Přinášíme vám přepis tiskové konference z okruhu v Silverstone, kde zítra začne volnými tréninky LXVIII. Grand Prix Velké Británie. Konference se zúčastnili Valtteri Bottas, Jenson Button, Kimi Räikkönen, Marcus Ericsson, Pastor Maldonado a Will Stevens.
Valtteri, proč začínáme zrovna u vás? Loni jste tu dojel druhý, pokud se nemýlím, po startu ze 14. místa – je to váš nejlepší výsledek v F1. Je to tedy vaše oblíbená trať?
Bottas: Určitě jedna z nejoblíbenějších. Je to taková trať jako ze staré školy, opravdu rychlá, takže je opravdu požitek tu závodit. Také by měla vyhovovat našemu autu. Oproti Rakousku máme nějaké drobné úpravy, takže můžeme být zase o trošku lepší.
Dvě umístění na stupních vítězů v posledních dvou závodech, ale můžete nám říci něco víc proč zrovna tahle trať Williamsu vyhovuje a co by vám na ní mohlo přinést nějakou výhodu?
Bottas: Dlouhé rovinky – na těch budeme opravdu hodně silní. Také si myslím, že naší silnou stránkou budou rychlé zatáčky, kde se osvědčí zlepšení, která máme od Rakouska. Výsledkem bude větší přítlak, ale nemusí taky být pro Silverstone největší výhodou. Když ho dokážeme využít jak se má, tak budeme pro soupeře tvrdým oříškem.
Jensone, teď k vám, tento rok bude přinejmenším férové říci, že bude hodně těžký (hard yards), jak by se řeklo v Anglii, ale třeba vám domácí půda dodá bojovného ducha.
Button: Určitě. Každý závod je něčím zvláštní, v každém najdete něco vzrušujícího, ale domácí závod je vždy něčím výjimečný. Fanoušci, tradiční deštivé počasí, 32 stupňů, britské vlajky vpředu i vzadu, obrovská podpora, to všechno je fantastické. Je to velmi, velmi specifická atmosféra, takže se na nastávající víkend opravdu těším.
Mistři světa jsou obvykle tahouny týmu. Co tedy vzkazuje McLaren a Honda? Jakou strategii chystáte, pokud jde o výkon, spolehlivost a co by vedlo k vítězství?
Button: Především se domnívám, že tisková konference není nejlepším místem, kde by se o takových věcech mělo mluvit. Jsme jeden tým, táhneme za jeden provaz a pokud budou nějaké problémy, vyříkáme si je společně. Uvnitř týmu panuje důvěra. I když byly poslední dva závody velice obtížné, všichni věří, že se zlepšíme. Nechci hledět příliš do budoucna, jsem z těch lidí, kteří žijí přítomností a v ní chtějí co nejlépe uspět. Britská Grand Prix, domácí publikum, udělám o tomto týdnu maximum.
Děkuji. Kimi, fanoušci sdružení pod GPDAGF vás na základě svého průzkumu označili za nejpopulárnějšího pilota formule 1. Co byste k tomu řekl?
Räikkönen: Myslím, že to je fajn. Vždycky je lepší fanoušky mít než být bez nich. Obvykle někteří lidé… možná jsem měl štěstí, že ti, kteří v průzkumu odpovídali, fandí mně, ale jsem rád, že mám na své straně tolik příznivců.
Myslíte, že na ně působí váš charakter?
Räikkönen: Jděte, a zeptejte se těch, co hlasovali…
Věřím, že by se našel někdo, kdo by to udělal. Zda se udržíte u Ferrari je jen ve vašich rukou, tvrdí tým. Domníváte se, že jste na správné cestě to dokázat?
Räikkönen: Nevím. Nějak se rozhodnou. Chceme absolvovat dobré další závody. Pochopitelně ty poslední nebyly úplně nejlepší, ale tak to chodí. V určitém okamžiku se prostě dozvím, co se stane. Vždy existují spekulace kde kdo bude jezdit a vždycky to jsou ty samé příběhy. Mně už to nepřekvapuje, takže uvidíme, co se stane.
Díky, na řadě je Marcus Ericsson. Můžete nám blíže popsat rivalitu uvnitř vašeho týmu a jaká je tam atmosféra?
Ericsson: Myslím, že dobrá, s Felipem pracujeme společně na stejných cílech. On měl teď trochu navrch, hodlám s tím něco udělat. Teď pojedeme na Silverstone, to je moje oblíbená trať, zvlášť mám v oblibě rychlé zatáčky, takže očekávám úspěšný víkend.
Po dobrém začátku sezóny se zdá, že jste trochu odpadli – z posledních pěti závodů jen jedenkrát bodovaná příčka. Máte v rukávu nějaký tajný trumf či překvapení pro druhou polovinu sezóny? A jaký význam připisuješ příchodu nového technického ředitele Marka Smitha?
Ericsson: Myslím, že jsme předpokládali, že léto pro nás bude poněkud obtížnější, plánovali jsme velké změny až po něm. Teď jsme opravdu v pozadí, ale s některými aktualizacemi jsme zase poskočili kupředu. V Rakousku jsme ukázali, že pokud budeme nadále vylepšovat náš potenciál, můžeme být konkurenceschopní a bojovat o střed závodního pole, na to se musíme zaměřit. Co se týče Marka, loni jsem se s ním potkával v Caterhamu a jsem rád, že se k týmu připojí. Nevidím význam jeho přítomnosti jen z pohledu krátkodobého horizontu, má zkušenosti, rozumí své práci, takže bude pro Sauber přínosem.
Pastore, v poslední dvou závodech jste přivezl body, ale nikdy se vám to nepovedlo na Silverstone, zlomíte to tento víkend?
Maldonado: Chtěl bych, pokud to bude v mých silách.
Hodně se mluvilo o vašem souboji s Maxem Verstappenem v Rakousku. Na trati to vypadalo velkolepě, jak to vidíte jako pilot?
Maldonado: Byla to velká bitva, takové si vždy užívám. Označil bych to za férový boj, jaké F1 potřebuje. Několikrát byl velice blízko, také přede mnou trochu kličkoval, ale to k závodění patří. Musím ocenit pořadatele, že nám umožnili se poprat o pozice. Z mého pohledu to bylo výborné a v pořádku. Závod jinak nezačal dobře, měli jsme určité problémy, ale pak jsme mohli najet na strategii, která pro mě dopadla velice dobře.
Wille, minulý víkend jsi slavil 24. narozeniny, jaké máš před debutem na domácí půdě pocity?
Stevens: Co můžu říci jiného, než že se těším? Pochopitelně jsem tu vyrůstal a sledoval zdejší závod po mnoho let. Teď se nemůžu dočkat první domácí Grand Prix. Už bych se nejraději viděl na trati.
Posledních pár závodů pro tebe ani tým nedopadlo dobře. Odstup, zejména v Rakousku, se zdál být větší než dříve. Domníváš se, že novinky, které pro Silverstone chystáte, na tom něco změní?
Stevens: Poslední závody byly hodně nahoru dolů. Ve volném tréninku v Rakousku jsme zajížděli dobré časy, ale v kvalifikaci už to nevyšlo. Proto hodně vzhlížíme k tomuto víkendu, musíme se pohnout kupředu, protože nějaké změny na autě budou. Jak už jsem řekl, těším se na pátek, pak uvidíme, jak jsme připraveni.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.