Horner vyzdvihuje pozitiva roku 2015: Red Bull ostatní předčil ve vývoji

Red Bull prožil náročnou sezónu
Red Bull prožil náročnou sezónu, foto: Red Bull Content Pool
Petr Hlawiczka 31. prosince 2015 06:40
Sdílej:

Red Bull podle svého šéfa Christiana Hornera míří do sezóny 2016 posílen letošním trápením. Ohlíží se za pozitivními stránkami uplynulého ročníku i za rozčarováním majitele Dietricha Mateschitze.

V sezóně 2015 se rakouská stáj trápila s nespolehlivým a nekonkurence- schopným motorem Renault. Předčasně mu vypověděla smlouvu a poté, co se nedokázala dohodnout s Mercedesem a s Ferrari dokonce hrozila odchodem z F1. Veškeré těžkosti ji však jen posílily.

"Abych k vám byl upřímný - šlo o náročný rok. Ale nepřízeň osudu někdy skupinu stmelí. Cítím, že tým má k sobě blíže, než tomu kdykoliv bylo, z pohledu týmu si proto nemyslím, že by šlo o špatný rok. Měli jsme velmi dobré strategie. Naše zastávky patřily k nejlepším v boxové uličce," vyzdvihuj Horner pozitiva letošní sezóny.

"Ve vývoji šasi jsme ostatní předčili a využili jsme tři příležitosti, které se nám v Monaku, v Maďarsku a v Singapuru naskytly. Ve dvou z těchto případů jsme se dostali na druhý stupeň na pódiu," připomíná šéf závodního týmu Red Bullu stříbro Daniila Kvjata z Maďarska a Daniela Ricciarda ze Singapuru.

"Jako tým jsme pod povrchem - kdybyste se provrtali dolů a podívali na to, jak jsme fungovali - odváděli velmi dobrou práci. Určité věci, které byly mimo naši zodpovědnost, nemůžeme kontrolovat," odkazuje Horner na pohonnou jednotku Renaultu. "Můžete si dělat starosti pouze o věci, které kontrolovat můžete."

V obtížných okamžicích se mu dokonce zdálo, že majitel Dietrich Mateschitz zcela ztratil zájem o F1: "Dietricha F1 dost rozčarovala, což bylo pochopitelné. Jak směrem, kterým se sport ubíral, tak smlouvami, o kterých věřil, že byly uzavřeny, ale které byly porušeny."

"Nevyhnutelně byl F1 velmi naštvaný a rozmrzelý. Ale když se podíváte na to, co do sportu investoval prostřednictvím dvou týmů, okruhu, všech těch programů pro mladé jezdce, pak je tím prvním a největším fanouškem sportu," oceňuje Horner přístup svého šéfa Mateschitze.

"Myslím, že si v jednu chvíli myslel, že je z F1 vytlačován. A pokud lidé Red Bull v F1 nechtějí, proč by v ní měl působit a financovat to, co skupina utrácí? Vidí naše závazky vůči lidem a nakonec je bojovníkem. Je soutěživým chlapem a chce vidět tým zpět na čele roštu. Ale pokud jde o jeho motivaci v F1, pak během léta byl docela vytočený kvůli tomu, co se událo," dodává Horner.

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.