Za docela jiného počasí než páteční tréninky vyrazili jezdci na trať v Albert Parku, aby před novým formátem kvalifikace vyzkoušeli možnosti svých vozů a kvalitu okruhu. Z hlediska výsledků se žádné překvapení nekonalo, ale to byl jen optický klam.
Ještě než se vůbec pořádně rozehřměly motory, byli jsme svědky incidentu v boxech. Rio Harjanto a jeho tým špatně odhadli rychlost Grosjeanova haasu a výsledkem byla kolize obou prakticky bezprostředně po výjezdu z boxového stání - Rio to odnesl poškozením levé koncovky předního spoileru, Francouz musel téměř půl hodinu čekat na prověrku vozu, než mechanici dali do pořádku "hnuté" šasi. Harjanto sdělil rádiem svému týmu omluvné: "Je mi to líto, kluci", ale žádost o prominutí měla putovat spíš do boxového stání amerického týmu.
První časy, absolutně nevypovídající, stanovili piloti Renaultu - Palmer zajel 1:35,894, vzápětí Magnussen 1:33,973. Okamžitě poté začaly hodnoty padat k hranici 1:31,0, tím prvním, kdo se dostal pod půldruhou minutu byl Daniil Kvjat (1:28,231). Byli jsme také svědky jistých potížích, ty největší předvedl Fernando Alonso v zatáčce před nájezdem do boxů, kde vykroužil elegantní hodiny, naštěstí pro něj aniž by se dostal do vážnějších potíží. Vzápětí ho napodobil výjezdem mimo trať na stejném místě Pérez.
Na konci první dvacetiminutovky ovládly startovní pole poněkud překvapivě Red Bully na červeně označených pneumatikách - Ricciardo šel časem 1:27,733 do čela, následoval Vettel, který ale svůj čas 1:27,767 absolvoval na žluté směsi, za nimi se pak s poměrně značným rozdílem kolem čtyř vteřin poskládaly Mercedesy. Rosberg se krátce předtím dostal do potíží, když ho v zatáčce Ascari vyvezl do únikové zóny Magnussen.
Po půl hodině si týmy zkoušely v krátkém úseku část závodní simulace, takže zlepšené výkony nepadaly - jen obě Ferrari na stále měkkých pneumatikách poskočily o něco výš. Pořadí Ricciardo, Vettel, Räikkönen, Kvjat, Rosberg a Hamilton však nemělo dlouho vydržet.
Uprostřed startovního pole se čas od času rýsovalo překvapení, třeba Wehrlein na Manoru v jednu chvíli okupoval sedmé místo a Massa byla naopak předposlední, Hamilton na chvíli spadl až na 18. místo, ale to nebylo nijak zásadní. Vettel se nakrátko ocitl v čele časem 1:26,911 - a to ještě mohl žehrat na Massu, který se mu poněkud pletl do cesty, vzápětí ho překonal Räikkönen (1:26,435), čtvrt hodiny před koncem, kdy bylo průběžné pořadí Vettel, Rosberg, Räikkönen, Hamilton, Ricciardo a Sainz jr. začaly události nabírat obvyklý charakter. Nastoupily Mercedesy na měkké směsi a po chvíli to vypadalo jako v loňském roce - Rosberg 1:26,149 a Hamilton 1:26,477 a tedy první dvě místa.
Do samotného závěru pak prakticky celé startovní pole nastoupilo na superměkkých pneumatikách, časy se mírně zrychlily, ale pod hranici 1:26,0 se dostali pouze oba piloti Mercedesu a Sebastian Vettel. Prakticky v hodině dvanácté si hodně polepšil Sainz jr. a dal částečnou odpověď na otázku, jak to bude vypadat v interním duelu Toro Rosso versus Red Bull, naopak žádné překvapení nakonec nepředvedl Manor, jehož piloti obsadili poslední příčky s konstantním odstupem. Zcela na závěr ještě Palmer v úseku Marina proskotačil kačírkem, ale jinak k žádným dramatickým údálostem nedošlo.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.