Fanoušky F1 nezmátly ani zavádějící informace v televizní programové nabídce, kde byl začátek tréninku avizován na třetí hodinu ranní. Poslední příprava před kvalifikací začala o dvě hodiny později.
Před posledním tréninkem, který začal v pravé poledne japonského času, sprchlo a trať byla poměrně vlhká, proto to vypadalo, jako by se pilotům ani nechtělo vyjet. Povětrnostní podmínky byly pochopitelně horší než při prvních trénincích - vzduch 24 °C, trať 26 °C, vítr o síle 7,9 km a 86% vlhkost vzduchu (která ovšem postupem času klesala) - a v dohledu tratě se nevlídně převalovala nízká oblačnost, ale meteorologové další přeháňky nepředvídali a kupodivu se tentokrát trefili.
Ricciardo si zapózoval pro fotografy, jeho kolegové pobíhali po boxech většinou bez overalů. Několik sporadických pokusů na zeleně či modře označených pneumatikách mělo symbolickou povahu, šlo o to vyzkoušet, v jakém stavu se dráha nachází. Ačkoliv někteří piloti, jako třeba Felipe Nasr vyslali do boxů echo, že už by se dalo jet na slicks, nakonec to trvalo sedmnáct minut, než Fernando Alonso na středně tvrdé směsi zaznamenal první čas – 1:35,935.
Po něm se na trať vydal Esteban Gutiérrez a přichystal si pro diváky zajímavé představení. První pokus mu zhatil výjezd mimo dráhu v zatáčce Spoon (proto časw 1:43,949), ve druhém kole se v esíčkách po startu dostal dál za obrubník než byl schopen zvládnout a otočil se do protisměru. Vzhledem k tomu, že na trati nikdo jiný nebyl, mohl zacouvat a vyrazit ke třetímu pokusu, který už se mu povedl.
Pak už se prezentovali hlavní favorité – Rosberg šel okamžitě s dostatečným náskokem do čela – 1:33,230, Hamilton i přes rychlejší první sektor opět zaostal, ale zase o fous méně než v předchozích trénincích, na Rosberga ztrácel 0,054 vteřiny. Stěžoval si však na vysokou teplotu v pravé části kokpitu. Räikkönen byl časem 1:33,590 rychlejší než oba Red Bully (Ricciardo 1:33,625, Verstappen 1:33,662), takže si držel pro tuto chvíli imaginární stupně vítězů. Vettel chyboval v zatáčce před mostem (kde mělo problémy nemálo dalších pilotů), proto zaostal o vteřinu za Rosbergem (1:34,274). Všichni absolvovali své pokusy na středně tvrdé směsi, pouze Force India zvolila tvrdou a Williams nadále vyčkával, jeho piloti jako jediní ani po polovině tréninku neměli žádný čas. Massa a Bottas nasadili až žlutou směs a první časy si zapsali 17 minut před koncem tréninku, nebyli však první, protože měkkou směs před nimi vyzkoušeli už piloti Sauberu.
Čtvrt hodiny před závěrem poslední přípravy na kvalifikaci se dráha kompletně vylidnila, startovní pole se připravovalo na kvalifikační simulaci. Vettelovi se nezdařila zcela bez chyb, ale ještě ji dokázal napravit, Räikkönen si zase stěžoval, že se mu do cesty připletl jeden z Renaultů. Rosberg od začátku dával najevo, že si nenechá vzít neporanitelnost a také to potvrdil, zvláště když Hamilton svůj pokus vzdal a minutu a čtvrt před koncem zamířil do boxů, aniž by se na žlutých pneumatikách pokusil dosáhnout nějakého výsledku.
Určitou raritou byl navlas shodný čas pilotů Renaultu – Magnussen ho dosáhl dříve, takže měl právo figurovat o příčku výš – oba piloti v první desítce jsou slušným příslibem pro samotnou kvalifikaci. Zato hořkou příchutí skončil trénink pro Sainze jr., který zaznamenal pouze symbolický čas na pneumatikách do přechodných podmínek. Samotný závěr tréninku nedával kvůli hustému provozu moc příležitostí se zlepšit, i proto u týmu jako McLaren nebo Williams byly poměrně velké rozdíly ve výkonech. Špička zůstala bez překvapení, značný pokles Hamiltona lze přičíst opravdu jen tomu, že se mu na poslední chvíli nechtělo proplétat se mezi vozy na trati.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.