MONAKO - 1. TRÉNINK; Formule 1 zavítala do pomyslného drahokamu historické koruny - do úzkých uliček na pobřeží Středozemního moře. Nejrychlejší čas úvodního dějství si připsal Sergio Pérez s Red Bullem, druhý Carlos Sainz s Ferrari ztrácel přes desetinu. Jak dopadly Mercedesy?
V 11:30 našeho času vyrazil na okruh jako první Russell s piloty Alfa Romeo za zády. V Monte Carlu s vozem F1 nikdy nejezdila hned pětina letošního startovního pole: Cunoda (ten ani s vozem F2), Latifi, Mazepin či Schumacher.
Pro piloty jde o zajímavou výzvu - monoposty jsou rychlé a široké, avšak uličky úzké a svodidla těsně lemují trať. Pirelli převezlo to nejměkčí, co má: směsi C3 - C5, počasí jim navíc přálo: teplota dosahovala 20 °C a sluncem rozehřívaný asfalt 38 °C.
Piloti moc neotáleli a ihned najížděli do letmých kol - během prvních 5 min si všichni připsali nějaký čas, což je docela neobvyklé. Čelo obsadilo po první vlně duo Ferrari: Sainz 1:16,241 min, Leclerc se držel o 3,3 sekundy zpět.
Po chvíli se na čele usadil Hamilton (1:15,858), Vettel za nim ztrácel 65 tisícin - oba na tvrdé směsi. Sainz si svou pozici vzal ale vzal v dalším pokusu zpět - 1:14,457 na středně-tvrdých pneumatikách, na třetí příčku vystoupal Norris (1:15,652) s netypicky zbarveným vozem.
McLarenu se nelíbí, že FIA otálí s přísnějšími testy flexibility zadních křídel - jejich zavedení by uvítal podstatně dříve, jelikož se cítí být do té doby znevýhodněni: zejména v Baku bude Red Bull, Alpine či Alfa Romeo na rovinkách ve velké výhodě. Nehodlá nicméně proti tomu nikterak protestovat.
Španěl si s Ferrari na čele po 15 min dále upevňoval svou pozici (1:13,639 a 1:13,388), druhý Verstappen (1:14,475) na tvrdé směsi ztrácel přes sekundu, Hamilton 7 desetin (1:14,110). Smůla postihla druhý rudý vůz - domácímu Leclercovi selhala převodovka a trénink pro něj po 4 kolech předčasně skončil.
It's someone's home race, you say? 👋#MonacoGP 🇲🇨 #F1 @Charles_Leclerc pic.twitter.com/sS8XWGlnap
— Formula 1 (@F1) May 20, 2021Před polovinou tréninku vyrobil Alonso hrubku v nájezdu na cílovou rovinku, když při brzdění narazil do svodidel a zničil si přední křídlo. "Dotkl jsem se zdi v poslední zatáčce," hlásil pilot. "Dávej si pozor, máš přední křídlo na zemi," upozorňoval jej inženýr. Ředitelství na chvíli sáhlo po virtuálním safety-caru a Alpine zkoumalo, zda nemá poškozené i zavěšení.
Poté předvedl velmi solidní kolo Hamilton (1:12,995) s Bottasem (1:13,131) na středně-tvrdé směsi, před Sainze se dostal i Verstappen (1:13,191) a Gasly (1:13,207). Räikkönen po probrzdění skončil v únikové zóně, vše se naštěstí obešlo bez poškození vozu.
Po 35 min se Gaslymu podařilo dostat se do čela, když na měkkých pneumatikách předvedl kolo za 1:12,929 min. V patách mu byl Sainz (1:12,965), setrvával však na středně-tvrdých. Alonso po svém návratu na dráhu probrzdil podobně jako chvíli před ním Kimi, proto využil únikovou zónu. Obratně své auto smykem otočil o 180 ° a pokračoval.
Svůj okamžik prožil i Sainz, když na výjezdu ze zatáčky č. 16 krotil přetáčivý smyk, přičemž se také dotkl svodidel. Kvůli tomu musel do garáže na kontrolu.
Čtvrt hodiny před koncem Gaslyho překonal Verstappen (1:12,648) stále na středně-tvrdých pneumatikách, totéž se podařilo i Pérezovi, měl ale nazutou nejměkčí C5 směs (1:12,817). Tu dokázal využít ke svému prospěchu 7 min před koncem, kdy předčil (1:12,536) svého holandského týmového kolegu.
Piloti do toho šlapali naplno až do samotného konce: na středně-tvrdých pneumatikách se zlepšil Sainz (1:12,606), který pak před tunelem zmařil ostrý pokus naštvaného Verstappena. Nejrychlejší čas tak zůstal Mexičanovi, Ferrari se předvedlo ve slibné formě - ostatně tak, jak očekávalo po výborných čase v posledním sektoru v Barceloně před 2 týdny. Výborný výkon předvedl Gasly, Mercedesy netlačící na pilu skončily za ním.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.