Před odjezdem do Miami inženýři Mercedesu byli mírně optimističtí, po experimentech minulý víkend však opět přišlo zklamání. Zlepšení současného nekonkurenceschopného vozu W13 je stále v nedohlednu.
V pátek to přitom vypadalo velmi dobře: v prvním tréninku skončil George Russell druhý, v tom druhém byl dokonce nejrychlejší. Výtečnou formu potvrzoval Lewis Hamilton čtvrtým místem. Zdálo se, že Mercedes bude moci konečně bojovat o pole-position.
Auto bylo velmi rychlé, pokud bylo v ideálním provozním rámci, ten je však velmi úzký. A Mercedes ani přesně netuší o jaký rámec přesně jde, jaké nastavení W13 potřebuje, což dokládá sobotní zklamání, kdy byla jeho forma najednou pryč (Russell byl v kvalifikaci o 0,235 s pomalejší než v pátek). A nejhorší je, že inženýři pro tuto změnu nemají vysvětlení, protože nedošlo k žádné změně v konfiguraci vozu, pouze byl mírně navýšen výkon pohonné jednotky.
Je jasné, že auto má potenciál a je rychlé, jen zkrátka nevíme, jak odemknout jeho potenciál. Super-obtížně se ovládá a při jízdě na hraně se dostává a vypadává z výkonnostního okna - spíše z něho tedy vypadává. A pitvat data se skalpelem je zkrátka bolestivý proces, protože tak trvá.. navíc neukazují tyto velké výkyvy. V takové situaci jsme nikdy dříve nebyli, zkrátka ani neodpovídají s pocity jezdců, což situaci ještě ztěžuje," komentuje šéf týmu Toto Wolff.
Co mohlo být důvodem sobotního výpadu po tak slibných výkonech v trénincích? "To je fakt dobrá otázka, na níž se momentálně snažíme najít odpověď," přiznává technický ředitel Mike Elliott. "Pokud byste se podívali na páteční jízdy, tak jsme v nich byli zatím nejkonkurenceschopnější v této sezóně."
"Mezi pátkem a sobotou jsme provedli nějaké změny, jenže ty byly celkem drobné. Došlo však také ke změně podmínek. Musíme projít všechna data, co nejvíce z nich pochopit a využít to k tomu, abychom se v příštích závodech posunuli kupředu," uvádí Elliot.
Mercedes přivezl několik novinek včetně nového zadního a inovativního předního křídla s výřezy v jeho okrajích (obrázek). Paralelně s rozvojem výkonnosti pracuje také na omezení poskakování svého vozu. Nové díly mu fungovaly dle očekávání.
"Podle mě je důležité rozlišit dvě věci. Jednou z nich je normální vývojová cesta a tou druhou náprava potíží, které máme s poskakováním a dalšími věcmi, jež narušují výkonnost. Křídla, která jsme přivezli, tedy rozhodně přinesla tu výkonnost, kterou jsme očekávali, a představovala krok vpřed," pokračuje technický ředitel Mercedesu.
"Při experimentech, které jsme prováděli na dráze ve snaze porozumět poskakování, jsme získali spoustu dat jak v pátek, kdy jsme předvedli velmi dobrou výkonnost, tak i jako obvykle během závodu. Inženýři je nyní procházejí, získávají poznání. Ve skutečnosti se při každé jízdě s vozem naučíme něco nového. A to je cílem hry: poznávat auto rychleji než soupeři," přibližuje 47let Brit.
"Ačkoliv v tomto momentálně trochu zaostáváme, věnujeme obrovské úsilí a spoustu práce na to, abychom zjistili, jak auto vylepšit, jak přijít na ten další krok vpřed, jak se zbavit poskakování a jak se vrátit ke konkurenceschopnosti a bojovat s týmy vpředu, kde bychom chtěli být," říká Elliot.
Video: Mike Elliott rozebírá víkend v Miami (zdroj: Mercedes AMG F1 Team)
Vzhledem k trápení Mercedesu se v padoku spekuluje, že by se mohl vrátit k prvotní specifikaci vozu W13 (s bočnicemi), s nastoupil do prvních předsezónních testů v Barceloně. Před příští Velkou cenou Španělska má v plánu filmovací den, kde si chce vyzkoušet některá další řešení ve snaze dosáhnout konečně znatelného pokroku.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.