Seriál o nezapomenutelných závodech současných mistrů světa pokračuje. Tentokrát se podíváme na kariéru Kimiho Räikkönena, šampiona z roku 2007 a dodnes posledního mistra světa v barvách Ferrari. Jaká byla jeho první výhra, co přímo předcházelo oslavě titulu a které závody byly v jeho podání výjimečné?
Kimi Räkkönen
Kimi Räikkönen debutoval v F1 v roce 2001 s týmem Sauber. Ačkoliv měl již v následujícím roce blízko k výhře (Velká cena Francie 2002), prvního vítězství se dočkal až ve své třetí sezóně a to v Malajsii v roce 2003 v barvách McLarenu.
Velká cena Malajsie, Sepang, 2003Byl to druhý závod roku, Räikkönen se kvalifikoval sedmý, po kolizi v prvním kole však postoupil na čtvrtou příčku. Podařilo se mu předjet Nicka Heidfelda a když ze závodu odstoupil David Coulthard, byl Fin na druhém místě za Fernandem Alonsem.
Před druhými zastávkami v boxech zůstal na trati o pět kol déle než Španěl a využil tento čas k sérii nejrychlejších kol a po výjezdu od mechaniků se tak dostal před Alonsa. A poté už to bylo zcela v jeho režii - vyhrál s náskokem 39 sekund a nadělil kolo všem vozům do čtvrtého místa. Ačkoliv to je jeho jediná výhra z tohoto roku, obsadil celkově druhé místo v poháru jezdců, pouhé dva body za Michaelem Schumacherem.
Hvězda závoduIceManovi mnozí také přezdívají "King of Spa" a někteří fanoušci by tak při hledání jeho nejlepšího závodu mohli začít pátrat v paměti po jednom z jeho vítězství na tomto belgickém okruhu.
Mnozí by si však třeba vybavili Velkou cenu Monaka v roce 2005, kde předvedl fantastické kvalifikační kolo a suverénní výkon i v samotném závodě. V úvahu by připadal také jeho debut ve Ferrari v Austrálii v roce 2007 nebo jeho první výhra po návratu do F1 s Lotusem v Abú Zabí v roce 2012, kde navíc díky rádiové komunikaci s týmem dokázal fanoušky i pobavit.
Räikkönenův um v plné síle (zdroj: Youtube/ ITV, FOM)
Výčet by mohl pokračovat, přesto zajisté nejen v mých očích nejlepší "představení" ukázal čtyřiatřicetiletý rodák z finského Espoo v Japonsku v roce 2005.
Velká cena Japonska, Suzuka, 2005Během Velké ceny Brazílie Fernando Alonso v barvách Renaultu díky svému třetímu místu získal svůj první titul mistra světa. Na svém kontě měl šest vítězství, stejně jako Kimi Räikkönen v McLarenu, který se však musel spokojit se druhým místem. Zbývaly poslední dva závody sezóny a kolotoč F1 se přesunul do Japonska.
Kvalifikace byla poznamenána deštěm a přinesla nečekané výsledky. Fernando Alonso startoval šestnáctý, Kimi Räikkönen sedmnáctý a jeho týmový kolega Juan Pablo Montoya osmnáctý. Právě kvůli Montoyovi však hned v úvodu musel na trať safety-car. Novopečený šampion Fernando Alonso si tehdy odvážně podal sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera a Räikkönen se nenápadně posouval polem kupředu.
Španěl se poté zasekl za Jensonem Buttonem a Markem Webberem, zatímco Räikkönen se díky sérii nejrychlejších kol po zastávce v boxech objevil pět sekund za dosavadním lídrem závodu Giancarlem Fisichellou. Po nájezdu do posledního kola už byly oba vozy bok po boku a Räikkönen se v první zatáčce ujal vedení.
Nezapomenutelný ze špatných důvodůNe vždy však všechno vyšlo podle jeho představ. Například na Nürburgringu roku 2005. Räikkönenovi se v Německu dodnes nepodařilo zvítězit, přestože právě ve zmíněném roce k tomu měl velmi blízko. Chybělo jen jedno kolo. V této sezóně však nebylo možné měnit během závodu pneumatiky a Kimi Räikkönen se dlouhou dobu trápil s jejich vibracemi. V závěru jeho náskok postupně stahoval Fernando Alonso, když při brzdění do první zatáčky posledního kola Finovi vypovědělo službu zavěšení pneumatik. Alonso si dojel pro deset bodů, Räikkönen odešel s prázdnou.
Nepovedený závěr zažil Räikkönen také ve Spa v roce 2008. Brzy se dostal do vedení, které si udržel třicet kol. Ztráta druhého Lewise Hamiltona se však v posledním stintu zminimalizovala. Ve čtyřicátém prvním kole začalo pršet a Hamilton se už o kolo později dostal před Ferrari. To si však Fin nechtěl nechat líbit a následoval napínavý souboj kolo na kolo o vítězství, který však vyústil v hodiny. Räikkönen se nechtěl jen tak vzdát, snažil se Hamiltona opět dojet a nakonec narazil do bariéry.
Letos Räikkönen opět obléká kombinézu Ferrari. Návrat do Maranella však neproběhl zrovna podle jeho představ (foto: Scuderia Ferrari)
Hon na titulPsal se rok 2007 a v Británii již téměř počítali s titulem pro jejich domácího miláčka a tehdejšího nováčka v barvách McLarenu Lewise Hamiltona, který před závodem vedl tabulku šampionátu jezdců. Šanci na to, stát se po posledním závodě sezóny mistrem světa, však měli ještě další dva piloti. Hamiltonův tehdejší týmový kolega Fernando Alonso (ztrácel 3 body) a Kimi Räikkönen (ztrácel 7 bodů).
Pole position na Interlagosu získal Felipe Massa, pozornost se však po startu soustředila na Lewise Hamiltona, který měl problém s převodovkou a propadl se na osmnácté místo. Zdálo se, že jeho šance jsou ztraceny. Brit se však nevzdal a nakonec dojel na sedmém místě. To však nestačilo.
Mezitím totiž z pochopitelných důvodů Ferrari díky strategii dostalo Räikkönena před Felipeho Massu jedoucího do té doby ve vedení a po projetí cílem mohl Fin slavit zisk titulu mistra světa o pouhý jeden bod před Hamiltonem.
Nejrychlejší kolo, vítězství a především oslava zisku titulu (zdroj: Youtube/ ITV/ FOM)
Na oficiální potvrzení si však musel ještě další tři týdny počkat, protože McLaren vznesl protest kvůli nesrovnalostem s palivem ve voze Roberta Kubici, Nicka Heidfelda a Nica Rosberga. Kvůli nedostatku důkazů byl však protest zamítnut. Kimi Räikkönen se tak po dvou "titulech" vicemistra konečně dočkal vysněné trofeje.
Vizitka v F1
Počet závodů 199 (198 startů) Vítězství 20 Pódiová umístění 77 Pole position 16 Nejrychlejší kola 39 Mistrovské body 986
Nezapomenutelné závody Fernanda Alonsa si můžete připomenout zde.
Připravujeme: Nezapomenutelné závody Lewise Hamiltona.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.