Mercedes už nemá "abnormální" náskok v maximálních rychlostech jako dříve, těší šéfa Red Bullu Christiana Hornera, poté, co se ve Formuli 1 rozvířila kauza kolem flexibilních zadních křídel. Ta si Mezinárodní automobilová federace (FIA) nyní více hlídá.
Vyrovnaný souboj o konstruktérský titul je letos doprovázen zákulisními třenicemi i mimo trať. Red Bull nedávno zpochybnil legálnost zadního křídla Mercedesu, které se podle něj příliš prohýbá a jeho vůz díky tomu získává nefér výhodu na rovinkách.
Lewis Hamilton byl za nelegální křídlo penalizován v Brazílii, na vině ale tehdy byly dva uvolněné šroubky, kvůli kterým se DRS klapka otevírala o 0,2 mm více, než je přípustné. Podle Tota Wolffa se křídlo během kvalifikace samo pokazilo a protest soupeře jej velmi naštval: "Myslím, že jsem byl vždy hodně diplomatický v tom, jak jsem o věcech jednal. Ale diplomacie dnes skončila!"
Jeho protějšek u Red Bullu poukazoval na to, že o nadměrném průhybu svědčí značky na zadním křídle, dle šéfa Mercedesu však viděl "ducha." FIA si na kauzu posvítila a v Kataru důkladněji kontrolovala flexibilitu klapek zadního křídla, aby případně přišla s přísnějšími zátěžovými testy. Stříbrné šípy kontrolou prošly a pravidla se zatím nemění.
Horner si však pochvaluje změnu, ke které došlo: "V posledních závodech jsme [u Mercedesu] pozorovali abnormální rychlost na rovinkách. Fakt, že Toto [Wolff] poukazoval na to, že jsme získali na rovinkách, když se nic nezměnilo..."
"Je ale povzbuzující, že to bylo poprvé od závodu v Silverstone, co jsme se dokázali vyrovnat jejich rychlosti na rovinkách a exponenciálnímu nárůstu v posledních závodech," těší šéfa Red Bullu po poslední Velké ceně Kataru, v níž dojel Max Verstappen druhý za Lewisem Hamiltonem.
To, že se FIA začala více věnovat zadním křídlům, pode něj přispělo ke změně situace: "Mám radost z toho, že vidím, jak dobře na to dbají. Pevně věřím, že představené testy by měly narušit jakoukoliv schopnost obcházet pravidla."
Podle Mercedesu se u nich samozřejmě nic nezměnilo. "Ukázali nějaká data nebo fotografie, které se týkají výkonnosti na rovinkách? Šlo o trať, která není tak citlivá na výkon a je podle mě zajímavé, že odvedli dobrou práci: jejich rychlost na rovinkách s velkým křídlem je stejná jako naše. Takže jo, mám radost z toho, že mají radost," popisuje Wolff.
V Kataru Hamilton jezdil se starším motorem č. 4, který již má pár set kilometrů za sebou. Výkonnou "brazilskou" verzi si nechává pro finální část letošní napínavé sezóny, v níž 2 závody před koncem ztrácí na Verstappena 8 bodů.
"Pojďme do Saúdské Arábie, možná zas uslyšíme nějaké komentáře. Já se už nemíním zabývat dalšími debatami, které vzniknou. Rozhodl jsem za sebe a za tým, že již nebudeme komentovat veškeré fámy, které kolem toho vzniknou," dodává rezolutně šéf Mercedesu.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.