Mezinárodní automobilová federace (FIA) od Velké ceny Francie ve Formuli 1 zpřísní testy flexibility zadních křídel poté, co u Mercedesu postěžovali na řešení Red Bullu, který mu je letos podstatně blíže než v minulých letech.
"Red Bully jsou na rovinkách fakt rychlé. Mají to ohebné křídlo na zádi svého vozu. Dnes ho zase nasadili a díky němu získali nejméně tři desetiny. Na rovinkách proto budou rychlejší než my a bude těžké je za sebou udržet," postěžoval si po sobotní kvalifikaci Hamilton.
Rakouský tým se však brání tím, že jejich vůz komisaři pravidelně kontrolují a testy na flexibilitu bez problémů prochází: "Všiml jsem si těch komentářů. Samozřejmě naše auta jsou podrobně kontrolována, existuje test průhybu a celá řada testů, kterými musí projít. FIA je s naším autem zcela spokojená," kontroval jeho Christian Horner.
"Proto mě jeho [Hamiltonovy] poznámky k tomu překvapili. Ale jde o něco, o čem se mi již dříve zmínil Toto [Wolff]. Pochybuji, že to je z Lewisovy hlavy, zřejmě to tedy přišlo odjinud," pokračuje šéf Red Bullu. Ten v pátek používal zadní křídlo pro vysoký přítlak, zřejmě v rámci testování pro GP Monaka. Od soboty přešel na křídlo s nižším odporem.
Týmy se běžně snaží posouvat hranice aerodynamické elasticity. Dobře vědí, že pokud dokážou zařídit, aby se jejich zadní křídlo na rovinkách prohýbalo a lehce rotovalo dozadu, pak to zvýší jejich maximální rychlost, aniž by přicházely o přítlak na rovinkách.
Video: Prohýbání zadního křídla loňského Red Bullu (zdroj: Youtube)
FIA si je toho dobře vědoma, proto zavedla zátěžové testy a testy flexibility zadních křídel, aby se neprohýbala příliš. Nejde vůbec o nový problém, ale historie ukazuje, že jde náročnou oblast z pohledu pravidel - nelze totiž zvolit nulovou toleranci, protože dle fyzikálních zákonů se přirozeně každý materiál pod velkou zátěží prohne.
Včera ale týmy obeslala s technickou směrnicí TD 18/21, v níž informuje o svých postřezích na poli aerodynamiky. Křídla podle FIA sice testy procházejí, ale "přesto vykazují nadměrné míru průhybu, když jsou vozy v pohybu. Věříme, že takové deformace mohou mít významný dopad na aerodynamickou výkonnost."
Proto předepisuje sérii nových testů, jež se zaměří na vlastnosti křídel, která se při vyšších rychlostech prohýbají dozadu. V současné době jsou při testech tolerovány 3 mm. Podle nových testů bude povolen pouze 1° rotace kolem osy při tlaku 750 N směrem dozadu a dolů v daných místech, při podobném testu pak bude vyvinut tlak až 1000 N se stejnou tolerancí (dvakrát více než doposud).
Aby týmy měly čas na úpravu svých řešení, bude jim poskytnut čas do 15. června - po závodech v Monaku, v Baku a v Turecku. Poprvé tak komisaři použijí přísnější testy 27. června během Velké ceny Francie.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.
Oliver Bearman čelí hrozbě přísné penalizace kvůli incidentu v pitlane během třetího tréninku v Silverstonu. Nešťastný moment tak může výrazně ovlivnit jeho domácí závodní víkend.
George Russell a Kimi Antonelli zaujali novou chladicí vestou, kterou používá na startovním roštu k udržení svěžesti. Mercedes tím ukazuje, že hledá výhody i mimo samotný monopost v reakci na extrémní podmínky moderní F1.
Charles Leclerc byl nejrychlejší v závěrečném tréninku před Velkou cenou Británie. Na Silverstonu budou o pole position rozhodovat doslova drobné rozdíly, které dávají Ferrari, McLarenu i Red Bullu reálnou šanci na první místo na startu.
Charles Leclerc je po pátečních trénincích na Silverstonu spokojený s tempem Ferrari, ale stále hledá ideální nastavení pro kvalifikaci. Tým zaostává za McLarenem a čeká ho výzva zvládnout nejisté počasí, které by mohlo ovlivnit závodní víkend.
Lewis Hamilton byl po pátečních trénincích v Silverstonu optimistický, když dokázal držet krok s Ferrari. Po složité první polovině sezony věří, že právě domácí Grand Prix může znamenat obrat k lepšímu.
Lando Norris a Oscar Piastri dominují sezoně 2025 a McLaren jim podle Zaka Browna umožní svobodně závodit. Věří, že jejich vzájemný vztah tím neutrpí.
Carlos Sainz z Williamsu dostal varování od FIA po incidentu během druhého tréninku na Velké ceně Velké Británie ve Silverstonu. Komisaři vyhodnotili jeho chování jako potenciálně nebezpečné, ale bez vážnějších následků.