet do boxů o šest či sedm kol později," vypráví Horner.
"Čelili jsme vyhlídce, že buď budeme na konci rovinek umírající mouchou nebo se pokusíme útočit. Vybrali jsme si útočení. A myslím, že s dalším kolem by se mu to podařilo," popisuje šéf Red Bullu, který po dlouhých 8 letech ukončil nadvládu Mercedesu mezi konstruktéry.
Brzká první zastávka byla podle něj dána pravou přední pneumatikou, která Pérezovi dělala problémy - kvůli ní byl na konci stintu zranitelný: "Cítili jsme tedy, že raději zvolíme útočnou strategii než umírat na konci rovinkách a být sedící kachnou. Možná kdyby se mu podařilo předjet Hamiltona... kdyby, možná - bylo tak také několik jezdců o kolo zpět, kteří mu moc nepomohli. Ale bylo to velmi těsné," pokračuje Horner.
S letošní sezónou je i přesto velmi spokojený, byť s jezdci 1. a 2. místo neobsadili. Podařilo se jim vyhrát 17 z 22 závodů a nasbírat rekordních 759 bodů: "Překonali jsme všechny naše rekordy i rekordy Formule 1. Měli jsme samozřejmě lepší i horší chvilky, ale když se na to podíváte jako na celek, tak pro tým šlo o výjimečný rok," shrnuje Horner.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.