Nekonzistentní posuzování incidentů je pravidelně propíraným tématem po každé velké ceně. Někteří proto navrhují, aby se komisaři podnik od podniku neměnili, ale byli stálí po celou sezónu. Současnému řediteli závodů FIA Michaelovi Massimu se však tento nápad moc nezamlouvá.
Spoustu fanoušků zvedl ze židle souboj Maxe Verstappena s Lewisem Hamiltonem ve 4. zatáčce na Interlagu během Velké ceny Brazílie. Holanďan do ní velmi pozdě brzdil, natlačil se před pilota Mercedesu, zatáčku přitom nezvládl projet a oba opustili trať.
Mnozí zástupci týmů i samotní jezdci se divili, že se celá záležitost obešla bez penalizace pro Verstappena. Například šéf McLarenu nechápal, proč byl za obdobný manévr na Sergia Péreze v Rakousku potrestán Lando Norris.
"Když to srovnáme s Landovým případem, pak rozhodně máme nějaké otázky. V Rakousku dostal penalizaci za něco, co bylo z našeho pohledu sporné. Rozhodně byste mohli namítnout, že tam šlo o Landovu zatáčku. V Brazílii to tentokrát bylo odlišné, proto nás velmi zajímá vysvětlení... Rozhodně to změní přístup jezdců k určitým manévrům na trati," uvádí Andreas Seidl.
Pomohlo by podle něj jmenování stálých komisařů v F1? "Nemyslím si, že by to byl problém, že nejsou stálí, abych byl upřímný, protože když se objeví nějaký případ, tak komisaři jako první věc procházejí historii případů a zkoumaní, zda existuje závodní precedens a je srovnatelný, aby byli konzistentní," odpovídá šéf McLarenu.
Austria 2021 - Norris v PerezNorris kept his car on track and made the corner but received a 5 second penalty. pic.twitter.com/1Jbke5t3Lw
— Whipped🍯 (@SS_Khoza) November 16, 2021"Chápu, že každý víkend dochází k velké výměně mezi komisaři, aby měli všichni stejnou úroveň informací a do detailu chápali, co se děje. Proto to podle mě nepředstavuje velký problém. V minulosti existoval důvod, proč bylo mnoho lidí pro střídaní komisařů, aby u nich například nenarůstala negativita vůči určitému týmů nebo jezdci. A to je podle mě dobrý důvod," vysvětluje Seidl svůj pohled na věc.
A to je příčinou, proč proti zavedení stálých komisařů bojuje také závodní ředitel Michael Masi: "U těch, kdo sloužili jako stálí komisaři, lidé vnímali nadržování. Proto nyní máme skupinu čtyř předsedů, které sdílíme a řadu komisařů z řad jezdců a způsob, jak se pravidelně scházejí."
"Každý systém je třeba hodnotit s odstupem. A nezapomínejme, že jde poprvé po dlouhé době o skutečný souboj v šampionátu mezi dvěma úžasnými jezdci, dvěma fantastickými týmy, a neexistuje na světě žádný regulátor, který by byl populární... Vždy bude docházet k drobným odchylkám, ale komisaři jsou nakonec od toho, aby je dělali," dodává Masi.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.