Zástupci Mezinárodní automobilové federace vysvětlují, proč nedošlo k restartu v závěru Velké ceny Itálie, která se ke zklamání fanoušků dojela za zpomalovacím vozem. To se pochopitelně nelíbilo ani Ferrari, které tím v závěru přišlo o možnost zaútočit na vítězství.
Vše začala zastavením vedle trati Daniela Ricciarda, jehož McLarenu vypověděla službu pohonná jednotka Mercedesu. "Najednou se to vypnulo. Neměl jsem žádná varování. Projížděl jsem zatáčkou Lesmo 1 a pak zkrátka nic. Vypnulo se to, když jsem měl zařazený rychlostní stupeň," přibližuje australský pilot.
"Co nejrychleji jsem to odstavil na vnitřní stranu mimo závodní stopu do bezpečné oblasti. Neviděl jsem žádné místo, kam bych zajel, proto jsem zkrátka musel zastavit na trávě... pro závod to byla škoda, ale nic jsem s tím nemohl udělat," popisoval smutně Ricciardo svízelnou situaci. Ředitelství závodu na ni kvůli bezpečnosti zareagovalo vysláním safety-caru.
Normálně by bylo dost času na odklizení monopostu, jenže ten se zasekl se zařazenou rychlostí a traťovým komisařům se jej nedařilo zatlačit mimo bariéry. Safety car navíc odchytil Mercedes Georgea Russella místo Maxe Verstappena, což vedlo k dalšímu zdržení, než se celé pole zformovalo za Red Bullem. Jinak by podle Christiana Hornera "bylo dost času na to, aby se začalo znovu závodit."
LAP 51/53 The crane has arrived - but will there be time to get the race restarted? #ItalianGP #F1 pic.twitter.com/onHk620lDS
— Formula 1 (@F1) September 11, 2022Před posledním kolem už nezbyl čas na to, aby byli jezdci o kolo zpět puštěni před zpomalovací vozidlo a mohli se zařadit na konec pole, jak si žádají pravidla. Cílem proto všichni projeli pomalu za safety-carem, což fanoušky zklamalo a z tribun se ozývalo bučení. Kvůli tomu se objevily hlasy, které volají po vyvěšení červených vlajek a zastavení závodu, pokud by se měla opakovat podobná situace.
FIA neodvedla dobrou práci, kritizuje FerrariNaštvaný byl šéf Ferrari, jehož pilot Charles Leclerc se mohl po restartu pokusit zavěsit za vedoucího Verstappena a na dlouhé rovince jej předjet a vyhrát. "Nemyslím si, že by mělo jít o změnu pravidel. O těch se hodně mluvilo, zejména po loňském Abú Zabí," uvádí Binotto.
"Probrala se s FIA, s F1 a s týmy a došli jsme k závěru, že současný formát je zřejmě ten správný. Takže si nemyslím, že jde o změnu pravidel. Jsem určitě zklamaný tím, jak dlouho jim trvalo se rozhodnout. A myslím, že nerozumíme tomu, proč tak dlouho trvalo uvolnění vozů mezi safety-carem a lídrem," kritizuje vedení závodu.
"Nemyslím si, že bezpečnost může být tím správným důvodem pro takové zdržení. Když jezdce vypustí, nemůžou jednoduše jet po okruhu naplno, protože je pravidly stanoven minimální čas na kolo. Ten tam je kvůli tomu, aby jejich jízda byla po celou dobu bezpečná. Proto nechápeme, proč jim to za současných pravidel, která jsou podle nás správná, tak dlouho trvalo se rozhodnout," kroutí hlavou šéf Ferrari.
"Myslím, že se safety-carem mohli odvést lepší práci, aby připravili celý vlak vozů na nový start závodů. A to se nestalo. Podle mě to bylo jednoduše špatné a mohlo se to udělat lépe, aniž by bylo zapotřebí měnit pravidla. Ta jsou daná, jde jen o to je lépe uplatňovat," popisuje Binotto důvod svých frustrací.
"Podle mě musí zkrátka pro lepší show F1 odvádět lepší práci. Není to o Ferrari a jeho fanoušcích, protože kdyby safety-car skončil dříve, jak by dopadl závod? Nevím. Max byl nejrychlejším vozem a byl na nových pneumatikách," pokračuje.
CHARLES: “The end was frustrating. I wish we could have ended up racing. It's a shame. I gave it all. I wish I could have won in front of the amazing tifosi”#ItalianGP #F1 pic.twitter.com/E8DoiIgAn8
— Formula 1 (@F1) September 11, 2022"Ale obecně si myslím, že bychom se měli pokoušet ukončit safety-car co nejdříve a poskytnout více času na trati, více závodního času všem jezdcům. Zklamáním bylo to, jak dlouho jim to trvalo, než se rozhodli. A z tohoto pohledu věříme, že FIA dnes neodvedla dobrou práci. V budoucnu by myli pracovat lépe, protože tohle není pro F1 dobré," dodává Binotto.
Vysvětlení FIAFIA na kritiku po závodě reagovala slovy: "I když bylo vynaloženo maximální úsilí na rychlé odklizení vozu č. 3 a pokračování závodu, tak situace se vyvíjela a traťoví komisaři nebyli schopni zařadit na voze neutrál a zatlačit ho do únikové uličky."
"Bezpečnost práce na odklízení je naší jedinou prioritou a incident nebyl tak významný, aby vyžadoval červené vlajky. Závod se dojel za safety-carem podle procedur, které byly odsouhlaseny mezi FIA a všemi soupeři. Načasování safety-caru v závodě na tyto procedury nemá žádný vliv," vysvětluje mluvčí FIA.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.