Fernando Alonso hovoří o své kariéře ve Formuli 1 a o rozhodování současných komisařů, kteří jsou často nekonzistentní. Podle něj by měli přísně dohlížet na dodržování pravidel, podobně jako je tomu ve fotbale v případě pokutových kopů.
Frustraci prožil opět minulý víkend, když bojoval o body s Kimim Räikkönenem, který vyjel v 1. zatáčce mimo trať a vrátil se před Španělem. Podle komisařů bylo vše v pořádku, protože byl vytlačen mimo závodní stopu, což Fernanda rozzlobilo - někdy se předjet mimo trať může a jindy ne?
Poté se rozvířila debata kolem toho, zda by FIA neměla vydat dokument, ve kterém by podrobně popsala, co se kdy může a co nikoliv. Je ale něco takového podle Alonsa zapotřebí? "Ne, nemyslím si, že bychom něco takového potřebovali. Pravidla jsou naprosto jasná," odpovídá.
Pravidla nepotřebují další výklad, stačí je uplatňovat"Jen je potřebujeme uplatňovat. Když ve fotbale zahrajete v pokutovém území rukou, je to penalta. Není potřeba žádného výkladu pravidel. Jen musíte přijmout rozhodnutí a říct, že to bude penalta. Protože když to neuděláte, tak všichni budou hrát v pokutovém území rukou. Nepotřebujeme žádné úpravy. Jen je zkrátka zapotřebí ta pravidla uplatnit, když dojde k porušení," pokračuje Alonso.
Alpine během závodů kontaktovalo závodního ředitele Michaela Masiho s dotazem, jestli je předjíždění mimo trať v pořádku. Odvětil, že nikoliv. "Ale v případě Räikkönen to v pořádku je," pokračovalo Alpine v radiokomunikaci. "U nikoho to není v pořádku," odpověděl Masi dále. Po závodě přiznal, že v případě finského pilota bylo rozhodnutí komisařů "na hraně."
Fernando loves a challenge ⚔️💪 #USGP 🇺🇸 #F1 pic.twitter.com/Ro9nZRmfUz
— Formula 1 (@F1) October 26, 2021"Lituji jedné věci"Zkušený veterán na otázku, zda lituje něčeho ve své kariéře, často odpovídá, že nelituje vůbec ničeho. O víkendu ale uvedl: "Možná jedné věci - že jsem odešel příliš pozdě. Z Formule 1 jsem se měl stáhnout dříve. Teď se to snadno říká, ale asi jsem neměl čekat až do roku 2018. Měl jsem skončit v roce 2015 či 2016, o dva roky dříve, abych vyzkoušel Dakar a vytrvalostní závody. Napadlo mě to už v roce 2015, ale chvíli to trvalo, než to uzrálo. Možná příliš dlouho."
Po dvouleté přestávce se ale do F1 vrátil a s Alpine se mu daří, se svými výkony je spokojený. Často navíc končí před svým mladším týmovým kolegou Estebanem Oconem. Více bojuje s nekonzistentními rozhodnutími komisařů - nelíbí se mu, kolika jezdcům často projde výjezd mimo trať hned po startu, což odůvodňují tím, že se tím snaží zabránit kolizi.
"Vždy jsem bojoval proti nespravedlnosti. není to nic nového, stejné to bylo i v minulosti. Vždy docházelo k nekonzistencím založeným na národnosti - ať už to byly penalizace či dodržování pravidel," vypovídá 40letý pilot s dvěma mistrovskými tituly.
"Vzpomínám si na souboje o titul bojoval s Red Bullem. Věděli jsme, že mají velmi flexibilní přední křídlo. Vyhráli pět nebo šest závodů, než bylo zakázáno. Šampionát jsem tehdy v roce 2012 prohrál o tři body," vzpomíná dále.
Alpine v USA nebylo tak silné jako v Turecku, hledá odpovědiNyní Alpine nemá takovou výkonnost, aby mohl bojovat o vítězství, navíc minulý víkend v Texasu došlo k dalšímu zhoršení a tým podle něj kvůli tomu musí "najít určité odpovědi."
"V závodě bylo auto mnohem lepší. Cítil jsem se konkurenceschopněji. Rozhodně jsem byl rychlejší než Alfa Romeo, Aston Martin či dokonce Cunoda. Ve volných trénincích jsme tak rychlí nebyli. V závodě jsem tedy cítil příjemný posun dopředu. Ale stále to nebylo tak dobré jako v Soči nebo v Turecku.
Musíme tedy pokračovat v analýze, zřejmě těch hrbolů. Zavěšení je v Austinu velmi zvláštní. Kvůli vlastnostem okruhu jsme to nevyladili. Pokusíme se to zanalyzovat a být v Mexiku opět v naší špičkové formě," slibuje Alonso.
Christian Horner při Velké ceně Velké Británie otevřeně přirovnal Red Bull k Ferrari, což získalo nový rozměr poté, co byl sám nečekaně odvolán z vedení týmu Red Bull.
Alain Prost přiznal, že významně pomohl Oscaru Piastrimu na začátku jeho kariéry. Nyní ho podporuje v souboji o titul v roce 2025 proti týmovému kolegovi Landu Norrisovi.
Fernando Alonso přiznal, že celý tým Aston Martin se učí od Adriana Neweyho, který přináší širší pohled na to, jak by měl tým fungovat. Podle něj nejde jen o techniku, ale o komplexní přístup k práci celé organizace.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.
McLaren zatím nepolevuje a směřuje k snadnému obhájení titulu v Poháru konstruktérů. Tato sezona se rýsuje jako jedna z nejpřevratnějších a nejdominantnějších kapitol v historii F1.
Toto Wolff přiznává, že ne vždy souhlasil se stylem vedení FIA pod Mohammedem Ben Sulayemem. Uznává však, že jeho pevný postoj přinesl sportu určité výhody.
Odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu zasáhlo svět Formule 1 jako blesk z čistého nebe. Po letech úspěchů a dominance tak tým náhle ztrácí jednu ze svých klíčových postav.
Lewis Hamilton nedávno provedl zásadní změnu, která mu má pomoci lépe se adaptovat v novém týmu Ferrari. Tento krok je součástí jeho snahy urychlit proces zapracování a dosáhnout co nejrychlejšího zlepšení ve výkonech během sezóny.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.