MONAKO - 1. TRÉNINK; Formule 1 zavítala do pomyslného drahokamu historické koruny - do úzkých uliček na pobřeží Středozemního moře. Nejrychlejší čas úvodního dějství si připsal Sergio Pérez s Red Bullem, druhý Carlos Sainz s Ferrari ztrácel přes desetinu. Jak dopadly Mercedesy?
V 11:30 našeho času vyrazil na okruh jako první Russell s piloty Alfa Romeo za zády. V Monte Carlu s vozem F1 nikdy nejezdila hned pětina letošního startovního pole: Cunoda (ten ani s vozem F2), Latifi, Mazepin či Schumacher.
Pro piloty jde o zajímavou výzvu - monoposty jsou rychlé a široké, avšak uličky úzké a svodidla těsně lemují trať. Pirelli převezlo to nejměkčí, co má: směsi C3 - C5, počasí jim navíc přálo: teplota dosahovala 20 °C a sluncem rozehřívaný asfalt 38 °C.
Piloti moc neotáleli a ihned najížděli do letmých kol - během prvních 5 min si všichni připsali nějaký čas, což je docela neobvyklé. Čelo obsadilo po první vlně duo Ferrari: Sainz 1:16,241 min, Leclerc se držel o 3,3 sekundy zpět.
Po chvíli se na čele usadil Hamilton (1:15,858), Vettel za nim ztrácel 65 tisícin - oba na tvrdé směsi. Sainz si svou pozici vzal ale vzal v dalším pokusu zpět - 1:14,457 na středně-tvrdých pneumatikách, na třetí příčku vystoupal Norris (1:15,652) s netypicky zbarveným vozem.
McLarenu se nelíbí, že FIA otálí s přísnějšími testy flexibility zadních křídel - jejich zavedení by uvítal podstatně dříve, jelikož se cítí být do té doby znevýhodněni: zejména v Baku bude Red Bull, Alpine či Alfa Romeo na rovinkách ve velké výhodě. Nehodlá nicméně proti tomu nikterak protestovat.
Španěl si s Ferrari na čele po 15 min dále upevňoval svou pozici (1:13,639 a 1:13,388), druhý Verstappen (1:14,475) na tvrdé směsi ztrácel přes sekundu, Hamilton 7 desetin (1:14,110). Smůla postihla druhý rudý vůz - domácímu Leclercovi selhala převodovka a trénink pro něj po 4 kolech předčasně skončil.
It's someone's home race, you say? 👋#MonacoGP 🇲🇨 #F1 @Charles_Leclerc pic.twitter.com/sS8XWGlnap
— Formula 1 (@F1) May 20, 2021Před polovinou tréninku vyrobil Alonso hrubku v nájezdu na cílovou rovinku, když při brzdění narazil do svodidel a zničil si přední křídlo. "Dotkl jsem se zdi v poslední zatáčce," hlásil pilot. "Dávej si pozor, máš přední křídlo na zemi," upozorňoval jej inženýr. Ředitelství na chvíli sáhlo po virtuálním safety-caru a Alpine zkoumalo, zda nemá poškozené i zavěšení.
Poté předvedl velmi solidní kolo Hamilton (1:12,995) s Bottasem (1:13,131) na středně-tvrdé směsi, před Sainze se dostal i Verstappen (1:13,191) a Gasly (1:13,207). Räikkönen po probrzdění skončil v únikové zóně, vše se naštěstí obešlo bez poškození vozu.
Po 35 min se Gaslymu podařilo dostat se do čela, když na měkkých pneumatikách předvedl kolo za 1:12,929 min. V patách mu byl Sainz (1:12,965), setrvával však na středně-tvrdých. Alonso po svém návratu na dráhu probrzdil podobně jako chvíli před ním Kimi, proto využil únikovou zónu. Obratně své auto smykem otočil o 180 ° a pokračoval.
Svůj okamžik prožil i Sainz, když na výjezdu ze zatáčky č. 16 krotil přetáčivý smyk, přičemž se také dotkl svodidel. Kvůli tomu musel do garáže na kontrolu.
Čtvrt hodiny před koncem Gaslyho překonal Verstappen (1:12,648) stále na středně-tvrdých pneumatikách, totéž se podařilo i Pérezovi, měl ale nazutou nejměkčí C5 směs (1:12,817). Tu dokázal využít ke svému prospěchu 7 min před koncem, kdy předčil (1:12,536) svého holandského týmového kolegu.
Piloti do toho šlapali naplno až do samotného konce: na středně-tvrdých pneumatikách se zlepšil Sainz (1:12,606), který pak před tunelem zmařil ostrý pokus naštvaného Verstappena. Nejrychlejší čas tak zůstal Mexičanovi, Ferrari se předvedlo ve slibné formě - ostatně tak, jak očekávalo po výborných čase v posledním sektoru v Barceloně před 2 týdny. Výborný výkon předvedl Gasly, Mercedesy netlačící na pilu skončily za ním.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.