Bývalý pilot Formule 1 a čtyřnásobný mistr světa Alain Prost chválí veterána Fernanda Alonsa, jenž se letos po dvouleté přestávce úspěšně vrátil do královské disciplíny motorsportu.
Španěl před svým návratem vybízel k trpělivosti, jelikož si byl vědomý, že se vozy za dobu jeho absence změnily a že mu bude chvíli trvat, než se s nimi dostatečně sžije a bude opět konkurenceschopný.
A v posledních dvou podnicích předváděl kvalitní výkony, díky kterým vyjel pro Alpine body - zatímco v Paul Ricard vybojoval osmou příčku, v předchozí Velké ceně Ázerbájdžánu skončil šestý. V šampionátu se tak drží na 11. místě za Sebastianem Vettelem, jenž letos přešel k Aston Martinu.
"Vždy vzpomínám na to, jak obtížný byl návrat po mé přestávce, která ale v roce 1992 trvala opravdu jen šest měsíců. To jsme ale každý týden testovali, pořád se jezdilo. Je tedy jasné, že Fernando nemohl být na počátku na špici," srovnává Prost.
"Jde o nové auto, nový tým, a navíc v F1 dva roky nejezdil. Měl za cíl GP Francie, když řekl: 'OK, budu potřebovat čtyři nebo pět závodů.' Není ta tom nic zvláštního, je to normální. A nyní je rozhodně zpět," pokračuje 66letý Francouz, jenž kdysi sváděl tvrdé souboje o vítězství s Ayrtonem Sennou.
Jeho návrat do F1 29 lety nebyl snadný: "Jelikož první testy byly odlišné, bylo to náročné fyzicky, fyziologicky. Někdy jste trochu překvapeni tím, že si myslíte, že to zvládnete. A přitom potřebujete nějaký čas, než začnete vše dělat správně. Automatizace, vize a všechno mi to přišlo náročné."
"Proto jsem si uvědomil, jak to musí být těžké pro někoho, jako je Fernando, kdo v F1 dva roky nejezdil. A potom máte pouze jeden a půl dne testů s novým vozem, kdy musíte pochopit všechny ty nové systémy," oceňuje rychlý pokrok 39letého jezdce Alpine, kterému jde po krku mnohem mladší týmový kolega Esteban Ocon.
"Nevím, jestli je věk kritériem. Ale pokud jde o Fernanda, je velmi silný a stále v dobré formě. Je to pro něj normální, jezdit v F1, s nejlepším autem na světě. Pokud by hned byl na špici, tak upřímně by to normální nebylo," říká Prost, jenž ke svým třem titulům s McLarenem přidal v sezóně 1993 další mistrovský zápis s Williamsem.
Alpine podle něj moc nerozumí tomu, proč byl Alonso v Paul Ricard o tolik lepší než Ocon, jenž skončil až 14.: "Esteban měl větší problémy s pneumatikami. Nešlo u něj o dobrý závod a výsledek. Mohli jsme si vést lépe, protože se dotahoval, ale těžko se předjíždělo. Neměli jsme dobrou zastávku. Musíme tedy všechno zlepšit. Více se trápil s pneumatikami, ale vypadá to, že některá auta v jiných týmech měla podobný problém."
"Je to opravdu těžké všechno pochopit a vyřešit, protože někdy to začíná jako drobný problém, a pak se to začne nabalovat. Nevíme. Rozhodně to však nebylo to, co jsme u pneumatik očekávali. Totéž platí pro Ferrari - záleží na autech a jezdcích," hledá Prost odpovědi.
Proč na tom Alpine (bývalý Renault) na tom letos není tak dobře, jak se očekávalo? "Museli jsme všechno o rok odložit. Pro nás to je těžké, jsme pod dodatečným tlakem, protože jsme nezlepšili auto a motor, jelikož čekáme na další rok. Není to tedy překvapivé, že nejsme úplně na špici. Všechno do sebe začíná zapadat, stále je však před námi dlouhá cesta, to rozhodně," odpovídá zkušený poradce týmu.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.