Fernando Alonso si uvědomuje, že v kvalifikacích musí zlepšit své výkony, obzvlášť na nadcházejících dvou okruzích, kde je předjíždění velmi náročné. Co jej drží zpět a jaké úpravy se v Barceloně chystají?
Pilot stáje Alpine se zadařilo hned na úvod po dvouleté přestávce v Bahrajnu obsadit devátou příčku na roštu, poté však v Imole i v Portimau vypadl již v Q2, zatímco jeho týmový kolega Esteban Ocon skončil devátý a minulý víkend dokonce šestý.
V závodech si sice Alonso polepšil a dojel na bodech, uvědomuje si ale, že nyní to bude kvůli vlastnostem okruhů náročnější se dostat dopředu: "Hlavním cílem pro nás v následujících dvou podnicích, v Barceloně a v Monaku, obzvlášť osobně v mém případě, je zlepšit se a více se sžít s vozem, zejména v kvalifikaci."
V Portugalsku "jsme měli dobré auto a já jsem v sobotu nepodal dobrý výkon. Pokud by se to stalo v Barceloně nebo v Monaku, tak by můj víkend byl hodně narušený. Nemůžu si to tedy dovolit. Pokusím se o to, abych byl příště lépe připravený," slibuje před víkendovou Velkou cenou Španělska, kde se loni Renaultu do Q3 postoupit nepodařilo.
"Minulý rok to bylo pro tým velmi těžké. Pokusíme se proto o lepší výsledek. Zkusíme s poučit ze všech problémů, jimž jsme čelili loni. Jak jsem řekl, kvalifikace bude na příštích dvou okruzích docela důležité, protože se na nich předjíždí o něco hůře než v Portimau. Hodně se proto na ni budeme soustředit a příští tři dny připravovat," pokračuje Alonso.
To, že trochu zaostává v kvalifikacích podle něj není dáno menším množstvím času, který strávil na měkkých pneumatikách, ale spíše správnými reakcemi na proměnlivé podmínky na trati.
"Každý má nějaký domácí úkol. Já se navíc musím zlepšit o sobotách. Není to jen o dostání maxima z pneumatik na jedno kolo, jelikož v druhém, třetím tréninku nasadíte ty měkké a ujedete jedno kolo, ne víc, a ten čas a výkonnost tam je," vysvětluje španělský matador.
"Je to spíše o proměnlivých podmínkách v kvalifikaci: méně přilnavosti, více přilnavosti, silnější vítr... Cokoliv se na trati mění, musím na to být lépe připravený a rychle tomu porozumět už ve výjezdovém kole. V Q1 nebo v Q2 nemám čas na zajetí více kol. Existují tedy věci, v nichž musím zrychlit. V Monaku a v Barceloně to bude velmi důležité," opakuje Alonso.
Katalánský okruh čeká letos drobná úprava v oblasti zatáček č. 10 a 11. (viz níže), kde dojde ke zvětšení jejich poloměru a jedno kolo bude díky tomu o 20 metrů delší. F1 na něj navíc o víkendu pustí 1000 diváků, kteří budou moci podpořit svého domácího jezdce.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.