Williams: Pokud zlepšíme šasi, budeme moci s Mercedesem bojovat o titul

Valtteri Bottas s Williamsem FW37
Valtteri Bottas s Williamsem FW37, foto: Williams F1 Team
Petr Hlawiczka 23. prosince 2015 06:20
Sdílej:

Podle Claire Williamsové by spojení jejího týmu s automobilkou bylo kvůli odlišné kultuře velmi obtížné bez ohledu na finanční přínos. Věří, že i bez toho může její nezávislý tým bojovat o mistrovské tituly - musí jen ještě trochu zlepšit své šasi.

Stáj z Grove má pátý nejvyšší rozpočet v F1, dokáže ale bojovat i se silnějšími týmy, jak potvrzuje třetím místem v šampionátu konstruktérů již druhý rok po sobě. Naposledy spolupracovala s BMW, vztah se však rozpadl v roce 2005 poté, co ji německá automobilka kritizovala kvůli tomu, že není schopna postavit vítězný vůz, zatímco Williams z neúspěchu kritizoval nedostatek výkonu motoru.

Williams se pak osm let trápil a kromě jednoho vítězství a tří umístění na pódiu žádných úspěchů nedosáhl. Pak se dohodl na dlouhodobé spolupráci, získal zkušené lidi, jako je technický ředitel Pat Symonds, a situace se postupně začala zlepšovat.

"Opravdu si cením nezávislosti, kterou máme. Pro mě je skutečně důležitá. Nikdo nemůže popřít, že mít zajištění automobilky je z finančního hlediska rozhodující. Ale dokud nebudeme mít dobrý vztah, pochopení a vzájemný respekt vůči silným stránkám, slabinám a omezením, pak by bylo velmi těžké dosáhnout  toho, aby to fungovalo - obzvlášť s kulturou, jako má náš tým," komentuje dcera zakladatele, Franka Williamse, možnost spojení s nějakou automobilkou.

"Líbí se mi struktura, kterou momentálně máme. To ale neznamená, že bych neocenila, kdyby se na nás nějaká automobilka podívala a řekla: 'Rádi bychom se s vámi spojili.' Pokud by podmínky byly vhodné a fungovaly pro obě strany, pak by nás to vystřelilo do jiné sféry.

"V současné době jsme pouze zákaznickým týmem, máme však s Mercedesem skvělý vztah. Velmi tvrdě na něm pracujeme, abychom zajistili, že jej budeme zušlechťovat. Je tak silné, jak jen může být, a my s nimi máme dlouhodobý vztah. Momentálně jsem s ním tedy velmi spokojená a líbí se mi, jak to funguje," těší Williamsovou spolupráce s dominantním týmem F1.

Může mít ale její tým na to, aby bojoval o titul i bez finanční podpory některé z automobilek? "Někteří lidé říkají, že nikdy nemůžeme vyhrát, ale podívejte se na to, co se přihodilo v Silverstone. Předjeli jsme Mercedes a 20 kol jsme vedli, a to opravdu pouze díky tomu, že naše auto nebylo dostatečně silné na to, abychom je udrželi za sebou - nebylo to způsobeno pohonnou jednotkou ve voze.

Musíme odvést lepší práci po stránce šasi, a pak můžeme bojovat o vítězství a s Mercedesem o titul. V F1 to není všechno o motorech tolik, jak se říká v paddocku. Pokud bychom odvedli lepší práci na šasi, pak bychom s nimi samozřejmě mohli bojovat. Já tomu 100% věřím," dodává pro Autosport Williamsová.

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.