Šéf Mercedesu Toto Wolff uznává, že jejich volba pneumatik pro Velkou cenu Mexika nebyla nejlepší. Skvělou strategií se naopak blýskl jezdec dne Daniel Ricciardo. Dokázal by pomoci ní Lewis Hamilton porazit Maxe Verstappena?
Holanďan si s Red Bullem dojel pohodlně pro své 14. vítězství v letošní sezóně. Po startu na měkkých pneumatikách přešel na středně-tvrdé, kdežto oba jezdci Mercedesu celý závod odjeli na tvrdších směsích (středně-tvrdá - tvrdá). Jejich stratégové předpokládali, že Verstappenovi pneumatiky ke konci odejdou, pokud nezamíří ke druhé zastávce. Nakonec se tak nestalo, degradace byla nižší, než předpokládali.
Když Hamilton v polovině závodu přešel na tvrdé, stěžoval si, že jsou horší než předchozí středně-tvrdé. Jeho týmový kolega George Russell po Mercedesu požadoval, aby mu na poslední stint nasadili měkké. Z boxové zídky mu však odpověděli, že by na nich do cíle nedojel.
Daniel Ricciardo s McLarenem však ukázal, že šlo za daných podmínek o výtečnou strategii. Ve 44. kole nasadil měkkou směs, která byla o 1,6 sekundy na kolo rychlejší než tvrdá v případě Mercedesu, a začal předjíždět jednoho soupeře za druhým. Dotáhl to až na 7. příčku a vyjel si dost na to, aby na jeho konečné postavení neměla vliv ani penalizace, kterou obdržel za najetí do Cunody.
Wolff při dojezdu do boxů Hamiltonovi sdělil, že ve zpětném pohledu jejich strategie nebyla správná. Poté na tiskové konferenci řekl: "Jednozastávková strategie středně-tvrdá - tvrdá vypadala jako ta správná. Bylo překvapením, že středně-tvrdá směs vydržela tak dlouho. Ale zpětný pohled je tou věcí - kdybychom měli závod znovu odstartovat, vybrali bychom si zřejmě jiné pneumatiky."
Na otázku, zda by jim Ricciardova strategie pomohla porazit Red Bull, šéf Mercedesu odpověděl: "Nemyslím si, že bychom je mohli předjet, jelikož s těmi odstupy by šlo v podstatě o opačnou strategii. I měkká - středně-tvrdá by nám poskytlo určitou výhodu v nájezdu do zatáčky č. 1. Lewis byl na vnějšku, takže nevíte, jak by to dopadlo. Ale s odlišnou strategií bychom jim byli určitě blíž."
Mercedes byl v Mexiku s přehledem druhým nejrychlejším týmem, když předčil Ferrari, které se ve vysoké nadmořské výšce překvapivě trápilo, když si jeho piloti stěžovali na špatnou ovladatelnost motoru a jeho nižší výkon. Náskok Scuderie stáhl o 13 bodů, k druhé příčce mezi konstruktéry mu jich však schází ještě 40 a do konce sezóny zbývá odjet již pouze 2 velké ceny.
Podle simulací však Mexiko představovalo jejich nejlepší šanci na vítězství: "Simulace říkaly ano. Ale vidíme tu tendenci, vidíme, že dokážeme soupeřit. Jsem opravdu hrdý na to, co jsme tento víkend dokázali. Experimentovali jsme se spoustu věcí, kluci od motorů fakt posouvali hranice, aby nám také poskytli tu maximální výkonnost. Pokusíme se o směsici pokusit se o maximum, zatímco toho budeme zkoušet co nejvíce pro příští rok," uzavírá Wolff.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.