Bernie Ecclestone by současné hybridní šestiválce zahodil do koše. Místo nich by se dočasně vrátil k atmosférickým osmiválcům.
Jaké budou pohonné jednotky budoucnosti? To je otázka, která se během současné doby řeší v zákulisí Formule 1 stále intenzivněji. Momentálně to vypadá, že se nynější agregáty zmrazí, přičemž nová motorová pravidla by mohla být nastolena někdy kolem roku 2026.
Jenže jaká budou? Je férové říct, že současné hybridní pohonné jednotky diváci nepřijali. Chybí jim zejména onen pověstný zvuk, který dělal Formuli 1 po dlouhé desítky let charakteristickou. Nic naplat, v tomto směru se zkrátka přeplňované motory těm atmosférickým rovnat nemohou. A právě dočasný návrat k atmosférickým osmiválcům navrhuje Bernie Ecclestone.
Bývalý šéf celého kolotoče s názvem F1 argumentuje tím, že staré osmiválce jsou levnější, navíc divácky atraktivní. Jejich znovuzavedení by pak zodpovědným orgánům přineslo dostatek času k tomu, aby mohly nalézt ideální cestu pro budoucnost.
„Za svá slova se dostanu do problémů. ale osobně bych vrátil atmosférické osmiválce. Můžeme je používat nejbližších pět let, během té doby vyřešíme otázku motorů budoucnosti. Náklady se okamžitě sníží, vrátí se nám opět ten úžasný zvuk... A v neposlední řadě tyhle motory pořád ještě všichni mají.," říká Ecclestone.
A pokračuje. „Takže zahoďme ty hloupé motory, které máme teď. lidi prostě nezajímají, tak to je. Fanoušky nezajímají jejich technologie nebo to, kolik vypotřebují paliva. Max Mosley říkával, že na zvuku nezáleží, já si myslím opak. Vždycky jsem si to myslel," uzavírá bývalý šéf Formule 1.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.