McLaren včera poprvé nastartoval motor Mercedesu za zády vozu MCL35. Kvůli rozsahu změn pod kapotou po odchodu od Renaultu jde podle zástupců týmů i přes zmrazení pravidel v podstatě o zcela nové šasi. To slavnostně představí 15. února 2021.
F1 loni s ohledem na úsporu nákladů v důsledku pandemie Covid-19 rozhodla o přenosu vozů z roku 2020 do roku 2021. Týmy mohly využít dva žetony pro větší úpravy na vozech, což McLaren vyplýtval na zástavbu novo pohonné jednotky. Přechod na ní plánoval ještě před zmrazením pravidel.
Zatímco většina stájí zachová přibližně 60 % loňských monopostů, u McLarenu půjde po změně pohonných jednotek o zcela nový monopost, jak včera přiznal.
"Zatímco ostatní týmy přenesou většinu svých aut z loňského do letošního roku, náš přechod na pohonnou jednotku Mercedes znamená, že to není náš případ," uvádí otevřeně výrobní ředitel Piers Thynne, jenž včera nechyběl u nastartování nového, silnějšího motoru (viz video níže).
"Vyžádalo si to obrovskou změnu a v podstatě jsme postavili úplně nové auto. Počet nových dílů na MCL35M je přibližně stejný, jako když jsme stavěli [loňský] MCL35. Záď šasi a skříň převodovky kolem motoru se změnili významně, abychom mohli usadit novou pohonnou jednotku," pokračuje výrobní šéf McLarenu, který si konstrukci MCL35M nechal homologovat v prosinci.
The #MCL35M roars into life. 🔊🔥Watch on and listen in as we fire up our 2021 car for the first time… pic.twitter.com/v504FVupEX
— McLaren (@McLarenF1) January 27, 2021"Změna pohonná jednotky hodně mění architekturu auta a způsob, jakým je vše uspořádáno, takže celý návrh chlazení a všechny ty rozvody - ať už pro kapaliny nebo pro vzduch - se změnily společně s veškerými elektrickými spoji a řídícími boxy," přibližuje Thynne.
Nyní se ve Wokingu začali soustředit na návrh vozu pro sezónu 2022, jelikož se pro to od 1. ledna 2021 konečně otevřel prostor. "Pokud jde o samotnou výrobu auta pro rok 2022, jde o velmi rané období. Soustředíme se zejména na díly pro testování v aerodynamickém tunelu."
"Jak aerodynamický návrh bude dospívat, uděláme další a další aerodynamické díly pro testování v tunelu. Tyto testy jsou opravdu důležité: všechno to je o stanovení toho, co funguje a co ne, protože když začneme s výrobou auta pro rok 2022, chceme vše napoprvé mít správně," přeje si Thynne.
"Testovací díly by měly posouvat hranice aerodynamiky, takto totiž získáváte výkonnost. Pokud funguje, pak to je skvělé. Když ne, můžeme udělat vždy krok zpět k aktuálnímu výrobnímu dílu. Musíte vystřelit ke hvězdám. A to je přesně to, co děláme, abychom se dostali zpět do čela roštu," uzavírá výrobní šéf McLarenu.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.