Špatně sepsaná pravidla zajistila předčasný druhý titul pro Maxe Verstappena. I když se ve Velké ceně Japonska ujela jen polovina ze stanoveného počtu kol, přesto byl po ní jezdcům udělen plný počet bodů.
Po loňském fiasku v deštivé Belgii, kde piloti ujeli za safety-carem pouze dvě kola, bylo před sezónou 2022 vytvořeno nové pravidlo stanovující určitý počet kol ( > 75 %), které musí piloti ujet, aby mohli obdržet plný počet bodů.
V případě, že by se ujelo něco mezi 50 a 75 % plánované vzdálenosti závodů jako včera v Suzuce, mělo být dle něj bodování následující: 19-14-12-10-8-6-4-3-2-1, což by včera Maxovi Verstappenovi i přes penalizaci Charlese Leclerca k oslavě druhého titulu nestačilo.
Jenže toto pravidlo řeší pouze situaci, kdy je velká cena pozastavena a již se v ní "nemůže pokračovat." Včera se ve Velké ceně Japonska po 3hodinové přestávce nicméně pokračovalo, proto se na ní loňské úpravy pravidel s redukcí bodů nevztahují a Holanďan si za vítězství ke svému překvapení připsal plný počet bodů a mohl slavit.
A překvapený nebyl jen on, ale také Red Bull, Ferrari i ostatní týmy Formule 1. Tvůrci pravidel zkrátka nepomysleli na zcela reálnou variantu, kdy by se po vyvěšení vlajek v závodění pokračovalo do naplnění stanoveného 4hodinového celkového limitu, který je určen pro velkou cenu.
Šéf Red Bullu Christian Horner si je jistý, že chyba bude opraveno ještě letos během virtuálního hlasování při schůzce Světové rady motorsportu: "Když si čtete pravidla, tak to, co podle mě mělo být napraveno po Spa, tam není specifikováno. Je to chyba, že po loňském Spa pravidla nebyla dotažena."
"Žili jsme v tom, že plné body budou uděleny pouze tehdy, pokud se odjede 75 % vzdálenosti závodu. A domnívali jsme se, že nám dnes bude bod chybět. Ale nakonec po manévru Checa na Charlese Max získal titul, proto jste mohli pozorovat, jak byl on i tým překvapen. Bylo to ale báječné překvapení," libuje si Horner.
Jeho protějšek u Ferrari Mattia Binotto výsledky akceptuje, ovšem ani on nezakrývá zmatek: "Musím si to prověřit u našich sportovních kluků, jaké byl chápaní, závěr a způsob, jakým to bylo zaneseno do pravidel a vyloženo ve srovnání se záměrem."
"Je to detail a chápu, že to musíme vyjasnit s ohledem na budoucí skutečný záměr, co byste měli dělat a zda je to naprosto jasné. Ale nedělá mi to přílišné starosti, nejsem tím moc zklamaný. Akceptuji způsob, jakým to FIA vyložila. Pojďme to zhodnotit a promluvit si o tom," vybízel šéf Scuderie po závodě v Japonsku.
Podle šéfa McLarenu Andrease Seidla šlo o neúmyslnou díru v pravidlech: "To, jak byly dnes rozděleny body, neodpovídá tomu, co jsme měli na mysli. Nebylo to záměrem FIA ani týmů. Ale zdá se, že jsme všichni tuto díru přehlídli, a proto jsme za to všichni zodpovědní. Znamená to, že příště musíme odvést lepší práci."
"Cítím za tohle zodpovědnost, protože nakonec si to každou zimu všichni pročítáme, každý tým má možnost přijít s body, které nejsou jasné. Bylo mi řečeno, že všechno, na čem jsme se s FIA a s F1 shodli po Spa platí pouze tehdy, pokud závod není normálně dokončen. Musíme se na to samozřejmě podívat a je-li tomu tak, uzavřít díru, pokud se tam ve výkladu nachází," uzavírá Seidl.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.