Jedna z nejromantičtějších a zároveň nejdramatičtějších postav světového motorismu, Jochen Rindt, stal se jediným pilotem, který získal titul světového šampiona posmrtně.
Je 5. září 1970, na trati v Monze probíhá kvalifikace na Grand Prix Itálie. Náhle se rozvíří prach v Parabolice, poté co opět usedne, odhalí trosky červeného Lotusu, jen startovní číslo 22 dává tušit, že se jedná o Jochena Rindta…
Karl Jochen Rindt (18. dubna 1942, Mainz – 5. září 1970, Monza)
Narodil se jako válečné dítě v roce 1942, německému otci a rakouské matce. Na své rodiče nemohl mít žádné vzpomínky, oba zahynuli při bombardovaní Hamburgu v roce 1943. Nataschu, Jochenovu jedinou dceru, čekal podobný osud, nikdy neměla svého tátu poznat - byly jí dva roky, když v Monze havaroval.
Jochen vyrůstal u svých prarodičů v rakouském Grazu, oženil se s finskou modelkou a přestěhoval se do Švýcarska, do domu na břehu ženevského jezera.
Se závody začal v roce 1961, s vozem Simca se účastnil rally a později i závodu cestovních vozů s Alfou Romeo. Při svém debutu ve formuli junior (1963) poznal tehdy začínající jezdce, Stewarta a Sifferta. V roce 1964 již závodí ve formuli 2, které absolutně dominoval a ještě téhož roku získává možnost vyzkoušet si formuli 1 na domácí půdě ve Velké ceně Rakouska. Po startu ze třináctého místa, je nucený odstoupit pro poruchu převodovky svého Brabhamu.
V roce 1965 se dostal do týmu Cooper, jako partner Bruce McLarena. Ale více se mu daří za volantem Ferrari při 24 hodinovce v Le Mans, kterou společně s Mastenem Gregorym, vyhrál. V roce 1966 začal Cooper používat třílitrové motory Maserati, na výsledku to bylo okamžitě znát, Rindt získal své první pódiové umístění v Belgii, dojel druhý, následovalo třetí místo v Německu a znovu druhé místo v USA. Po pravidelném bodovém přísunu získává třetí místo v konečném hodnocení šampionátu. O rok později, Cooper na konkurenci již nestačí, Jochen Rindt dokázal v mistrovství světa bodovat pouze dvěma čtvrtými místy, je třináctý. V roce 1968 se vrací do Brabhamu, ale situace se opakuje, jen čtvrtá místa střídá za dvě třetí. Koncem roku odchází do Lotusu.
Ve vozech Colina Chapmana se dokázal plně seberealizovat a to i přesto, že jeho týmovým kolegou byl Graham Hill. První vítězství na sebe nenechá dlouho čekat, dostavilo se ještě téhož roku, ve Watkins Glen. Chapman nutně potřeboval plnohodnotnou náhradu za Jima Clarka, který přišel o život na Hockenheimu. A i když jejich první setkání nejsou ideální, oba tuší, že se jedná o osudový vztah. Začátek roku 1970, je ze říše snů, Rindt vítězí v Monaku, Holandsku, Francii, Británii a Německu a s obrovským náskokem vede šampionát. „Toho štěstí je až příliš, začínám si dělat starosti, protože takhle to nemůže dál pokračovat,“ prohlásil Rindt před Monzou. A opravdu, jednoho teplého letního dne, 5. září 1970, byla tato série přerušena a sní i život mladého rakouského pilota.
Jochen Rindt, startoval v 60 závodech formule 1, šest jich vyhrál, desetkrát startoval z pole position, získal 109 bodů.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.