Místo nečekaných výsledků a skvělých jezdeckých výkonů na mokrém asfaltu prázdná trať a vlající červené vlajky. Deštivé velké ceny poslední doby opět otevírají otázku, jak situaci vyřešit, aby jezdci mohli závodit?
Fanoušci na okruhu v pláštěnkách a prázdná trať... "Nechte je jet," říkají někteří diváci u televizních obrazovek. I to byly obrázky z poslední Velké ceny. Mnozí si vzpomenou na závod v Belgickém Spa loni v létě. A zdržení při velké ceně Japonska otázku jízdy v dešti opět otevřelo.
Jak tedy zajistit, aby se mohlo závodit i v deštivých podmínkách? Samozřejmostí jsou pneumatiky do mokra, které odolají aquaplaningu a udrží vůz na alfaltu. Zdá se však, že přechodné pneumatiky Pirelli fungují lépe a týmy proto často velmi brzy přezouvají právě na ty.
S návrhem přišel novopečený dvojnásobný mistr světa Max Verstappen, který by rád pomohl Pirelli vyzkoušet něco nového a zlepšit tak pneumatiky do deště. "Nechci na nikoho ukazovat a ani nikoho kritizovat, ale myslím, že potřebujeme zlepšit pneumatiky. Když se podíváme, co jsme zvládli v devatesátých letech či na začátku tisíciletí a takovým množstvím vody na trati... Klidně bych pár dní testoval. Potřebujeme to, protože pneumatiky do deště jsou pomalé a neodvedou pryč dostatek vody," uvedl po nedělním závodě pilot Red Bullu s tím, že právě proto se všichni snaží co nejdříve přezout na přechodné, které jsou prostě mnohem rychlejší.
Podle něj musí existovat řešení, protože v minulosti pneumatiky podobné podmínky zvládaly. Navrhuje proto testování v dešti a spolupráci. "Abychom alespoň měli příležitost opravdu jezdit v dešti a v něm jet dvě kola a potom přezout na přechodné a nazvat to mokrým závodem, protože ten se jezdí i v prudkém dešti," okomentoval situaci Verstappen.
Jenže pneumatiky nejsou jediným problémem. Tím hlavním, na co si jezdci stěžují především, je také špatná viditelnost. Podle Charlese Leclerca by se tak mělo vyřešit především to, kolik vody za sebe dnešní auta a pneumatiky stříkají. "Měli bychom se pokusit najít řešení a omezit sprej," domnívá se pilot Ferrari.
Podobně se vyjádřil například i Lando Norris. "Kdo říká, že to v televizi nevypadalo tak zle, by měl sklapnout," uvedl pilot McLarenu. Podle něj byla v Japonsku viditelnost opravdu hodně špatná a jezdce od kolize dělí jen metry. Prý by závodil moc rád, protože podobné podmínky má rád, ale nejprve by se musela vyřešit právě viditelnost a sprej z vozů.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.