Carlos Sainz hodnotí průběh Velké ceny Francie, v jejímž průběhu Ferrari opět přicházelo o pozice vyjeté v kvalifikaci. S čím se rudý tým včera tolik trápil?
Španěl se v sobotu kvalifikoval na pátém místě a během prvního stintu si v závodě ještě svou pozici dokázal držet. Pomocí dřívější zastávky se však před něj dostal týmový kolega Charles Leclerc i Daniel Ricciardo s McLarenem.
Po výměně pneumatik klesal Sainz níž a níž, předjeli jej Lando Norris, Pierre Gasly, Fernando Alonso, Sebastian Vettel i Lance Stroll. Cílem projel jako jedenáctý na první nebodované pozici. A Leclerc po přechodu na dvouzastávkovou strategii dopadl ještě hůře - závod dokončil se ztrátou 1 kola na 16. místě.
Co se to s Ferrari děje? "Je celkem jasné, že musíme mít něco opravdu špatně, když tolik ztrácíme. Jde o omezení, které se objevilo v některých závodech, kdy jsme se fakt trápili s drolením předních pneumatik, s degradací, dvakrát více než naši soupeři," popisuje Sainz.
"V sobotu jsme byli o půl sekundy rychlejší než McLareny, nebo o tři desetiny. Dnes ke konci závodu byly o dvě sekundy na kolo rychlejší. Je tedy jasné, že u pneumatik máme omezení - u způsobu, jakým s nimi zacházíme. Jde o něco, co budeme muset analyzovat a během sezóny zlepšit," uznává 26letý Španěl.
Už na počátku závodu přitom cítil, že "něco není úplně v pořádku," Ferrari toho ale moc udělat nemohlo prostřednictvím strategie: "Problémem je, že když máte tak velkou degradaci, jakou jsme dnes zažívali, tak u strategie nemáte žádný prostor. Nemáte prostor pro obranu."
"Navíc nejsme ani nejrychlejší na rovinkách. Dneska jsme byli opravdu, opravdu mimo s rychlostí. Zkrátka nám pneumatiky odcházely dvakrát rychleji než ostatním. Jde o něco, čemu zkrátka musíme porozumět. Protože tohle nás v tuto chvíli fakt překvapilo," pokračuje Sainz zklamaně.
Ferrari se snažil změnit strategii u Leclerca, jehož v celkovém pořadí předstihl Valtteri Bottas. Sice se díky dřívější zastávky dostal před svého týmového kolegu, ale pak dále ztrácel - nepomohla ani druhá výměna pneumatik.
"Šlo o jeden z mých nejtěžších závodů ve Formuli 1. Zkrátka jsem se strašně trápil. Myslím, že se oba vozy strašně trápily. Ujeli jsme tak pět, šest kol, kdy jsme na pneumatikách byli celkem dobří a konkurenceschopní, a pak začaly tak degradovat, i když jsme se snažili jezdit šetrně," vypráví Leclerc.
"Z mé strany jsme se ke konci zkusili druhou zastávku. Věděli jsme, že to na body stejně nebude, takže jsme zamířili opět do boxů. Ale pak to bylo samozřejmě těžké kvůli modrým vlajkám a tak. Myslím, že pro nás šlo o velmi špatný závod. Musíme tomu porozumět," kroutí hlavou Leclerc.
Ferrari se tak v šampionátu konstruktérů propadlo opět na čtvrtou příčku za McLaren, který zvolil pro své jezdce velmi dobré strategie a z Francie si odváží 18 bodů. Na svého soupeře z Maranella má po 7 podnicích náskok 16 bodů a je znovu na koni.
Careful Kimi! Raikkonen bumps wheels with Charles Leclerc on Lap 50 of Sunday's race #FrenchGP 🇫🇷 #F1 pic.twitter.com/IZp2pToXs3
— Formula 1 (@F1) June 20, 2021Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.