Pro Fernanda Alonsa, jenž se do Formule 1 vrátil po dvouleté přestávce, začne ve Velké ceně Francie nový šampionát. Doposud nepředváděl s Alpine takové výkony, jaké si sám představoval.
V dosavadních pěti podnicích zatím nasbíral 5 bodů a za svým mladším týmovým kolegou Estebanem zaostává nejen o 7 bodů, ale pravidelně na něj ztrácí i rychlostně. Úvodní část sezóny pro Španěla byla náročná, protože se technika za 2 roky změnila a například v Imole nezávodil od roku 2006 nebo v Portimau ještě nikdy.
Po nich následovalo náročné Monako, kde dojel Alonso třináctý, a tento víkend jej čeká městský okruh v Baku, kde také nečeká oslnivý výsledek. Proto svou naději upíná až k závodu v Paul Ricard.
"Svým způsobem není začátek sezóny tím nejlepším kalendářem pro nového jezdce. Jel jsem v Imole, v Portimau - na dvou okruzích, kde jsem celá léta nebo vůbec nikdy nezávodil, jako tomu bylo v Portimau. A kluci závodili před čtyřmi měsíci v loňském šampionátu," vysvětluje 39letý pilot.
"Pak dva městské okruhy: Baku a Monako. Z prvních šesti závodů tedy čtyři byli velmi náročné na přivyknutí si. Od Francie snad pro mě začne nový šampionát," doufá Alonso v lepší předváděné výkony.
K nim by potřeboval, aby Alpine více přizpůsobilo monopost A521 jeho jízdnímu stylu: "Jo, pokud jde o řízení, tak doufám, že dostaneme něco, v čem budu o něco lépe cítit vyvážení vozu a zpětnou vazbu proti tomu, co cítím teď."
Také musí lépe zvládnou práci s pneumatikami Pirelli, aby stáhl ty poslední cenné desetinky v kvalifikaci: "Myslím, že to, co dostáváme, je trochu nahodilé. Neříkám, že v tom je faktor štěstí, je tam ale něco skrytého. V různých časech víkendu jsou lidé, kteří jsou vzadu v 2. tréninku, v 3. tréninku a někteří v Q2."
"Proč se všechny ty proměnné vyskytují během víkendu, víte? A jak jsem řekl, nejde o štěstí. Potřebujeme tomu lépe porozumět. Nedělám si s tím ale starosti. Byl jsem svým způsobem silný po celý víkend, když to srovnáme s prvními víkendy. Byl jsem spokojený a v závodě silný. Zbývá jich odjet 18 a počítat budeme v prosinci, ne teď," dodává Alonso.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.