V posledním díle seriálu s názvem Nezapomenutelné závody se ohlédneme za kariérou čtyřnásobného mistra světa, Sebastiana Vettela. Tento Němec ve svém věku už pokořil řadu rekordů F1 a může se pyšnit statistikami jako málokdo před ním.
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel v F1 debutoval v roce 2007 s týmem BMW, za který však závodil pouze jednou (ve Velké ceně USA). Dalším týmem bylo Toro Rosso, v jehož barvách se mohl radovat ze svého prvního vítězství, kterého se dočkal hned následující rok v italské Monze.
Velká cena Itálie, Monza, 2008Tento závod charakterizovalo jedno slovo - déšť. Tehdy jednadvacetiletý Sebastian Vettel v Toro Rosso zazářil. V sobotu si vyjel pole position a zapsal se do statistik jako nejmladší vítěz závodu Formule 1. Vettel kontroloval mokrý závod od začátku do konce a dodnes je to jediné vítězství stáje z Faenzy.
Budoucí hvězda F1 (foto: Scuderia Toro Rosso)
Hvězda závodu
Vettel během své kariéry získal 39 vítězství. Jeho doménou byl zisk pole position a poté od prvního kola jen ujíždět soupeřům. Jedním z jeho typických vítězství bylo to loňské ze Singapuru, kde kraloval od začátku až do konce a získal dokonce tzv. Grand Chelem. Byl zkrátka nezastavitelný.
Přestože měl Nico Rosberg nejlepší start, o tři kola později už měl Vettel náskok pět sekund. Němce nezpomalil ani safety car a do cíle dojel s náskokem 30 sekund na druhého Fernanda Alonsa.
Avšak zdaleka ne vždy to šlo takto hladce. Například v Abú Zabí v roce 2012 (během souboje o titul s Fernandem Alonsem) musel startovat z boxů, když byl vyloučen z kvalifikace kvůli nedostatečnému množství paliva v nádrži. Vyjížděl jako poslední, dokázal se však probojovat až na pódium - dojel třetí.
Že neumí Vettel předjítdět? (zdroj: Youtube/FOM, CokeFin3)
Nezapomenutelný ze špatných důvodů
Zde by se dalo vzpomenout Turecko 2010. Na okruhu v Istambulu jel na prvním místě Mark Webber. Ve čtyřicátém kole se Vettel rozhodl svého týmového kolegu předjet. Jeho snaha však vyústila v kolizi mezi oběma Red Bully a pro Němce to znamenalo konec závodu. Webber nakonec závod dokončil na třetím místě.
Hon za tituly
Velká cena Abú Zabí, 2010, Abú Zabí
Tento závod jsme zmiňovali již u Fernanda Alonsa. U něj jde však o závod, na který by určitě rád zapomněl. U Sebastiana Vettela je to přesně naopak.
Šanci na to stát se šampionem měli kromě Vettela a Alonsa i Webber a Hamilton. Alonso do závodu vstupoval jako vedoucí muž šampionátu, avšak strategie, zaseknutí se za Renaultem Vitalije Petrova a výhra Sebastiana Vettela znamenala jediné - ze svého prvního titulu se radoval právě německý závodník Red Bullu, který jej získal jako vůbec nejmladší pilot v historii. Zajímavostí také je, že se tehdy teprve potřetí v dějinách F1 získal titul pilot, který během sezóny nikdy nevedl tabulku šampionátu (vedle Vettela se to podařilo Johnu Surteesovi v roce 1963 a poté Jamesovi Huntovi v roce 1976).
Velká cena Japonska 2011, Suzuka
Sebastian Vettel byl velmi blízko obhajoby titulu už v Singapuru, avšak chyběl jeden bod. V Japonsku dojel třetí, body mu však stačily na to, aby se mohl radovat ze svého druhého titulu mistra světa.
Velká cena Brazílie 2012, Interlagos
Dechberoucí - tak by se dalo označit finále sezóny 2012. Obhájce titulu se brzy po startu dostal do kontaktu s Brunem Sennou a najednou se jen přímo díval, jak se ostatní piloti prohnali kolem jeho Red Bullu. Začal tak boj o každou pozici. To však nebyl konec potíží - pomalá zastávka v boxech znamenala, že byl Fernando Alonso na dosah titulu. Vettelovi však stačilo dojet na šestém místě a stal se nejmladším trojnásobným mistrem světa.
Velká cena Indie 2013, Buddh International Circuit
Podruhé ve své kariéře Vettel s Red Bullem dominovali a zajistili si titul s předstihem. "Tyhle dny si musíme pamatovat," hlásil po dojezdu do cíle týmu šťastný čtyřnásobný mistr světa. A vzhledem k tomu, že od příštího roku jej budeme vídat v rudé, platí tato slova možná o to více.
Oslava čtvrtého titulu (zdroj: Youtube/Amit Sharma)
Můžete si také připomenout kariéry ostatních aktivních mistrů světa: Fernanda Alonsa, Kimiho Räikkönena a Lewise Hamiltona či Jensona Buttona.
Kdo ví, jak to dopadne letos... Podaří se Hamiltonovi získat svůj druhý titul? Nebo se dokáže Nico Rosberg zvednout a podaří se mu porazit svého týmového kolegu? Oba ještě čeká kus práce a jak je známo - v F1 se může stát cokoliv. A platí to dvojnásobně, když vezmeme v úvahu systém bodování v posledním závodě sezóny.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.