Mezinárodní automobilová federace (FIA) od Velké ceny Francie ve Formuli 1 zpřísní testy flexibility zadních křídel poté, co u Mercedesu postěžovali na řešení Red Bullu, který mu je letos podstatně blíže než v minulých letech.
"Red Bully jsou na rovinkách fakt rychlé. Mají to ohebné křídlo na zádi svého vozu. Dnes ho zase nasadili a díky němu získali nejméně tři desetiny. Na rovinkách proto budou rychlejší než my a bude těžké je za sebou udržet," postěžoval si po sobotní kvalifikaci Hamilton.
Rakouský tým se však brání tím, že jejich vůz komisaři pravidelně kontrolují a testy na flexibilitu bez problémů prochází: "Všiml jsem si těch komentářů. Samozřejmě naše auta jsou podrobně kontrolována, existuje test průhybu a celá řada testů, kterými musí projít. FIA je s naším autem zcela spokojená," kontroval jeho Christian Horner.
"Proto mě jeho [Hamiltonovy] poznámky k tomu překvapili. Ale jde o něco, o čem se mi již dříve zmínil Toto [Wolff]. Pochybuji, že to je z Lewisovy hlavy, zřejmě to tedy přišlo odjinud," pokračuje šéf Red Bullu. Ten v pátek používal zadní křídlo pro vysoký přítlak, zřejmě v rámci testování pro GP Monaka. Od soboty přešel na křídlo s nižším odporem.
Týmy se běžně snaží posouvat hranice aerodynamické elasticity. Dobře vědí, že pokud dokážou zařídit, aby se jejich zadní křídlo na rovinkách prohýbalo a lehce rotovalo dozadu, pak to zvýší jejich maximální rychlost, aniž by přicházely o přítlak na rovinkách.
Video: Prohýbání zadního křídla loňského Red Bullu (zdroj: Youtube)
FIA si je toho dobře vědoma, proto zavedla zátěžové testy a testy flexibility zadních křídel, aby se neprohýbala příliš. Nejde vůbec o nový problém, ale historie ukazuje, že jde náročnou oblast z pohledu pravidel - nelze totiž zvolit nulovou toleranci, protože dle fyzikálních zákonů se přirozeně každý materiál pod velkou zátěží prohne.
Včera ale týmy obeslala s technickou směrnicí TD 18/21, v níž informuje o svých postřezích na poli aerodynamiky. Křídla podle FIA sice testy procházejí, ale "přesto vykazují nadměrné míru průhybu, když jsou vozy v pohybu. Věříme, že takové deformace mohou mít významný dopad na aerodynamickou výkonnost."
Proto předepisuje sérii nových testů, jež se zaměří na vlastnosti křídel, která se při vyšších rychlostech prohýbají dozadu. V současné době jsou při testech tolerovány 3 mm. Podle nových testů bude povolen pouze 1° rotace kolem osy při tlaku 750 N směrem dozadu a dolů v daných místech, při podobném testu pak bude vyvinut tlak až 1000 N se stejnou tolerancí (dvakrát více než doposud).
Aby týmy měly čas na úpravu svých řešení, bude jim poskytnut čas do 15. června - po závodech v Monaku, v Baku a v Turecku. Poprvé tak komisaři použijí přísnější testy 27. června během Velké ceny Francie.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.