Závodní jezdec George Russell popisuje změny u Williamsu, který se podle něj může díky novým majitelům a navýšení investicí už konečně začínat zaměřovat na výkonnost místo na boj o holý život.
Stáj z Grove prožila několik divokých sezón, po nichž ji zakladatel Frank Williams loni nakonec prodal americké investiční společnosti Dorilton Capital. Ta byla ochotna do F1 investovat a nabrat zkušené lidi: do role šéfa týmu jmenovala Simona Robertse a výkonným ředitelem se stal bývalý šéf sportovního oddělení Volkswagenu Jost Capito.
Capito do týmu přivedl Francoise-Xaviera Demaisona, s nímž se u VW podílel na úspěších ve WRC či v programu Pikes Peak. Ten zaplnil místo technického ředitele, které bylo volné po odchodu Paddyho Lowea po katastrofální sezóně 2019.
Příchod těchto dvou mužů považuje Russell za klíčový: "Myslím, že jde o neuvěřitelně pozitivní zprávu pro Williams v následujících letech, příchod Josta. Opravdu věřím, že máme u kormidla šéfa, který dokáže kolem nás postavit řádný technický tým, abychom mohli konečně zlepšovat výkonnost auta."
"Očividně jsme po celou dobu mého působení u Williamsu neměli technického ředitele, což je šílené, když o tom přemýšlíte. Podle mě bylo u Williamsu po celou dobu do příchodu Doriltonu prioritou udržování týmu v chodu, udržování práce pro lidi, udržování týmu při životě - místo snahy vůz co nejvíce zrychlovat," pokračuje talentovaný jezdec.
"Cílem byl zkrátka udržet tým ve Formuli 1, což byla určitě skvělá věc, ale nyní se můžeme vrátit k tomu, abychom se soustředit na výkonnost. Je to pro všechny u Williamsu s Jostem u kormidla vzrušující," popisuje Russell lepší atmosféru v týmu.
Před 3 týdny v Bahrajnu se mu podařilo postoupit do Q2 a v závodě finišovat na 14. místě, věří ale, že se brzy posunout ještě výše a před sezónou 2022 zlepší svou konkurenceschopnost.
"Myslím, že mít technického ředitele v týmu je neuvěřitelně důležité. F1 je obrovské puzzle. Musíte poskládat ty dílky dohromady a technický ředitel to organizuje. Nyní máme výkonného ředitele, máme technického ředitele. Tito kluci se nyní mohou opět soustředit na hlavní cíl, ať už je to aerodynamika, mechanika či elektronika, cokoliv - náš nový technický ředitel je organizuje a vše dává dohromady," dodává Russell.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.