Fanoušky F1 nezmátly ani zavádějící informace v televizní programové nabídce, kde byl začátek tréninku avizován na třetí hodinu ranní. Poslední příprava před kvalifikací začala o dvě hodiny později.
Před posledním tréninkem, který začal v pravé poledne japonského času, sprchlo a trať byla poměrně vlhká, proto to vypadalo, jako by se pilotům ani nechtělo vyjet. Povětrnostní podmínky byly pochopitelně horší než při prvních trénincích - vzduch 24 °C, trať 26 °C, vítr o síle 7,9 km a 86% vlhkost vzduchu (která ovšem postupem času klesala) - a v dohledu tratě se nevlídně převalovala nízká oblačnost, ale meteorologové další přeháňky nepředvídali a kupodivu se tentokrát trefili.
Ricciardo si zapózoval pro fotografy, jeho kolegové pobíhali po boxech většinou bez overalů. Několik sporadických pokusů na zeleně či modře označených pneumatikách mělo symbolickou povahu, šlo o to vyzkoušet, v jakém stavu se dráha nachází. Ačkoliv někteří piloti, jako třeba Felipe Nasr vyslali do boxů echo, že už by se dalo jet na slicks, nakonec to trvalo sedmnáct minut, než Fernando Alonso na středně tvrdé směsi zaznamenal první čas – 1:35,935.
Po něm se na trať vydal Esteban Gutiérrez a přichystal si pro diváky zajímavé představení. První pokus mu zhatil výjezd mimo dráhu v zatáčce Spoon (proto časw 1:43,949), ve druhém kole se v esíčkách po startu dostal dál za obrubník než byl schopen zvládnout a otočil se do protisměru. Vzhledem k tomu, že na trati nikdo jiný nebyl, mohl zacouvat a vyrazit ke třetímu pokusu, který už se mu povedl.
Pak už se prezentovali hlavní favorité – Rosberg šel okamžitě s dostatečným náskokem do čela – 1:33,230, Hamilton i přes rychlejší první sektor opět zaostal, ale zase o fous méně než v předchozích trénincích, na Rosberga ztrácel 0,054 vteřiny. Stěžoval si však na vysokou teplotu v pravé části kokpitu. Räikkönen byl časem 1:33,590 rychlejší než oba Red Bully (Ricciardo 1:33,625, Verstappen 1:33,662), takže si držel pro tuto chvíli imaginární stupně vítězů. Vettel chyboval v zatáčce před mostem (kde mělo problémy nemálo dalších pilotů), proto zaostal o vteřinu za Rosbergem (1:34,274). Všichni absolvovali své pokusy na středně tvrdé směsi, pouze Force India zvolila tvrdou a Williams nadále vyčkával, jeho piloti jako jediní ani po polovině tréninku neměli žádný čas. Massa a Bottas nasadili až žlutou směs a první časy si zapsali 17 minut před koncem tréninku, nebyli však první, protože měkkou směs před nimi vyzkoušeli už piloti Sauberu.
Čtvrt hodiny před závěrem poslední přípravy na kvalifikaci se dráha kompletně vylidnila, startovní pole se připravovalo na kvalifikační simulaci. Vettelovi se nezdařila zcela bez chyb, ale ještě ji dokázal napravit, Räikkönen si zase stěžoval, že se mu do cesty připletl jeden z Renaultů. Rosberg od začátku dával najevo, že si nenechá vzít neporanitelnost a také to potvrdil, zvláště když Hamilton svůj pokus vzdal a minutu a čtvrt před koncem zamířil do boxů, aniž by se na žlutých pneumatikách pokusil dosáhnout nějakého výsledku.
Určitou raritou byl navlas shodný čas pilotů Renaultu – Magnussen ho dosáhl dříve, takže měl právo figurovat o příčku výš – oba piloti v první desítce jsou slušným příslibem pro samotnou kvalifikaci. Zato hořkou příchutí skončil trénink pro Sainze jr., který zaznamenal pouze symbolický čas na pneumatikách do přechodných podmínek. Samotný závěr tréninku nedával kvůli hustému provozu moc příležitostí se zlepšit, i proto u týmu jako McLaren nebo Williams byly poměrně velké rozdíly ve výkonech. Špička zůstala bez překvapení, značný pokles Hamiltona lze přičíst opravdu jen tomu, že se mu na poslední chvíli nechtělo proplétat se mezi vozy na trati.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.