Massa připustil, že by se jeho kariéra mohla uzavřít

Felipe Massa už pomalu myslí na odchod do ústraní
Felipe Massa už pomalu myslí na odchod do ústraní, foto: Williams F1 Team
Robert RoBertino Pavelka 5. listopadu 2015 15:55
Sdílej:

Samozřejmě s ohledem na potvrzenou smlouvu na rok 2016 by se Brazilec s F1 rozloučil až po příští sezóně, ale to nic nemění na tom, že by jeden ze služebně nejstarších pilotů mohl odejít do závodního důchodu.

Déle než čtyřiatřicetiletý rodák ze Sao Paula jezdí v F1 Kimi Räikkönen (36) a Jenson Button (35). Felipe se v F1 poprvé objevil v roce 2002 v týmu Sauber, takže v příštím ročníku už oslaví 15. sezónu. Přitom za tak dlouhou dobu vystřídal ve Formuli 1 pouze tři značky - vedle zmíněného Sauberu ještě Ferrari a Williams. V italském týmu jezdil osm let a v roce 2008 měl na dosah titul mistra světa, ale doslova v posledním závodě a posledním kole ho o něj připravil Lewis Hamilton. 

Jestliže se o Massovi v uplynulých sezónách mluvilo jako o "pilotu za zenitem", u Williamsu možná i díky přítomnosti Bottase opět pookřál. Sice nebojuje o vítězství, ale podává solidní a vyrovnané výkony. I to byl jistě důvod, proč dostal smlouvu i pro rok 2016. "Příští rok můj kontrakt vyprší, takže nastává hodně důležité období si uvědomit, zda mám pokračovat nebo ne. Zůstanu jen v případě, že budu mít možnost jezdit za konkurenceschopný tým, jinak odejdu."

Rozhodně to neznamená, že by byl Massa u Williamsu nespokojen. "V F1 zůstanu, pokud budu jezdit v týmu jako Williams. Jsem tu šťastný, oni jsou rádi, že mě mají. Když někde pracujete rádi a cítíte stejnou odezvu, tak to dává dostatek motivace k pokračování," dodává Massa.

Vítěz 11 Grand Prix ale chápe, že čas nelze zastavit, proto připouští, že se jeho kariéra v F1 může na konci příštího roku uzavřít. Hodlá však odejít se vztyčenou hlavou. "Nebudu se bát odejít. Každý by toho měl být v určitém okamžiku schopen. Ale ještě si nemyslím, že by taková chvíle nastala."

Brazilec se však nebrání myšlenkám na to, co bude dělat ve "formulovém důchodu". "Nevím, zda se vrátím do Brazílie nebo zůstanu v Monaku. Také se mi líbí Miami, tak se možná usadím tam. A zda bych po odchodu z F1 jezdil sérii NASCAR? Příliš mnoho závodů. Rodina by mě zabila, kdybych byl každý víkend pryč," směje se Felipe.

Témata:
Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.