Špatně sepsaná pravidla zajistila předčasný druhý titul pro Maxe Verstappena. I když se ve Velké ceně Japonska ujela jen polovina ze stanoveného počtu kol, přesto byl po ní jezdcům udělen plný počet bodů.
Po loňském fiasku v deštivé Belgii, kde piloti ujeli za safety-carem pouze dvě kola, bylo před sezónou 2022 vytvořeno nové pravidlo stanovující určitý počet kol ( > 75 %), které musí piloti ujet, aby mohli obdržet plný počet bodů.
V případě, že by se ujelo něco mezi 50 a 75 % plánované vzdálenosti závodů jako včera v Suzuce, mělo být dle něj bodování následující: 19-14-12-10-8-6-4-3-2-1, což by včera Maxovi Verstappenovi i přes penalizaci Charlese Leclerca k oslavě druhého titulu nestačilo.
Jenže toto pravidlo řeší pouze situaci, kdy je velká cena pozastavena a již se v ní "nemůže pokračovat." Včera se ve Velké ceně Japonska po 3hodinové přestávce nicméně pokračovalo, proto se na ní loňské úpravy pravidel s redukcí bodů nevztahují a Holanďan si za vítězství ke svému překvapení připsal plný počet bodů a mohl slavit.
A překvapený nebyl jen on, ale také Red Bull, Ferrari i ostatní týmy Formule 1. Tvůrci pravidel zkrátka nepomysleli na zcela reálnou variantu, kdy by se po vyvěšení vlajek v závodění pokračovalo do naplnění stanoveného 4hodinového celkového limitu, který je určen pro velkou cenu.
Šéf Red Bullu Christian Horner si je jistý, že chyba bude opraveno ještě letos během virtuálního hlasování při schůzce Světové rady motorsportu: "Když si čtete pravidla, tak to, co podle mě mělo být napraveno po Spa, tam není specifikováno. Je to chyba, že po loňském Spa pravidla nebyla dotažena."
"Žili jsme v tom, že plné body budou uděleny pouze tehdy, pokud se odjede 75 % vzdálenosti závodu. A domnívali jsme se, že nám dnes bude bod chybět. Ale nakonec po manévru Checa na Charlese Max získal titul, proto jste mohli pozorovat, jak byl on i tým překvapen. Bylo to ale báječné překvapení," libuje si Horner.
Jeho protějšek u Ferrari Mattia Binotto výsledky akceptuje, ovšem ani on nezakrývá zmatek: "Musím si to prověřit u našich sportovních kluků, jaké byl chápaní, závěr a způsob, jakým to bylo zaneseno do pravidel a vyloženo ve srovnání se záměrem."
"Je to detail a chápu, že to musíme vyjasnit s ohledem na budoucí skutečný záměr, co byste měli dělat a zda je to naprosto jasné. Ale nedělá mi to přílišné starosti, nejsem tím moc zklamaný. Akceptuji způsob, jakým to FIA vyložila. Pojďme to zhodnotit a promluvit si o tom," vybízel šéf Scuderie po závodě v Japonsku.
Podle šéfa McLarenu Andrease Seidla šlo o neúmyslnou díru v pravidlech: "To, jak byly dnes rozděleny body, neodpovídá tomu, co jsme měli na mysli. Nebylo to záměrem FIA ani týmů. Ale zdá se, že jsme všichni tuto díru přehlídli, a proto jsme za to všichni zodpovědní. Znamená to, že příště musíme odvést lepší práci."
"Cítím za tohle zodpovědnost, protože nakonec si to každou zimu všichni pročítáme, každý tým má možnost přijít s body, které nejsou jasné. Bylo mi řečeno, že všechno, na čem jsme se s FIA a s F1 shodli po Spa platí pouze tehdy, pokud závod není normálně dokončen. Musíme se na to samozřejmě podívat a je-li tomu tak, uzavřít díru, pokud se tam ve výkladu nachází," uzavírá Seidl.
Liam Lawson vstoupil do své první kompletní sezóny ve Formuli 1 způsobem, který si rozhodně nepředstavoval. Místo solidních výsledků se potýká s problémy a jeho výkony zatím zaostávají za očekáváním.
Red Bull Racing se už po dvou závodech sezóny 2025 ocitl v nečekaně složité situaci, která může ovlivnit jeho další směřování v šampionátu.
Velká cena Číny přinesla pro Ferrari hořké zklamání. Italská stáj přišla o výsledky obou svých monopostů kvůli dvojité diskvalifikaci za odlišná technická porušení. Místo boje o cenné body tak tým odjíždí s prázdnou a čeká ho hledání příčin tohoto fiaska.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.