Juki Cunoda při zmatcích po své druhé zastávce v boxech odjel část Velké ceny Holandska bez zapnutých bezpečnostních pásů. Komisaři jej za to napomínali, což se zřejmě ještě promítne do jeho startovní pozice tento víkend v Monze.
Když se Japonec v 43. kole vrátil na trať, po pár metrech zastavil, protože se domníval, že nemá upevněná kola. Odepnul si pásy a už se chystal vystoupit, když mu inženýr sdělil, že kola jsou v pořádku a může pokračovat. Do boxů tak v pomalejším tempu zamířil znovu, ale s odepnutými pásy. Mechanici jej zkontrolovali a vyslali na trať, kde opět zastavil, protože auto nebylo v pořádku - na vině byl ovšem diferenciál.
Napomenutí komisařů, letos již páté"Šetření komisařů ukázalo, že ve skutečnosti mělo auto č. 22 problém s diferenciálem poté, co jeho pilot zastavil, jelikož cítil, že kolo nebylo řádně upevněno. Auto kvůli tomu nebylo v bezpečném stavu, když bylo vypuštěno z boxů," uvádějí komisaři ve své zprávě (originál dokumentu zde).
"Během slyšení však jezdec připustil, že po zastavení na trati byl připraven opustit vůz a že si uvolnil bezpečnostní pásy, aniž by je odepnul. Poté, co se vrátil zpět do boxů, mu pásy mechanici znovu upevnily. Nedá se přesně určit, jak moc si pilot své pásy uvolnil," popisují komisaři dále.
Odsun o 10 míst zpět v Monze?Cunodovi ani jeho týmu za tento prohřešek neudělili žádnou penalizaci, pilotovi udělili pouze napomenutí. Ale vzhledem k tomu, že se letos jedná už o jeho páté napomenutí (tři za zpomalování soupeřů, jednou za příliš pomalou jízdu), hrozí mu o víkendu před Velkou cenou Itálie trest v podobě odsunu o 10 míst zpět na startovním roštu.
V článku 18.2 sportovních pravidel totiž stojí, že "kterýkoliv pilot, jenž obdrží pět napomenutí ve stejném šampionátu, dostane trestných deset míst na roštu před závodem po udělení pátého napomenutí." Jeho penalizaci by tedy měli potvrdit komisaři před závodním víkendem v Monze.
Mercedes se na Cunodu zlobí, podle Wolffa měli na vítězstvíKdyž Cunoda podruhé zastavil, ředitelství závodu sáhlo po virtuálním safety caru (VSC), díky kterému mohl pozdější vítěz Max Verstappen zajet pro čerstvé pneumatiky, aniž by přišel o obvyklé množství času. To o naděje připravilo Lewise Hamiltona.
Jeho šéf Toto Wolff byl po závodě naštvaný: "Zastavil, odpoutal se, ujel celé kolo, zajel do boxů, problém nevyřešili, znovu mu zapnuli pásy, vyjel a zase zastavil. Myslím, že to změnilo závod, který jsme možná mohli vyhrát!"
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.