Ten, kdo se v neděli rozhodl si přispat, výsledkem závodu v Austrálii rozhodně nebyl překvapen. Mnozí si možná řekli, že oproti loňskému roku žádná změna... Faktem však je, že okruh Melbourne byl po sobotní nepovedené kvalifikaci hostem napínavého a dramatického závodu.
Ferrari mělo po skvělém startu vše ve svých rukou, a dá se říci, že si nechalo vítězství proklouznout mezi prsty. Mercedes se tedy raduje. Ačkoliv to pro ně byl velmi náročný závod, ve kterém se Lewis Hamilton propadl až na šesté místo a chybělo málo k tomu, aby Nico Rosberg kvůli problému s brzdami musel odstoupit, stále získali double.
Maximální limitace škod z jejich strany. A na jejich reakcích po závodě to bylo opravdu znát. Lewis Hamilton a Nico Rosberg se dokonce s upřímným úsměvem a dobrou náladou objali a pogratulovali si. To už tu dlouho nebylo.
Raketový start rudých
"Start byl parádní, oba vyrazili jako rakety," uvedl pro Motorsport šéf Ferrari, Maurizio Arrivabene. To u Mercedesu se naopak "škrábali na hlavě" a přemýšleli, kde se stala chyba. "Start byl špatný. Lewis byl podle našich měření ještě o 100 m pomalejší než Nico. Nevím, jestli to byl problém se softwarem, hardwarem či pomalá reakce, musíme se na to podívat," prozradil šéf Mercedesu, Toto Wolff pro Motorsport. A v Maranellu se radovali.
Až do 17 kola probíhalo pro Ferrari vše výborně. Sebastian Vettel navyšoval svůj náskok, ale ošklivá nehoda Fernanda Alonsa a Estebana Gutiérreze znamenala přerušení závodu a od té chvíle se karty obrátily. Během přerušení Ferrari zůstalo u své původní strategie, zatímco Mercedes přezul na středně-tvrdou sadu pneumatik a chtěli tak dojet až do cíle.
V hlavní roli pneumatiky
Ferrari přiznává, že byli ohledně strategie agrestivní a nevyplatilo se jim to. "Ten závod nám má sloužit jako lekce," okomentoval situaci Arrivabene. Také u Mercedesu riskovali, protože nevěděli jistě, zda pneumatiky vydrží až do konce. Ale vydržely...
To se však nedalo říci o voze Kimiho Räikkönena. Ačkoliv po závodě sám nevěděl, co bylo příčinou, plameny šlehající za jeho hlavou znamenaly konec závodu. "Nemyslím, že se jednalo o motor, ten stále běžel," prozradil Fin. A tak zůstalo na trati jen jediné Ferrari. Vettel byl po restartu sice na rychlejší sadě, avšak brzy začalo být zřejmé, že jeho náskok není dostatečný.
Podle některých odborníků F1 bylo přezutí na středně-tvrdou sadu logičtější volbou. Mercedes přiznává, že ačkoliv to pro ně mohla být potenciální katastrofa, věřili, že touto cestou půjdou i ostatní.
Ferrari je svou volbou zaskočilo. "Nad tou jejich stategií jsme také přemýšleli, ale nemysleli jsme si, že to udělají," přiznal šéf Mercedesu Paddy Lowe a vzhledem k tomu, že v tomto případě nevíte, co soupeř zvolí za strategii, je to vždy riziko.
Mercedes věděl, že nejhorším scénářem je to, že se před Rosberga dostane Vettel jedoucí na měkké sadě. Ale naznali, že než útočit, raději budou mít šanci se bránit, protože v Albert Parku není zrovna jednoduché předjíždět.
Sázka na špatného koně?
Ferrari doufalo, že na super měkké sadě získají dostatečný náskok, ale ten byl nakonec po devíti kolech na této sadě pouze 1,4 s. Po další zastávce v boxech se Vettel ještě snažil dostihnout Hamiltona, ale ačkoliv se mu to podařilo, před něj se dostat nedokázal. Mercedes měl tedy pravdu - pozice na trati zde byla důležitější než rychlejší sada pneumatik.
Samozřejmě zůstává otázkou, jak by se závod vyvíjel, kdyby nebyl přerušen, nebo pokud by také obuli středně-tvrdou sadu... Možná by Mercedes i tak zvítězil. Ale to jsou kdyby...
Ferrari však věří, že rychlost měli dobrou. "Rychlost byla velmi, velmi dobrá, byli jsme spokojeni, ale po červené vlajce jsme učinili rozhodnutí. A to může být dobré či špatné," uvedl Arrivabene.
Paddy Lowe si je jistý pouze jedním. "Tři sady pneumatik do závodu, což jsme chtěli zavést již od poloviny loňské sezóny, rozhodně přidá závodům na zajímavosti. Myslím, že jsme viděli, že tato změna dopadla opravdu velmi dobře," prohlásil.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.