Týmy se během zimy musely vyrovnat s úpravami aerodynamických pravidel, jež postihly difuzory, bočnicové panely či podlahy v zadních rozích. Kdo v jednotlivých sektorech a ideálních časech na kolo zpomalil nejvíce a kdo naopak dosáhl největšího pokroku ve své konkurenceschopnosti? A jak se změny podepsaly na maximálních rychlostech? Odpovědi prozrazují data z kvalifikací na Velkou cenu Bahrajnu.
Loňskou kvalifikaci vyhrál Lewis Hamilton s náskokem 4 desetin před Maxem Verstappenem, letos se situace otočila: tentokrát byl o 4 desetiny sekundy rychlejší Holanďan.
Nejlepší sektory a perfektní kolaJak je vidět z dat, Red Bull během zimy zpomalil o 1,37 sekundy, zatímco Mercedes ztratil přes 2 vteřiny - nejvíce v 1. a ve 2. sektoru, kde se nachází většina rovinek a 3 DRS zóny.
Za největší pokrok však musíme pochválit Ferrari, které proti loňsku ztratil jen 0,844 sekundy, zatímco průměrné zpomalení všech dosáhlo 1,7 s. Ovšem nutno podotknout, že to prožívalo katastrofální sezónu.
Za zmínku stojí také Alfa Romeo, jejíž konkurenceschopnost se také zlepšila více než u Red Bullu, v 3. sektoru dokonce nejvíce ze všech. Bude moci bojovat o sedmou příčku a polepšit si v šampionátu konstruktérů?
Naopak největší propad je patrný u Aston Martinu (bývalý Racing Point), jenž moc nezvládl úpravy loňské vozu, který okopíroval od Mercedesu. Za zpomalení o 2,268 sekundy ale stojí odchod Péreze k Red Bullu a to, že se Vettel v sobotu nevyužil potenciál svého stroje poté, co kvůli žlutým vlajkám odstoupil již v Q1.
Ještě hůře na tom je Haas, jež je letos o více než 2,5 sekundy pomalejší. Americká stáj se nicméně nikterak netají tím, že udělala jen ty nejnutnější úpravy a auto již nevyvíjí. Své malé zdroje již naplno soustředí na příští, přelomový ročník 2022.
Relativní výkonnostNásledující tabulka vychází nikoliv z absolutních hodnot v podobě nejlepších časů v sektorech, ale z relativního porovnání výkonnosti vztažené k nejlepšímu týmu (loni Mercedes, letos Red Bull) v procentech.
Proti loňsku na vítěze kvalifikace stáhlo nejvíce Ferrari - letos ve svém ideálním kole ztratilo na Red Bull 0,74 %, což je o 1,18 % méně než loni, kdy kralovaly Stříbrné šípy - tehdy na ně Scuderia ztrácela 1,92 %. Alfa Romeo na držitele pole-position získala 0,66 %.
Největší relativní propady naopak pozorujeme u Aston Martinu a Haasu - ten již loni zaostávalo o 3,07 %, letos z výše zmíněných důvodů přidalo další 0,81 %. Relativně zle dopadl i Mercedes, který loni kvalifikaci vyhrál, letos byl nicméně o 0,29 % pomalejší než rakouská stáj.
McLaren, jenž musel při zmrazení pravidel nacpat novou pohonnou jednotku Mercedes do loňského, jen mírně upraveného vozu MCL35 vyvinutého pro Renault, se nachází uprostřed na páté příčce - ztrátu na nejrychlejšího stáhl o 0,28 % (průměr přitom dosahuje 0,11 %).
Maximální rychlosti
Pokud jde o maximální rychlosti, loňskou hodnotu na speed-trapu překonal pouze Haas (+ 0,9 km/h). Většina týmů volila vyšší přítlak i přes to, že monoposty zdaleka nedosahují takové aerodynamické efektivity jako jejich předchůdci. Někteří nicméně očekávají, že by se v průběhu roku mohly na úrovně 2020 dostat.
Rychlost na hlavní rovince klesla průměrně o 7,1 km/h, nejvíce u Alpine (bývalý Renault), který jezdil až o 13 km/h pomaleji. Ve Viry se také již zřejmě věnují více budoucí pohonné jednotce než letošní E-Tech 20B.
Nad průměrem (-2,4 km/h) stojí Aston Martin, jenž měl v kvalifikaci zřejmě volit více přítlaku u svého AMR21, jak je vidět z příkladu Ferrari s nejnižší maximálkou (312,4 km/h), přestože u jeho motoru došlo k nárůstu výkonu, a AlphaTauri dokládající pokrok Hondy v oblasti výkonu pohonné jednotky.
Cadillac představil požadavky na své jezdce pro sezonu 2026, zatímco v paddocku propuká tvrdý boj o jejich podpisy. Šéf týmu Dan Towriss přiznal, že vyjednávání jsou plná napětí a rivality.
Zak Brown tvrdí, že vztah mezi Norrisem a Piastrim je pro McLaren spíše radostí než problémem. Doufá, že jejich zdravá rivalita vydrží až do konce sezóny.
Martin Brundle naznačuje, že za koncem Christiana Hornera mohl stát tlak ze strany blízkého okolí Maxe Verstappena. Podle něj sehrál Verstappenův tým v rozhodnutí Red Bullu klíčovou roli.
Ferrari oznámilo, že během středečního filmovacího dne na okruhu Mugello usednou do vozu oba jeho jezdci – Lewis Hamilton i Charles Leclerc. Italský tým zde poprvé nasadí nové zadní zavěšení, které má být klíčové před nadcházející Velkou cenou Belgie.
Helmut Marko oznámil, že Max Verstappen může očekávat řadu technických vylepšení před posledními dvěma závody před letní přestávkou. Rakouský poradce Red Bullu potvrdil, že tým připravil několik důležitých upgradů, které by měly pomoci Verstappenovi udržet tempo v boji o šampionát.
Lando Norris označil své vítězství na Velké ceně Velké Británie 2025 za nejdůležitější moment své dosavadní kariéry. Emotivní triumf před domácím publikem pro něj znamená naplnění dlouholetého snu.
Christian Horner při Velké ceně Velké Británie otevřeně přirovnal Red Bull k Ferrari, což získalo nový rozměr poté, co byl sám nečekaně odvolán z vedení týmu Red Bull.
Alain Prost přiznal, že významně pomohl Oscaru Piastrimu na začátku jeho kariéry. Nyní ho podporuje v souboji o titul v roce 2025 proti týmovému kolegovi Landu Norrisovi.
Fernando Alonso přiznal, že celý tým Aston Martin se učí od Adriana Neweyho, který přináší širší pohled na to, jak by měl tým fungovat. Podle něj nejde jen o techniku, ale o komplexní přístup k práci celé organizace.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.