GP Austrálie 2016: závod, který mělo Ferrari ve svých rukou. A prohrálo

Zadní část vozu Ferrari  s výfukem v Melbourne
Zadní část vozu Ferrari s výfukem v Melbourne, foto: Pirelli
Jana Šrámková 21. března 2016 16:00
Sdílej:

Ten, kdo se v neděli rozhodl si přispat, výsledkem závodu v Austrálii rozhodně nebyl překvapen. Mnozí si možná řekli, že oproti loňskému roku žádná změna... Faktem však je, že okruh Melbourne byl po sobotní nepovedené kvalifikaci hostem napínavého a dramatického závodu.

Ferrari mělo po skvělém startu vše ve svých rukou, a dá se říci, že si nechalo vítězství proklouznout mezi prsty. Mercedes se tedy raduje. Ačkoliv to pro ně byl velmi náročný závod, ve kterém se Lewis Hamilton propadl až na šesté místo a chybělo málo k tomu, aby Nico Rosberg kvůli problému s brzdami musel odstoupit, stále získali double.

Maximální limitace škod z jejich strany. A na jejich reakcích po závodě to bylo opravdu znát. Lewis Hamilton a Nico Rosberg se dokonce s upřímným úsměvem a dobrou náladou objali a pogratulovali si. To už tu dlouho nebylo.

Raketový start rudých 

"Start byl parádní, oba vyrazili jako rakety," uvedl pro Motorsport šéf Ferrari, Maurizio Arrivabene. To u Mercedesu se naopak "škrábali na hlavě" a přemýšleli, kde se stala chyba. "Start byl špatný. Lewis byl podle našich měření ještě o 100 m pomalejší než Nico. Nevím, jestli to byl problém se softwarem, hardwarem či pomalá reakce, musíme se na to podívat," prozradil šéf Mercedesu, Toto Wolff pro Motorsport. A v Maranellu se radovali.

Až do 17 kola probíhalo pro Ferrari vše výborně. Sebastian Vettel navyšoval svůj náskok, ale ošklivá nehoda Fernanda Alonsa a Estebana Gutiérreze znamenala přerušení závodu a od té chvíle se karty obrátily. Během přerušení Ferrari zůstalo u své původní strategie, zatímco Mercedes přezul na středně-tvrdou sadu pneumatik a chtěli tak dojet až do cíle.

V hlavní roli pneumatiky

Ferrari přiznává, že byli ohledně strategie agrestivní a nevyplatilo se jim to. "Ten závod nám má sloužit jako lekce," okomentoval situaci Arrivabene. Také u Mercedesu riskovali, protože nevěděli jistě, zda pneumatiky vydrží až do konce. Ale vydržely...

To se však nedalo říci o voze Kimiho Räikkönena. Ačkoliv po závodě sám nevěděl, co bylo příčinou, plameny šlehající za jeho hlavou znamenaly konec závodu. "Nemyslím, že se jednalo o motor, ten stále běžel," prozradil Fin. A tak zůstalo na trati jen jediné Ferrari. Vettel byl po restartu sice na rychlejší sadě, avšak brzy začalo být zřejmé, že jeho náskok není dostatečný.  

Podle některých odborníků F1 bylo přezutí na středně-tvrdou sadu logičtější volbou. Mercedes přiznává, že ačkoliv to pro ně mohla být potenciální katastrofa, věřili, že touto cestou půjdou i ostatní.

Ferrari je svou volbou zaskočilo. "Nad tou jejich stategií jsme také přemýšleli, ale nemysleli jsme si, že to udělají," přiznal šéf Mercedesu Paddy Lowe a vzhledem k tomu, že v tomto případě nevíte, co soupeř zvolí za strategii, je to vždy riziko.

Mercedes věděl, že nejhorším scénářem je to, že se před Rosberga dostane Vettel jedoucí na měkké sadě. Ale naznali, že než útočit, raději budou mít šanci se bránit, protože v Albert Parku není zrovna jednoduché předjíždět.

Sázka na špatného koně?

Ferrari doufalo, že na super měkké sadě získají dostatečný náskok, ale ten byl nakonec po devíti kolech na této sadě pouze 1,4 s. Po další zastávce v boxech se Vettel ještě snažil dostihnout Hamiltona, ale ačkoliv se mu to podařilo, před něj se dostat nedokázal. Mercedes měl tedy pravdu - pozice na trati zde byla důležitější než rychlejší sada pneumatik. 

Samozřejmě zůstává otázkou, jak by se závod vyvíjel, kdyby nebyl přerušen, nebo pokud by také obuli středně-tvrdou sadu... Možná by Mercedes i tak zvítězil. Ale to jsou kdyby... 

Ferrari však věří, že rychlost měli dobrou. "Rychlost byla velmi, velmi dobrá, byli jsme spokojeni, ale po červené vlajce jsme učinili rozhodnutí. A to může být dobré či špatné,"  uvedl Arrivabene. 

Paddy Lowe si je jistý pouze jedním. "Tři sady pneumatik do závodu, což jsme chtěli zavést již od poloviny loňské sezóny, rozhodně přidá závodům na zajímavosti. Myslím, že jsme viděli, že tato změna dopadla opravdu velmi dobře," prohlásil.

Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.