Motor v hlavní roli: Pro Renault jsme nyní nejlepší sázka, uvedl Marko

Marko, Helmut
Marko, Helmut, foto: Red Bull Content Pool
Jana Šrámková 11. března 2016 15:20
Sdílej:

Odborný konzultant Red Bullu, Helmut Marko, v rozhovoru pro oficiální stránky F1 okomentoval situaci týmu, jezdce i jejich šance v nadcházející sezóně.

Majitel Red Bullu Dietrich Mateschitz se několikrát nechal slyšet, že jeho tým není v F1 kvůli účasti, ale kvůli výhře. Poslední vítězství však datují do roku 2014, konkrétně se jednalo o závod v Belgii, kde se radoval Daniel Ricciardo.

Hlavním problémem je podle nich motor Renault, na který si často velmi stěžovali. V minulém roce tak Mateschitz hrozil dokonce vystoupením z F1. Odborný konzultant týmu, Helmut Marko, nyní prozradil, proč se zatím rozhodli zůstat.

"Nejprve jsme v krátké době sehnali motory: Ferrari a TAG Heuer. Také jsme hodně očekávali od nezávislého motoru, neboť by to pomohlo vyřešit naše problémy. Bohužel se to nakonec nepodařilo, takže vlastně stále není jasné, co s námi v budoucnu bude. Žádné jednání nám zatím nepřineslo kýžený výsledek a stále nevíme, jak nezávislý tým může získat konkurenceschopný motor," komentuje situaci dvaasedmdesátiletý Rakušan.

Jednu z možností vidí v loterii. "Týmy by se rozdělily na tovární a ty další. A losovalo by se o motor.  Tak byste alespoń měli šanci," vtipkuje. Ani nejlepší auto a jezdec totiž prý nemůže přebít nedostatky na straně motoru.

V jeho očích je to všechno uděláno naschvál a ačkoliv chápe pozici Mercedesu i Ferrari, FIA by podle něj měla jednat. Spolupráci s TAG Heuer si však zatím pochvaluje a ačkoliv zmenšení ztráty na vedoucí týmy bude trvat, věří, že jdou správným směrem.

Na vývoji motoru se však tým nepodílí. "Dostaneme motor a ten dáme do auta. Tečka. Nesmíme se ho jinak dotknout a měnit software či mapování. Musíme vzít, co dostaneme. Musím však říci, že Renault jednal v minulosti férově a očekávám, že v tom budou pokračovat," poznamenal s tím, že Renaultu kvůli změnám v týmu bude zřejmě ještě dva roky trvat, než se dostanou na úroveň Red Bullu. "My jsme pro ně tedy nyní tou nejlepší možnou sázkou. Nebylo by chytré, kdybychom nedostali stejné vybavení," upozorňuje.

Na vítězství to však zatím nevidí (pokud by nepřišly výjimečné okolnosti jako například lehký déšť či chyby ostatních) a dokonce se domnívá, že na začátku sezóny a to především první polovinu roku před Red Bully budou i piloti ze sesterského Toro Rosso poháněné loňskou specifikací motoru Ferrari.

"Jakmile nemáte konkurenceschopný motor, nejste konkurenceschopní a v dnešní době je to především o motoru. Mercedes a Ferrari jsou před námi, bojovat budeme s Force Indií a Williamsem. Pokusíme se dostat Williams. Myslím, že můžeme být na konci třetí, což ale není dostatečně dobré. Musíme brzy získat konkurenceschopný motor," popisuje Marko.

Byl také dotázán na případný přestup Maxe Verstappena do Red Bullu. Ohledně nizozemského mladíka je však zdrženlivý. "Náš juniorský program je založen na výkonnosti. Žádná přestřelka, ale je to jasné: kdo nemá výsledky, odchází. Uvidíme, jak se mu bude dařit. Druhá sezóna je mnohdy náročnější než ta první."

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.

Novinky
Max Verstappen

Damon Hill upozorňuje na riziko strategického zneužívání systému ADUO

Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.

Novinky
FIA

FIA potvrzuje zásadní změnu motorových pravidel od roku 2027

FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.