SUZUKA - 2. TRÉNINK; I druhý měřený trénink před Velkou cenou Japonska ovládly vozy Red Bullu. Nejrychlejší byl znovu Sebastian Vettel, o 0,4 vteřiny za ním zaostal jeho týmový kolega Mark Webber. Velmi dobrou formu má v Japonsku Renault, což dokládá svým časem třetí Robert Kubica.
V garáži McLarenu se stále pilně pracovalo na voze Lewise Hamiltona, který dopoledne havaroval a zdemoloval jeho levou přední část. Jenson Button také tvrdě projel ve smyku přes obrubník, obešlo se to ale bez vážnějších následků. S vylepšeným vozem MP4-25 však úřadující mistr světa nebyl příliš spokojený.
Tým má i pro závěr letošní sezóny agresivní vývojový plán. Přivezl s sebou krom upraveného předního křídla také zcela nové zadní křídlo s pozměněným systémem pro oddělování proudu vzduchu. F-kanál neústí do horní klapky, ale nově do hlavního profilu.
Jako první v Japonsku odpoledne vyrazili na trať Jaime Alguersuari s Kamujem Kobajašim. Vettel při tom nacvičoval na konci boxové uličky starty a po chvilce dvojici následoval.
Virgin jakožto jediný z nováčků přivezl do Japonska nové díly
Šéf Virginu John Booth reportérovi BBC sděluje, že by chtěli být příští rok o 1 - 2 vteřiny rychlejší a pravidelně postupovat do druhé části kvalifikace.
První metu stanovil Alguersuari - 1:35,875, hned po něm Liuzzi - 1:36,209 a během dalších dvou minut přidal čas i Heidfeld -1:35,053 min.
V úvodu jezdily velmi dobře Renaulty: Vitalij Petrov byl druhý (1:33,305) a Kubica pátý (1:33,547). Do čela šel po 10 min Fernando Alonso - 1:33,119 min. Button byl šestý (1:33,523), vůz jeho kolegy se stále opravoval.
Po dalších 8 min Ferrari na čele vystřídal Red Bull Marka Webbera (1:32,574), a s postupem Sebastiana Vettela na třetí místo se i druhý trénink začal nést v rytmu rakouské stáje. Tito dva piloti se pak přetahovali o průběžnou první příčku, před zajetím do boxů byl Sebastian o 0,364 vteřiny rychlejší.
Po 30 minutách bylo pořadí následující: 1. Vettel 1:32,210 2. Webber + 0,364 3. Alonso + 0,909 4. Petrov + 1,025 5. Schumacher + 1,089 6. Massa + 1,125 7. Kubica + 1,132 8. Hülkenberg + 1,160 9. Button + 1,31310. Barrichello + 1,354
Kubica na chvíli navštívil štěrkovou zónu v zatáčce Dunlop, zatímco ke svým druhým delším jízdám na tvrdší sadě pneumatiky vyjela obě Ferrari. Týmy se připravují na závod.
Prvním pilotem, který nasadil měkčí sadu, je Petrov. Pomohlo mu to vylepšit si svůj čas (1:32,703) a posouvá se na třetí místo.
Nespokojený Rosberg vystoupil z vozu kvůli problémům se svou helmou a rádiem. Mercedes do Suzuky nepřivezl nic nového, zatímco Force India přivezla nový difuzor, který by měl ve spolupráci s výfuky u podlahy pomoci k vyššímu přítlaku na zádi. Během prvního tréninku s ním jezdil pouze Sutil, nyní je na obou vozech.
Bruno Senna si v polovině vedl velmi dobře na měkčí sadě pneumatik - jeho HRT figurovalo na 19. pozici jako druhé nejlepší auto z nováčků - před oběma Lotusy, s půlvteřinovou ztrátou na Glocka.
Pořadí po 60 minutách: 1. Vettel 1:31,712 2. Webber + 0,148 3. Massa + 0,807 4. Alonso + 0,791 5. Button + 0,821 6. Petrov + 0,991 7. Schumacher + 1,119
Hamilton po hodině stále postával v garáži a čekal na dokončení oprav svého vozu. Kubica jde na 3. místo časem 1:32,200, na čele se však stále s náskokem přetahovalo duo Red Bullu, jejich průjezd esíčky v první části okruhu byl špičkový, RB6ka zde generuje obrovský přítlak.
Alonso pro získání představy o závodní rychlosti Ferrari vyjíždí 15 min před koncem na měkčí sadě, ale s větším množstvím paliva. Schumacher je příliš rychlý v Denger, kde měli dopoledne problémy oba McLareny, podařilo se mu naštěstí dostatečně zpomalit mimo vozovky a vyhnout se bariérám.
Hamilton vyráží na trať až 9 min před koncem druhého tréninku na měkčí směsi. Na svou chybu může doplatit, protože na sobotu hlásí meteorologové v Suzuce tropické bouřky, příliš si suchou trať před závodem neosahá. Svým prvním měřeným kolem (1:34,542) se posouvá na 18. příčku.
Počty kol ujetých ve druhém tréninku (vlevo) a za dnešek celkem (vpravo)
Maximální rychlosti naměřené na rovince za zatáčkou 130R: 1. Petrov - 306 km/hod, 2. Kubica - 305, 3. Sutil - 302, 4. Jamamoto - 301, 5. Schumacher - 301, 6. Liuzzi - 301.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.