Dohoda mezi Red Bullem a Mercedesem je na spadnutí?

Wolff se usmívá - rozroste se impérium Mercedesu i na Red Bull?
Wolff se usmívá - rozroste se impérium Mercedesu i na Red Bull?, foto: Daimler AG
Robert RoBertino Pavelka 17. srpna 2015 10:48
Sdílej:

Někdy se věci mění opravdu rychleji, než se stačíte ohlédnout. Ještě nedávno bylo nemyslitelné, aby se stáj Red Bull jakkoli spojovala s Mercedesem, a nyní už se rozebírají možnosti, kdy se tyto dva zdánlivě neslučitelné subjekty pustí do společného boje o vítězství.

Proběhl sotva víkend od posledního dilematu dr. Helmuta Marka ohledně výhledu na spolupráci s dodavateli motorů (více zde), a už se objevují zprávy, že Red Bull a Mercedes jsou blízko dohodě. Nedávní "úhlavní nepřátelé" se ocitají na stejné palubě - aniž by chtěl jeden druhého hodit přes pažení do vody. "Budeme-li uvažovat v dlouhodobém horizontu, je třeba se zaměřit na výhody a nevýhody, ne na to, jak smést problémy se stolu. Je třeba najít rovnováhu mezi egoismem a tím, co můžeme přinést pro blaho sportu," uvedl pro deník Bild šéf Mercedesu Toto Wolff.

Za vším stojí rozpadající se vztah mezi Red Bullem a Renaultem, kdysi nerozborným svazkem, z něhož vzešly čtyři mistrovské tituly. Zdá se, že záměr Renaultu vstoupit do F1 s vlastním vozem je už téměř hotovou věcí, v což doufá třeba i sám Bernie Ecclestone. Nyní se začíná vážně řešit otázka smluvního vztahu mezi Red Bullem a Renaultem, který zahrnuje i rok 2016. Není vyloučeno, že jedna nebo druhá strana ještě neprovede revizi kontraktu a nepožádá o jeho zrušení. Renault přitom v minulých dnech, zvláště s kontextu s otázkou odkoupení Lotusu a vytvoření vlastní stáje, deklaroval dodržení kontraktu, ale zároveň prohlásil, že v dlouhodobých plánech s Red Bullem nepočítá.

Toto Wolff zatím nepřipouští, že by došlo k dohodě mezi Red Bullem a Mercedesem, právě s ohledem na výše zmíněný kontrakt. "Jejich smlouvu respektujeme, proto mezi Red Bullem a námi neprobíhají žádná jednání."

Ale je to opravdu tak? Podle nejnovějších zpráv má vedení Mercedesu ve Stuttgartu zelenou k navázání spolupráce s Red Bullem. A dr. Helmut Marko je rovněž ve hře. V pátek uvedl, že existují jen dvě možnosti, jak v F1 pokračovat dál. "Motor F1 je velice složitá část vozu. A my víme, že Mercedes je prostě nejlepší. Mohou nám zase pomoci na vrchol, i když se tím pádem pro ně staneme silnou konkurencí, ale nakonec by to pořád byly výhry pro Mercedes, třebaže v barvách Red Bullu. A pak, kdyby nás porazili, bylo by to pro ně cenné vítězstí. Nelze ani zapomínat, že by se takovým duelem stala formule 1 opět zajímavější," argumentuje Marko, který si umí spolupráci s Mercedesem představit, i když v minulosti bývala z obou stran vyloučena.

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.

Novinky
Max Verstappen

Damon Hill upozorňuje na riziko strategického zneužívání systému ADUO

Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.

Novinky
FIA

FIA potvrzuje zásadní změnu motorových pravidel od roku 2027

FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.