Co pomůže Formuli 1? Zdravý rozum, říká notně rozčilený Alonso

Tenhle rok se prostě nepovedl - Alonso i u McLarenu pohoršil
Tenhle rok se prostě nepovedl - Alonso i u McLarenu pohoršil, foto: Honda Racing F1
Robert RoBertino Pavelka 1. prosince 2015 16:00
Sdílej:

Fernando Alonso má za sebou sezónu, která je pro něj jedním slovem katastrofa. Už jsme uváděli, že má na svém kontě ještě horší působení, v F1, ale to jako elév vstupoval do světa Grand Prix a jako nováček na Minardi asi nečekal, že ohromí.

S ohledem na skutečnost, že Minardi bylo spíš vozem z konce startovního pole, tehdy debutující Španěl tak špatně nepůsobil. O to hůř nese nynější propad a pochopitelně se kolem něj nabalují další "zaručené" zprávy. A Fernando, dost možná kvůli celkovému zklamání, ještě přilévá olej do ohně. Například kategoricky nevyloučil možnou roční pauzu: "V roce 2016 budu stoprocentně závodit. Pokud jde o případnou pauzu - kdybych si ji mohl vybrat v konkrétním roce, tak bych po ní bylo letos." Přitom ještě před několika dny Španěl prohlašoval, že i tak mizerné ročníky jsou pro závodní motivaci nutné.

Alonso si vzal rovněž na paškál Formuli 1 jako takovou a podrobil kritice nejen zavedení motorů 1,6 litru, u nichž prý divákům především vadí absence hluku. Ti pak nemají zájem navštěvovat jednotlivé závody. "V Abú Zabí bylo plno prázdných míst, na ostatních závodech to bylo stejné. Jiné šampionáty mají spád, ať to je WEC nebo MotoGP. Ale ono nejde jenom o to dát autům větší kravál, chce to používat více zdravého rozumu."

Podle Alonsa to platí i o rozhodování FIA ohledně závodních incidentů. "Chybí tam jakýkoli smysl při uplatňování trestů a jejich rozhodování zaostává za jinými závodními kategoriemi. Proč jsem byl penalizován, když do mě někdo zezadu narazil?" rozčiloval se Alonso po kolizi s Maldonadem v prvním kole. Situaci se snažil odlehčit žertováním Sebastian Vettel, když prohlásil: "Pastor asi při poslední party zaplatil těm správným lidem nějaké dobré pití, nebo tak něco." Němec si ale nemohl nevšimnout, že i v Abú Zabí Alonsova frustrace atakovala hodně vysoká čísla. Když Vettel předjížděl o kolo Alonsa, poznamenal do rádia: "Asi mě musí hodně nenávidět. Nevím, co má za problém."

Alonso vzápětí poslal týmu hodně nahněvanou zprávu, že hodlá vzdát, ačkoliv jeho vůz evidetně neměl zádné problémy. Po závodě už několikátý letošní úlet komentoval slovy. "Jen těžko hledáte pozitiva, když když vás stíhají samé špatné věci. Závod jako v Abú Zabí je užitečný tak pro inženýry, kteří mohou získat velké množství dat a díky tomu dojít k nějakým závěrům. To je ještě tak jediné pozitivum, které z toho závodu plyne," dodává Alonso. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Rakousku.

Teplotní riziko v Rakousku. FIA aktivovala opatření pro chlazení jezdců

FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.

Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.