Mohla to být revoluce. Jenže Mercedes možnost vyzkoušení kvalifikačního závodu s obráceným startovním roštem odmítl. Toto Wolff nyní vysvětluje důvody, které k tomu mistrovskou stáj vedly.
Letošní šampionát vozů Formule 1 odstartuje už za měsíc. Pandemie koronaviru však zapříčinila, že některé okruhy budou hostit více Velkých cen. Tak jako Red Bull Ring, jenž otevře letošní mistrovství světa dvěma závody ve dvou týdnech.
Ještě loni byl přitom takový scénář naprosto nepředstavitelný. Není proto divu, že se FIA a Librety Media snaží nalézt způsoby, jak zdánlivě jednotvárnou sezonu oživit.
S jedním takovým návrhem přišly vrcholné orgány královny motorsportu nedávno. Jeho princip je jednoduchý. Druhý závod na stejné trati měl přijít o sobotní kvalifikaci, kterou by nahradil kvalifikační závod vypsaný a třicet minut.Navíc s obráceným startovním roštem, takže v jeho čele by se objevil poslední muž průběžného hodnocení šampionátu.
S tímto experimentem souhlasila naprostá většina týmů, avšak k tomu, aby byl prosazen, pro něj museli zvednout ruku úplně všichni. To se nestalo.
Smělý, i když možná umělý plán zablokoval Mercedes.
Logicky. Na každou takovou novotu totiž může nejvíc doplatit ten, který má nejlépe připravený materiál. V našem případě závodní vůz. Stříbrné šípy nyní prostřednictvím úst Toto Wolffa objasnily, proč se rozhodly experimentální návrh odmítnout.
Důvody zamítavého stanoviska jsou v zásadě tři. „Jsem zastáncem toho, že ve Formuli 1 by měl vždy vyhrávat nejlepší jezdec s nejlepším vozem. Tohle pravidlo by mělo být zachováno," popisuje Wolff.
Druhý argument rodáka z Vídně stojí na obavách ohledně určitých strategických machinací, které by byly spojeny zejména s kvalifikačním závodem. „Znám to ze závodů cestovních vozů. Když jeden závod prakticky určuje pořadí na startu pro ten druhý, stává se z toho celkem účinný strategický nástroj.
„Představte si, že jednomu z jezdců se nebude v prvním rakouském závodě dařit. Rozhodne se odstoupit, čímž si zaručí první místo na startu pro kvalifikační závod druhého víkendu. Když bude takový jezdec startovat mezi piloty ze středu pole, je prakticky jisté že se na čelo startovního roštu postaví i v neděli. Kdežto ostatní rychlí jezdci se budou muset proplétat pomalejšími vozy, což může přinést riziko kolizí a ovlivnění šampionátu."
„Do třetice jde o to, že nejrychlejší tým by byl potrestán za svou převahu, což nemusíme být zrovna my. Ale jak víme, rozdíly jsou často velmi malé takže dopady takových experimentů mohou být enormní," uzavírá šéf Mercedesu.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.