Lando Norris musel v závěru Velké ceny Austrálie zpomalit, aby mu v nádrži zůstal dostatek paliva, jeho týmový kolega Daniel Ricciardo proto dostal pokyn, aby na něj netlačil. Oba piloti bodovali, zlepšení konkurenceschopnosti je pro McLaren vzpruhou.
Stáj z Wokingu si od Protinožců přiváží 18 bodů, když Ricciardo projel cílem jako šestý za Norrisem, který musel v závěru hodně šetřit palivo. Jde o její nejlepší výsledek v této sezóně, který ji potěšil po náročném začátku a velkém zklamání z Bahrajnu.
V Melbourne zajížděly oranžové vozy velmi dobré časy již v trénincích, nicméně se čekalo, že v kvalifikaci budou mít opět problémy s postupem do Q3, protože na voze se žádné větší novinky stále neobjevily.
Jenže McLaren proti Bahrajnu výrazně zlepšil svou konkurenceschopnost, když na špičku jako jediný stáhl 0,57 %. Opět to přisuzuje spíše povaze okruhu a lepšímu porozumění svému monopostu, stále však dost ztrácí při brzdění.
Do závodu špatně odstartoval a poté marně stíhal Mercedesy, které měly lepší tempo. Norris navíc v posledních třech kolech ztratil šest sekund, protože před brzděním do zatáčky dostal pokyn, aby kvůli snížení spotřeby povoloval plyn a využíval techniku lift-and-coast.
"Snažíme se zvládnout problém. Daniel je pět sekund za tebou. Chci, abys až do těch pěti sekund používal lift-and-coast. Daniel na tebe nebude vyvíjet tlak," sdělil v 56. kole Norrisovi jeho závodní inženýr Will Joseph. Po projetím cíle dodal: "Na cestě do boxů ušetři co nejvíce paliva."
Týmům musí zůstat v nádrži minimálně 1 litr kvůli pozávodním kontrolám ze strany FIA, jinak jim hrozí diskvalifikace, jak se to stalo o den dříve v kvalifikaci Alexanderovi Albonovi z Williamsu, jemuž zůstalo pouze 0,33 litru. Komisaři jej nakonec do velké ceny pustili, startoval však z posledního místa.
Ricciarda mezitím o problému jeho týmového kolegy uvědomil dvě kola před koncem závodní inženýr Tom Stallard: "Řešíme něco na Landově autě. Nechceme, abys jej dostával pod tlak. Je to v pořádku, pokud se na něj dotáhneš, ale nedostávej jej pod tlak."
"A co když přijde o výkon, co chcete, abych udělal?" tázal se Australan. "Projeď kolem něj. Jen do něj nevraž, Danieli, to je vše. Pokud přijde o výkon, nechci zkrátka vidět nehodu. Ale pokud přijde zcela o výkon, pak v pořádku: můžeš jej předjet. Nechci, abys na něj vyvíjel tlak, pokud je všechno OK," odpovídá mu jeho závodní inženýr.
Norris nakonec cílem projel jako pátý a úspěšně prošel pozávodní inspekcí. S výsledkem byl spokojený, upozornil však, že jde spíše na vrub upraveného městského okruhu, který přišel o jednu šikanu a v zatáčkách byl rozšířen.
"Věc se má tak: kdybychom se vrátili do Bahrajnu, stále bychom v kvalifikaci byli třináctí a skončili bychom zhruba s dvoukolovou ztrátou. Auto je úplně stejně, což je ten problém. Chápeme, že jde o mnohem rychlejší trať, mnohem hladší, a to autu více sedí. Můžeme jej dostat do optimálnějšího rámce. To, co jsme se dnes naučili, se pokusíme uplatnit v příštích závodech," dodává Lando, jemuž v šampionátu patří 8. místo.
Není úplně pravdou, že McLaren nastoupil s identickým vozem - změnila se například konfigurace křidélek za brzdovými kanálky po stranách difuzoru: Ta jsou nyní vyšší, proto pomáhají zvýšit přísavný efekt.
"Týmový výsledek je ve srovnání s těmi několika předchozími mega. Věděl jsem, že ty výsledky byly bídné. Také jsem věděl, že jsme nerozuměli všemu o těchto nových autech, díky tomu jsem myslel na to, že bychom na něco mohli přijít," komentuje Ricciardo.
"Nemyslel jsem si, že by k tomu mohlo dojít v třetím závodě, ale mám radost z toho, že jsme to tady na domácí půdě předvedli," komentuje domácí pilot, kterého v neděli přišlo do Albert Parku povzbudit 128 294 diváků - třetí nejvyšší počet v historii závodu v Melbourne.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.