Fernando Alonso hovoří o své kariéře ve Formuli 1 a o rozhodování současných komisařů, kteří jsou často nekonzistentní. Podle něj by měli přísně dohlížet na dodržování pravidel, podobně jako je tomu ve fotbale v případě pokutových kopů.
Frustraci prožil opět minulý víkend, když bojoval o body s Kimim Räikkönenem, který vyjel v 1. zatáčce mimo trať a vrátil se před Španělem. Podle komisařů bylo vše v pořádku, protože byl vytlačen mimo závodní stopu, což Fernanda rozzlobilo - někdy se předjet mimo trať může a jindy ne?
Poté se rozvířila debata kolem toho, zda by FIA neměla vydat dokument, ve kterém by podrobně popsala, co se kdy může a co nikoliv. Je ale něco takového podle Alonsa zapotřebí? "Ne, nemyslím si, že bychom něco takového potřebovali. Pravidla jsou naprosto jasná," odpovídá.
Pravidla nepotřebují další výklad, stačí je uplatňovat"Jen je potřebujeme uplatňovat. Když ve fotbale zahrajete v pokutovém území rukou, je to penalta. Není potřeba žádného výkladu pravidel. Jen musíte přijmout rozhodnutí a říct, že to bude penalta. Protože když to neuděláte, tak všichni budou hrát v pokutovém území rukou. Nepotřebujeme žádné úpravy. Jen je zkrátka zapotřebí ta pravidla uplatnit, když dojde k porušení," pokračuje Alonso.
Alpine během závodů kontaktovalo závodního ředitele Michaela Masiho s dotazem, jestli je předjíždění mimo trať v pořádku. Odvětil, že nikoliv. "Ale v případě Räikkönen to v pořádku je," pokračovalo Alpine v radiokomunikaci. "U nikoho to není v pořádku," odpověděl Masi dále. Po závodě přiznal, že v případě finského pilota bylo rozhodnutí komisařů "na hraně."
Fernando loves a challenge ⚔️💪 #USGP 🇺🇸 #F1 pic.twitter.com/Ro9nZRmfUz
— Formula 1 (@F1) October 26, 2021"Lituji jedné věci"Zkušený veterán na otázku, zda lituje něčeho ve své kariéře, často odpovídá, že nelituje vůbec ničeho. O víkendu ale uvedl: "Možná jedné věci - že jsem odešel příliš pozdě. Z Formule 1 jsem se měl stáhnout dříve. Teď se to snadno říká, ale asi jsem neměl čekat až do roku 2018. Měl jsem skončit v roce 2015 či 2016, o dva roky dříve, abych vyzkoušel Dakar a vytrvalostní závody. Napadlo mě to už v roce 2015, ale chvíli to trvalo, než to uzrálo. Možná příliš dlouho."
Po dvouleté přestávce se ale do F1 vrátil a s Alpine se mu daří, se svými výkony je spokojený. Často navíc končí před svým mladším týmovým kolegou Estebanem Oconem. Více bojuje s nekonzistentními rozhodnutími komisařů - nelíbí se mu, kolika jezdcům často projde výjezd mimo trať hned po startu, což odůvodňují tím, že se tím snaží zabránit kolizi.
"Vždy jsem bojoval proti nespravedlnosti. není to nic nového, stejné to bylo i v minulosti. Vždy docházelo k nekonzistencím založeným na národnosti - ať už to byly penalizace či dodržování pravidel," vypovídá 40letý pilot s dvěma mistrovskými tituly.
"Vzpomínám si na souboje o titul bojoval s Red Bullem. Věděli jsme, že mají velmi flexibilní přední křídlo. Vyhráli pět nebo šest závodů, než bylo zakázáno. Šampionát jsem tehdy v roce 2012 prohrál o tři body," vzpomíná dále.
Alpine v USA nebylo tak silné jako v Turecku, hledá odpovědiNyní Alpine nemá takovou výkonnost, aby mohl bojovat o vítězství, navíc minulý víkend v Texasu došlo k dalšímu zhoršení a tým podle něj kvůli tomu musí "najít určité odpovědi."
"V závodě bylo auto mnohem lepší. Cítil jsem se konkurenceschopněji. Rozhodně jsem byl rychlejší než Alfa Romeo, Aston Martin či dokonce Cunoda. Ve volných trénincích jsme tak rychlí nebyli. V závodě jsem tedy cítil příjemný posun dopředu. Ale stále to nebylo tak dobré jako v Soči nebo v Turecku.
Musíme tedy pokračovat v analýze, zřejmě těch hrbolů. Zavěšení je v Austinu velmi zvláštní. Kvůli vlastnostem okruhu jsme to nevyladili. Pokusíme se to zanalyzovat a být v Mexiku opět v naší špičkové formě," slibuje Alonso.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.
Před Velkou cenou Miami se jezdci představili v netradičním průvodu, kde místo běžných vozů usedli do plně pojízdných formulí postavených z LEGO kostek. Hravá kombinace motorsportu a ikonické stavebnice nadchla fanoušky i média a stylově odstartovala závodní víkend.
Tým Andrey Stelly vstupoval do nové sezóny s tlakem šampiona – a s otázkou, zda si postavení lídra udrží.
Tým Alpine podle zákulisních informací řeší možnou jezdeckou rošádu – hned po nadcházející Velké ceně Emilia Romagna by mohl Jacka Doohana nahradit argentinský talent Franco Colapinto.