Nejnovější pohonná jednotka Renaultu ve Formuli 1 zaostává podle šéfa týmu Otmara Szafnauera za Ferrari jen o 10 koní. Nyní před sebou mají náročný úkol vylepšovat šasi A522, podle jejich jezdce Fernanda Alonsa se však na špici ještě letos sotva dotáhnou.
Nedostatečný výkon motoru byl slabinou Alpine v předchozí sezóně, letos však přišli se zcela přepracovanou pohonnou jednotkou s odděleným turbem a kompresorem a navýšili výkon i efektivitu. Nový šéf Szafnauer, jenž přišel z Aston Martinu, si práci továrny sídlící ve Viry-Chatillon velmi cení.
Ztrácíme maximálně 10 koní"Myslím, že jsme s pohonnou jednotkou udělali pokrok. A zřejmě ztrácíme do 10 koní na nejlepší a jsme někde uprostřed. Podle mě ve Viry odvedli skvělou práci. A je teď na nás, abychom pokračovali ve vývoji auta," popisuje Szafnauer.
"Umožňuje nám to těsněji spolupracovat s naším motorovým týmem, abychom mohli dosáhnout určitých zlepšení se změnami architektury šasi. Některé věci, které máme stále k dispozici. Ale také nám to umožňuje se soustředit se na to, co u šasi musíme zlepšit s ohledem na budoucnost," pokračuje.
S přechodem na nové biopalivo s 10% podílem etanolu se nejlépe vyrovnalo Ferrari, naopak Mercedes se trochu propadl. Zlepšení motoru je nyní důležité kvůli zmražení jejich vývoje až do konce sezóny 2025. Nyní je možné do září vylepšit ještě hybridní část, pak již týmy budou muset nastupovat se stejnými agregáty.
Spolehlivost motorů? OKAlpine trochu potrápila spolehlivost jejich motorů v úvodních třech závodech. Fernando Alonso měl v Austrálii už třetí kus, přitom za nasazení čtvrtého hrozí penalizace. Pohonná jednotka z Bahrajnu byla odeslána zpět do továrny, kde po analýze potvrdili, že bude moci být znovu použita. Ta ze Saúdské Arábie nikoliv, po závadě vodního čerpadla došlo k přehřátí a poškození.
K prvnímu motoru z Bahrajnu Szafnauer říká: "Šlo pro nás o preventivní výměnu, abychom si na dynamometry vyzkoušeli nějaké věci. Po testu je v pořádku, motor tedy znovu použijeme. U toho dalšího, i když můžete vodní čerpadlo vyměnit, protože není součástí spalovacího motoru, tak žel došlo k jeho přehřátí. Je po něm, ale budeme OK."
Po havárii Fernanda v kvalifikaci v Melbourne bude v pořádku i třetí motor, který byl ostatně použit v nedělním závodě. "Šlo o kruhové těsnění a těsnění oleje. Kruhové těsnění se uvolnilo a unikl olej. Máme mód proti selhání, který se pokouší zachránit motor. Když se tedy setkáte s poklesem tlaku oleje, aktivuje se ten mód, k čemuž také došlo. Opravili jsme to tedy výměnou kruhového těsnění," vysvětluje Szafnauer.
Obavy nemají ani o australský motor Estebana Ocona, který dostal v závodě příkaz jej chladit. "To proto, že jste v DRS vláčku. Pokud by byl na čele, nemusel by to dělat. Pokud byste plánovali jízdu v DRS vlčáku, nastavili byste tak své chlazení, čímž byste příliš zvýšili odpor. Správnou věcí je být konkurenceschopný. Když k tomu dojde, uvolňujete plyn před tím, než začnete brzdit, nebo vyjedete ze stopy. Musíte mu to ale říct, neví o tom," popisuje šéf Alpine.
Ztrátu na Ferrari letos sotva stáhnemeTento víkend je čeká závod v Imole. Ferrari sice stále nenasadí žádná vylepšení, podle Alonsa se však Alpine nepodaří stáhnout ztrátu na špici, byť věří, že jejich vůz má stále obrovský potenciál.
"Vyrovnat se tempu Ferrari bude těžké, protože momentálně jsme pozadu o osm deseti nebo až o sekundu, když se podíváme na výkonnost v prvních závodech. Tohle stáhnout by bylo příliš optimistické, ale uvidíme," konstatuje španělský pilot.
"Musíme pokračovat v práci. Stále jde o ranou fázi těchto aut. Můžete přijít na něco mnohem většího, než jste si na počátku během testování v aerodynamickém tunelu mysleli, a možná uděláte obrovský pokrok," dodává Alonso.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.