Alpine spotřebovala v první polovině sezóny spotřebovala už tolik výfukových systémů, že se dostala na hranici penalizace. I přesto věří, že se trestům na startovním roštu v závěru roku vyhne. Výkonný ředitel Marcin Budkowski také odhaluje, kdy konečně nasadí novou pohonnou jednotku - už třetí rok závodí se stejným motorem.
V letošní sezóně mohou týmy využít 3 spalovací motory (ICE), 3 motorgenerátory kinetické (MGU-K) i tepelné (MGU-H) energie, 3 turbodmychadla (TC), 2 baterie (ES), 2 řídicí elektroniky (CE) a až 8 výfukových systémů (EX).
Jenže bývalý Renault je po Velké ceně Maďarska i přes toto vysoké číslo na štíru - Esteban Ocon jich ve svém voze vystřídal už sedm a Fernando Alonso pět. Zbylé týmy jsou přitom po 11 závodech průměrně na třetích výfukový systémech.
Proč je Alpine střídá jako ponožky? "Měli jsme na začátku roku problém, kvůli němuž jsme omezili počet ujetých kilometrů, abychom se vyhnuli selhání během závodů," popisuje výkonný ředitel Marcin Budkowski po překvapivém vítězství na Hungaroringu.
"Proto jsme na počátku roku vystřídali několik výfuků, abychom to riziko snížili. Věříme, že jsme problém už se současnou specifikaci výfuku nasazeného během sezóny vyřešili," ujišťuje dále šéf francouzského týmu, který před letní přestávkou díky triumfu Ocona vyskočil ze sedmého na páté místo před AlphuTauri a Aston Martin.
"Teď opravdu hospodaříme s tím, co jsme nasadili. Máme jich povoleno určité množství, takže si s nimi musíme vystačit. Když jich máte více, tak je ve zbytku sezóny tréninků, kvalifikací a závodů využíváte co nejefektivněji. V této sezóně proto nečekáme penalizace, musím to zaklepat na dřevo. Ale určitě jsme k tomu náchylnější, protože jsme jich na počátku sezóny využili více, než bychom chtěli," uznává Budkowski.
Tři roky starý motorAlpine stále využívá konstrukci pohonné jednotky z roku 2019, proto neudělal takový pokrok jako soupeři. Pro příští sezónu však připravuje zcela nový motor. Jeho nasazení odložil kvůli pandemie Covid-19. Jak na tom momentálně jsou ve srovnání s konkurencí?
"Na to přímo odpovídat nebudu. Máme analýzu soupeřů a docela dobrou představu o tom, jak si na tom stojíme v oblasti výkonu i řízení energie, hmotnosti, vnitřního uspořádání a takových věcí. Používáme však motor z roku 2019. V důsledku toho někteří naši soupeři dosáhli zisků, kterým jsme my nedosáhli," odpovídá šéf Alpine.
"Jsme tedy v lehce neideální situaci, kdy jsme museli odložit naši novou pohonnou jednotku, která kromě vyššího výkonu a poskytované energie, což jsou věci, jež vás obvykle zrychlí na rovinkách, obsahuje i novou architekturu a věci, jež jsou určeny k řešení některých našich slabin ve srovnání s našimi soupeři.
Nicméně jsme neměli zdroje k tomu, abychom znovu spustili vývojový program letošního motoru a pokračovali v práci na motorech pro rok 2022. Proto jsme se rozhodli vložit veškeré úsilí do roku 2022. Šlo o strategické rozhodnutí. Věřím, že bylo správné. Zároveň je ale bolestivé, protože jsme kvůli tomu letos na naše soupeře ztratili," přiznává Budkowski.
Odchod zkušeného inženýraAlpine se navíc minulý měsíc rozešlo s Rémim Taffinem, dlouholetým šéfem vývojového oddělení motorů. Do Viry nastoupil před 21 lety a byl u obou titulů Renaultu či mistrovské šňůry Red Bullu, který používal v minulé dekádě jejich agregáty. Tým přesto věří, že po změně pravidel příští rok začne stoupat pořadím vzhůru a bojovat o vítězství v šampionátech F1.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.